שתף קטע נבחר

ריטלין: איך הוא משפיע וכמה הוא עולה?

עכשיו, כשהגישה לריטלין קלה יותר - קבלו את כל העובדות על התרופה שמעוררת כל-כך הרבה מחלוקת: איך היא עובדת, מה תופעות הלוואי שלה, למי אסור לקחת אותה וכמה היא תעלה לכם

נייר עמדה של הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית עורר פולמוס גדול: פרופ' אבינועם רכס ציין את האוטונומיה של חולה על גופו והזכיר גם את זכותו לקבל תרופות לשיפור איכות חייו, גם אם אין מדובר במחלה מוגדרת. בין היתר הוזכר ברמיזה גם הטיפול בריטלין ופרופ' רכס אמר בראיונות לתקשורת כי רופאי המשפחה רשאים לרשום ריטלין לכל אחד החפץ בכך לשיפור הריכוז וההישגים בלימודים.

 

אולם קריאתו זו של רכס זוכה להתנגדות נחרצת מצד רופאי המשפחה. יו"ר איגוד רופאי המשפחה אמר היום כי הורה לרופאי המשפחה שלא לרשום ריטלין "לפי הזמנה" לאלה שלא אובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז. אז האם מדובר בתרופה תמימה, האם אכן נבדקה בטיחות התרופה והשפעתה על אלה שאינם סובלים מהפרעות קשב ומדוע קיים חשש מהשימוש בו? הנה תשובות לכל השאלות.

 

מה זה בעצם ריטלין?

החומר ממנו מורכב ריטלין הוא מתילפנידייט, חומר מעורר. הוא פועל בדרך לא ברורה על מערכת העצבים באופן פרדוקסלי. במקום לעורר, הוא גורם לריכוז וקשב חד יותר אצל הלוקים ב- ADHD. הריטלין נתגלה לפני כ-50 שנה. התרופה שימשה תחילה לטיפול בדיכאון, אז התברר כי היא ממתנת תופעות של הפרעות קשב ומגבירה את יכולת הריכוז, הישגים בלימודים, יכולת לתפקד בבית ואת ההערכה העצמית.

 

מהפכת הריטלין:

 

כיצד משפיע ריטלין על הגוף?

החומר מתילפנידייט שמרכיב את הריטלין משפיע על מערכת העצבים המרכזית. פעולתו דומה לקפאין, אך בעוצמה רבה יותר, שמתקרבת לזו של סמים ממריצים דוגמת אמפטמינים. מחקר שנערך בארה"ב, שעשה שימוש בהדמיות דיגיטליות של המוח, העלה שריטלין מגביר את רמתו של המעביר העצבי דופמין במוח. החוקרים מעריכים שהריטלין מגביר את שחרור הדופמין ובכך משפר את יכולת הריכוז והמיקוד.

 

 

עד כמה התרופה באמת נחקרה?

התרופה ריטלין שווקה לראשונה בארצות הברית בשנת 1956. אז הטילו רבים ספקות ביכולתה של התרופה להביא לשינוי כלשהו אצל החולים. זו אולי הסיבה שנערכו עד כה מעל 3,000 מחקרים אודות הריטלין. עם זאת התרופה נבדקה רק על הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ולא על נבדקים בריאים.

 

מה מקור שמה של התרופה?

ריטלין, על פי אחת הטענות, נלקח מהסדרה "מסע בין כוכבים". בפרק "רקוויאם למתושלח" מוזכרת תרופה בשם ריטלין כתרופת פלא.

 

מהן החלופות לתרופה?

בשנים האחרונות קמו לריטלין שתי מתחרות: קונצרטה וסטרטרה. חרף זאת, היא נותרה התרופה העיקרית בשימוש. ריטלין נמכרת כיום בגירסה רגילה ובשתי גירסאות לשחרור מושהה של התרופה. לאחרונה אישר ה-FDA מדבקה בשם Daiytrana המכילה את החומר מתילפנידייט. היא מיועדת לילדים המתקשים לבלוע גלולות.

 

למי מיועד הטיפול בריטלין ודומיו?

