שתף קטע נבחר

קצינים: "ברק מתרץ פסילת אשכנזי, למה חיכה?"

אחרי ששר הביטחון דיבר על "עננה" ו"עניינים נומטיביים ואתיים" בשיקולי מינוי הרמטכ"ל, בצמרת צה"ל תוהים: "זה צורם ופוגע, יש רק כותרות ואין הסברים". למי אתם מאמינים?

ההצבעה על ביטול מינוי אלוף יאיר נווה לרמטכ"ל זמני נדחתה ברגע האחרון, בלחץ השרים. עוד לפני כן, המתיחות בראש הפירמידה הביטחונית עלתה לשיא נוסף כחלק מהפארסה הבלתי נגמרת. אהוד ברק ירה חצי ביקורת ארסיים לעבר רב-אלוף גבי אשכנזי, וקצינים בצה"ל, שעוד מנסים לעכל את ביטול מינוי יואב גלנט, אמרו כי "זה נראה כמו תירוצים".

 

 

"הדברים של ברק נגד הרמטכ"ל מאוד צורמים, בעיקר שאינם מכילים הסברים אלא רק כותרות. אלו אמירות מאוד פוגעות", ציינו הקצינים.

 

בצמרת צה"ל מודים כבר חודשים ארוכים כי קיימת מתיחות בין אשכנזי לברק, ואף אומרים כי יתכן שהרמטכ"ל עשה שגיאות בפרשת המסמך המזויף של בועז הרפז, שפירט "מזימה" שנועדה לקדם את גלנט לרמטכ"לות - ונשאר באמתחתו ואצל קצינים בודדים נוספים, בלי דיווח.

 

עם זאת, הקצינים הבכירים דוחים על הסף ניסיונות להדביק לאשכנזי מעשים לא ראויים או כאלה שחורגים מהתחום המקצועי או הערכי. "אם זה מה שחושב ברק על הרמטכ"ל, איך בכלל הוא מסוגל לנהל עמו דיונים? למה חיכה עד עכשיו וממשיך לחכות ל-14 בפברואר?", שאלו אמש קצינים בצבא.

 

גם אייזנקוט וגנץ תחת ה"עננה"?

השאלה המרכזית הנשאלת מדבריו של ברק בערוצי הטלוויזיה על "שיקולים ערכיים ואתיים", היא אם אותה "עננה" שרובצת מעל המטה הכללי על רקע פרשת המסמך, עשויה לפגוע בסיכוייהם של האלופים גדי אייזנקוט ובני גנץ בהתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל. גם הם ידעו על תוכן המסמך ושתקו.

 

קצין בכיר שמכיר היטב את הפרשה אמר ל-ynet כי "אין ספק שדו"ח מבקר המדינה שיוגש בנושא לא מוסיף לצה"ל כבוד, וייתכן שיהיו שם הערות כאלה ואחרות, אך איני מתרשם שתהיה ביקורת נוקבת או מסמך קשה".

 

עוד לפני שהוחלט על דחיית ההצבעה על מינוי נווה, מהלך שלא זוכה לתמיכה רבה בצה"ל, ציינו קצינים כי אין להם דבר וחצי דבר נגד האיש, אבל הרעיון למנותו לתפקיד ממלא מקום בזמן שהוא מכהן גם כסגן הרמטכ"ל - אינו נראה נכון וטוב לצה"ל. "איך שלא מסתכלים על זה, אין במהלך הזה הרבה היגיון ותועלת".

 

גם אלופים במילואים הביעו עמדה דומה - בין היתר אלעזר שטרן.

 יורם יאיר (יה יה) אמר ש"זאת שערורייה גדולה ואסור לתת לדבר כזה להתרחש. אני קורא לשר הביטחון, רב-אלוף במיל' אהוד ברק, להתעשת, לשים בצד את כל האינטרסים האישיים, היריבויות מאבקי הפרסטיג'ה, ולהאריך בכמה חודשים את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי".

 

מנגד, נשמעו אמש בצבא גם קולות אחרים שאמרו כי אם אכן בין ברק לאשכנזי מתיחות שיא, אולי מוטב "להרגיע את השטח" לכמה שבועות. מכל מקום, בשבוע הבא אמור לצאת לדרך שוב ההליך לבחירת הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, ועוד טרם החל, כבר נראה שהמכשולים והדרמות רק בראשיתם.

 

ומה אתם חושבים? סמנו לפני תגובה - בעד מי אתם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. "סוגיות אתיות"
צילום: AP
גבי אשכנזי. "אולי טעה, לא חרג מהתחום הערכי"
צילום: דובר צה''ל
מומלצים