שתף קטע נבחר

עיני, ברוש ובוחבוט: נארגן הפגנות נגד המחירים

יו"ר ההסתדרות נפגש עם נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר מרכז השלטון המקומי לתיאום מאבקם לקראת השבתת המשק. הדרישות: העלאת שכר המינימום, והוזלת המים, הדלק והלחם. ומאין יגיע הכסף? בוחבוט: "אשמח לשלם כמה מאות שקלים יותר בחודש מס הכנסה, אם זה מה שיפתור את המצוקה"

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט ויו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמואלי, נפגשו אחר הצהריים (ד') בבית ההסתדרות בתל אביב, במטרה לגבש את המשך תוכנית המאבק שלהם בעליית המחירים.

 

 

בפגישה סוכם כי שלושת הגופים יקימו מטה מאבק בראשות יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן. מחר תתכנס הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות וכנראה תכריז על סכסוך עבודה כללי במשק. המשמעות: אם המשבר לא ייפתר, תפרוץ תוך 15 יום שביתה כללית במשק - שתהיה השביתה הכללית הראשונה בתולדות המדינה שנועדה למחות על מסים ולא על בעיות ביחסי עבודה.


ברוש, עיני ובוחבוט, במסיבת העיתונאים היום (צילום: ירון ברנר)

 

בנוסף, יארגנו ארבעת הגופים הפגנות סוערות בשיתוף פעולה עם ארגונים חברתיים נוספים. ההפגנות יתחילו ביום שישי, ובמסגרתן ייחסמו כ-70 צמתים ברחבי המדינה בשעות 11:00-13:00. במהלך השבוע הבא יתגברו ההפגנות, ובשיאן תתקיים עצרת מחאה גדולה בכיכר רבין.

 

המו"מ יימשך

"אנחנו דורשים מראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתרונות תכל'ס, לא בלבולי שכל, לא להקים ועדות", אמר בוחבוט ל-ynet בצאתו מהפגישה, "ברוש אמר בפגישה שהוא רוצה להיות ה'מבוגר האחראי' ולהמשיך לקיים משא ומתן עם הממשלה לאורך כל השבועיים שעד השביתה. כולנו תומכים בו, אבל גם הוא מבין שלא יהיו שום פשרות".

 

מה בדיוק הדרישות שלכם?

 

"אנחנו דורשים לבטל את ההעלאה האחרונה של המס על הדלק, הבלו. המשמעות היא הוזלה של הדלק בכ-20 או 25 אגורות לליטר והורדת המחיר מתחת לקו הבלתי נסבל של 7 שקל לליטר. אנחנו דורשים לבטל את ההתייקרות האחרונה של הלחם האחיד".

 

 

"בעניין היקר ללבי, המים, אנחנו דורשים להוריד את מחירי המים ב-35% ולהחזיר את תאגידי המים לידי הרשויות המקומיות. אם פקידי האוצר טוענים שרשות המים מתנגדת להוזלת המים, אנחנו נדרוש שוועדת הכספים תחזור לקבוע את המחירים".

 

"בעניין שחשוב לעופר, שכר המינימום, אנחנו דורשים שהממשלה תאשר לאלתר את ההסכמה בין עופר, שרגא ובין שר התמ"ת הקודם בנימין בן אליעזר לפיה שכר המינימום יעלה כבר בקיץ הקרוב מ-3850 ל-4,100 שקל לחודש".

 

עיני טוען שאתם דורשים גם התערבות במחירי הדירות.

 

"זה נראה לי מוגזם. אי אפשר לדאוג לכל הדברים ביחד ובבת אחת. בעיית הדיור היא קטסטרופה אבל פתרון הבעיה הוא אחריותה של הממשלה ולא משהו שאנחנו יכולים לקחת גם אותו על עצמנו".

 

מאיפה הממשלה תיקח מיליארדי השקלים הנדרשים לממן את הדרישות שלכם? קיצוץ בתקציבי המשרדים? ביטול הפחתת מס הכנסה?

 

"בשום פנים ואופן לא קיצוץ. אמרתי לראש הממשלה: 'אדוני, אני לא אסכים לקיצוץ של שקל בתקציב המשרדים. אתה מקצץ בפנים - זה פוגע בי. אתה מקצץ בבריאות - אתה פוגע בי'. לעומת זאת, אם ההפחתה האחרונה במס הכנסה תבוטל, לא יקרה שום דבר. אני עצמי אשמח לשלם כמה מאות שקלים יותר בחודש מס הכנסה אם זה מה שיפתור את המצוקה המטורפת של התייקרות המים והדלק".

 

יש לציין כי עיני הצהיר היום במסיבת העיתונאים המשותפת שהארבעה קיימו אחר הצהריים, כי ידרוש מנתניהו שתוקם ועדה שתסדיר את מחירי הדירות למכירה ולהשכרה כדי לעצור גם את בועת הנדל"ן.

 

הבוקר נפגשו עיני, ברוש ובוחבוט עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך לטענתם, ראש הממשלה לא הציג בפניהם תוכניות קונקרטיות למאבק בגל ההתייקרויות. "הפגישה עם ראש הממשלה לא הניבה שום תוצאות ולכן אנו ממשיכים במאבק כפי שתיכננו", אמר עיני בצהריים.

 

 

  • בהכנת הידיעה השתתף מיקי פלד, "כלכליסט"

פורסם לראשונה 09/02/2011 18:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני
צילום: ירון ברנר
שרגא ברוש
צילום: ירון ברנר
שלמה בוחבוט
צילום: ירון ברנר
מומלצים