התרופות הללו נבדקו רק באלה הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. גם אצלם, התרופות יעילות רק ב- 70 עד 80 אחוזס מהחולים. התרופות מותרות לשימוש רק בילדים מעל לגיל 5, פשוט כי לא בוצעו עד כה ניסויים בנבדקים מתחת לגיל זה. התרופה אושרה ב-FDA ל-2 התוויות בלבד: ADHD (וכחלק מזה גם ל-ADD) ולנרקולפסיה. התרופה מאושרת גם בישראל ל-2 התוויות אלו בלבד.

 

 

מהן תופעות הלוואי בתרופה?

השימוש בריטלין טומן בחובו תופעות לוואי ובהן ירידה בתיאבון, כאבי ראש, קשיים בהירדמות, כאבי בטן, טיקים וישנוניות. עם זאת, השפעת התרופה חולפת לחלוטין עם הפסקתה, ומכאן יתרונה הגדול. לפני מספר שנים קבע מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA כי לריטלין תתווסף אזהרה על סכנת מוות פתאומי, יתר לחץ דם, בעיות לב חמורות והפרעות התנהגותיות כמו תוקפנות ומאניה (התקף שיגעון).

 

כרגע, מי מורשה לרשום ריטלין?

לא כל רופא בישראל מורשה לנפק מירשם לריטלין. התרופה, כמו גם אחיותיה (סטרטרה וקונצרטה) מותרת לניפוק רק על ידי מומחים לפסיכיאטריה או נוירולוגיה ולאחר אבחון הכולל אבחון פסיכולוגי ומבחן TOVA בו יושב המטופל מול מחשב ועוקב אחר תנועות משעממות של אובייקטים על המסך. המטופל נוטל ריטלין לאחר המטלה, ושב לבצע אותה. לאחר אלה על רופא המשפחה או רופא הילדים לשלול הפרעות אחרות המתבטאות כהפרעת קשב וריכוז, כמו הפרעות בבלוטת התריס (היפר או היפותירואיזידם), צליאק, אנמיה, מחסור בויטמינים מסוג B, ליקוי ראיה וליקוי שמיעה. לא ברור עדיין מה טומנים בחובם השינויים האחרונים והאם רופאי המשפחה יאותו לרשום ריטלין לכל מטופל החפץ בתרופה.

 

למי אסורה התרופה?

התרופות ריטלין קונצרטה וסטרטרה עלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות ובין היתר אסורות לשימוש אצל:

 • חולים הסובלים מגלאוקומה
 • חולים הסובלים ממתח וחרדה בכל דרגה
 • חולים המשתמשים בתרופות ממעכבי-MAO
 • חולים בעלי יתר לחץ דם
 • חולים הסובלים מהיפרפאראתירואידיזם
 • חולים הסובלים מהפרעות קצב, אנגינה פקטוריס (התרופה מעלה לחץ דם ודופק)

 

האם ריטלין וקונצרטה ממכרות?

קיימים דיווחים אחדים על פוטנציאל התמכרות כתוצאה מהשימוש בתרופות. בתוך כך ישנן עדויות מרחבי העולם על שימוש לרעה בתרופות באמצעות ריסוק הגלולות והסנפתן, או פתיחת הכמוסות לשחרור מושהה ושאיפת הגרגירים.

 

כמה יעלה הריטלין החדש?

באמצעות מרשם לאלה הסובלים מהפרעות קשב שאובחנו על ידי פסיכיאטר או נוירולוג יעלה הריטלין 14 שקלים לכמות של 30 כדורים במינון של 10 מ"ג. בשאר המקרים, יוכל על פי הנחיות הר"י לקבל אדם מירשם לריטלין באופן פרטי, על פי המחירים הבאים לחפיסה של 30 כדורים:

 

 

 • 10 מ"ג, חפיסה של 30 כדורים: 45 שקלים
 • 20 מ"ג, חפיסה של 30 כדורים, שחרור איטי – 132 שקלים
 • LA20, חפיסה של 30 כדורים, 20 מ"ג - 148 שקלים
 • LA30, חפיסה של 30 כדורים, 30 מ"ג - 199 שקלים
 • LA40, חפיסה של 30 כדורים, 40 מ"ג - 280 שקלים
 • קונצרטה  18 מ"ג, חפיסה של 30 כדורים - 288 שקלים
 • קונצרטה 36 מ"ג, חפיסה של 30 כדורים - 339 שקלים
 • קונצרטה 54 מ"ג, חפיסה של 30 כדורים - 413 שקלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתאים לכולם. ריטלין
צילום: יוגב עמרני
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים