שתף קטע נבחר

צילום: AP

סולימאן: "הכנו מפת דרכים להחלפת מובארק"

לאחר פגישת עבודה שקיים עם מובארק, אמר סגן נשיא מצרים שלמדינה יש לוח זמנים מסודר להעברת השלטון בדרכי שלום. ומובארק? הוא ממשיך בעסקים כרגיל וקיים פגישה עם שר החוץ של איחוד האמירויות - הראשונה עם בכיר זר מאז פרוץ המהומות

האם הלחץ הציבורי עשה את שלו והנשיא חוסני מובארק בדרך הביתה? למצרים יש לוח זמנים מוגדר להעברת השלטון בדרכי שלום. כך אמר היום (יום ג') סגן נשיא מצרים עומר סולימאן, שהוסיף כי הממשלה לא תרדוף אחר המפגינים שדורשים מהנשיא לפרוש מתפקידו באופן מיידי.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet 

 

"יש בידינו מפת דרכים מוכנה עם לוח זמנים מסודר לצורך ביצוע העברת השלטון בדרכי שלום", אמר סולימאן בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית. דבריו נאמרו לאחר שקיים פגישת עבודה עם הנשיא חוסני מובארק. ומובארק? הוא ממשיך בעסקים כרגיל ונפגש הבוקר עם שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, עבדוללה בין זייד אל נחייאן - ביקור ראשון של בכיר במדינה מאז פרוץ המהומות בה.

 

צילום: AP

 

דבריו של סגן הנשיא המצרי מחזקים את הדיווחים שפורסמו אתמול בדבר פרישתו של מובארק מתפקידו. העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי הנשיא המצרי יוותר על השלטון בארצו באצטלה של בעיות רפואיות ויעבור טיפולים בגרמניה. לפי העיתון פרישתו של מובארק מסיבות רפואיות היא חלק ממהלך שמתגבש בתיווך ארצות הברית, אשר יאפשר למובארק לוותר בכבוד על התפקיד שהוא ממלא כבר 30 שנה. ממשלת מצרים הכחישה היום בתוקף את הדיווח. 

 

מדבריו של סולימאן היום לא ברור עדיין מי יחליף את מובארק בשלטון, אך הלילה חשף אתר ההדלפות "ויקיליקס" שסגן הנשיא המצרי החדש הוא האיש שישראל העדיפה שיחליף את מובארק, אחרי שזה יפרוש מהתפקיד. כך עולה ממסמכים דיפלומטיים אמריקניים שפורסמו בעיתון הבריטי "טלגרף". המסמכים נכתבו בחלקם בשנת 2008, בשעה שבנו של הנשיא המצרי, גמאל מובארק, סומן עדיין כבעל הסיכויים הגבוהים ביותר לרשת את אביו.

 

אף שהיחסים ההדוקים בין סולימאן לבכירים ישראלים ידועים זה שנים, המסמכים עלולים להסב מבוכה לסולימאן בעולם הערבי, בימים שבהם הוא עומד בראש צוות המשא ומתן של משטר מובארק עם ארגוני האופוזיציה, על רקע המהומות במדינה.

אחרי שבעבר הואשמה כבר מצרים של מובארק כי היא משתפת פעולה עם ישראל נגד חמאס, מביאים המסמכים אימות נוסף לכך שהמצרים - וסולימאן בראשם - ביקשו להדק את המצור על הפלסטינים ברצועת עזה.

 

המסמכים הדיפלומטיים משגרירויות ארה"ב בקהיר ובתל-אביב חושפים את שיתוף הפעולה ההדוק בין סולימאן, ארה"ב וממשלת ישראל, כמו גם את העניין הרב שגילו דיפלומטים בשאלה מי יירש את מובארק. דוד חכם, יועץ בכיר במשרד הביטחון, מוזכר במסמכים כמי שאמר לדיפלומטים אמריקנים בשגרירות בתל-אביב שמשלחת בראשות שר הביטחון, אהוד ברק, התרשמה מסולימאן. לפי המסמכים, חכם הביע הלם מ"הופעתו הזקנה ודיבורו הלא ברור של מובארק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחליף את מובארק. סולימאן
צילום: רויטרס
יפרוש בגלל בעיות בריאות? מובארק
צילום: AP
מומלצים