שתף קטע נבחר

העליון קיצר את מאסר חנן גולדבלט בשנה אחת

ביהמ"ש הקל את עונשו של השחקן בן ה-69, שהורשע באונס ובמעשים מגונים - וזיכה אותו מאחד משני אישומי האונס. עונשו של גולדבלט נקבע על שש שנות מאסר, במקום שבע. עדנה ארבל, בדעת מיעוט, סברה כי יש להשאיר את האישום באונס

שבע השנים הרעות קוצרו בשנה. בית המשפט העליון הפחית הבוקר (יום ה') את עונשו של השחקן חנן גולדבלט, שהורשע באונס ובמעשים מגונים, וקבע אותו על שש שנים. אם ינוכה שליש ממאסרו, גולדבלט צפוי להשתחרר מהכלא בעוד כשנה וחצי.

 

 

השופטים אשר גרוניס ועוזי פוגלמן זיכו את גולדבלט בן ה-69 גם מאחד משני אישומי האונס - והחליטו במקום זאת להרשיע אותו בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. השופטת עדנה ארבל סברה, בדעת מיעוט, כי יש להשאיר את האישום באונס על כנו.

 

העליון דחה את ערעורו של גולדבלט בנוגע לאונס המתלוננת שהיתה תלמידתו בקורס במסגרת סוכנות שחקנים. לגבי המתלוננת השנייה, שלמדה משחק עם גולדבלט במסגרת פרטית וקיימה עימו יחסי מין לאורך תקופה לאחר ששכנע אותה כי הדבר "נחוץ לה" לשם שיפור יכולת המשחק שלה, בחרו גרוניס ופוגלמן להמיר את עבירת האונס בקבלת דבר במרמה.

 

"גולדבלט אימץ דפוס התנהגות עברייני"

השופטים קבעו כי גולדבלט אימץ "דפוס התנהגות עברייני", שבמסגרתו ביקש בדרכי מרמה, ובמקרים מסוימים אף באמצעים פיזיים, להביא נשים צעירות וחסרות ניסיון לקיים עימו מגע מיני, תוך נקיטה ביחס אינסטרומנטלי כלפיהן, הרואה בהן אך כלי למימוש יצריו. "פעמים רבות במשך תקופה ממושכת, ולגבי מספר מתלוננות צעירות, חזר גולדבלט על אותו דפוס של ניצול פגיעותן של המתלוננות על רקע יחסי מרות, פערי גיל ומעמד ורצונן בהתקדמות מקצועית, לשם השגת מטרותיו הנפסדות", כתבו שופטי העליון.


גולדבלט, הבוקר. צפוי להשתחרר בעוד כשנה וחצי (צילום: גיל יוחנן)

 

גולדבלט נראה מתוח לפני הכרעת הדין ואמר לאנשי התקשורת: "אני מרגיש בסדר ואופטימי". אחרי שמאסרו קוצר בשנה, אמרה פרקליטתו, עו"ד רחל תורן: "בוודאי שאנחנו שבעי רצון מכל תוצאה שמפחיתה במעט מחומרת הדין. קיווינו ליותר, אבל זו גם תוצאה".

 

התובעת בתיק, עו"ד רקפת סגל מוהר מפרקליטות מחוז מרכז, אמרה בתום הכרעת הדין: "הערעור של חנן נדחה למעשה, הרשעתו כעבריין מין סדרתי נשארה. יש לזכור שהוא רימה את המתלוננת השנייה ושונתה רק ההגדרה המשפטית. בית המשפט העליון העביר היום מסר של הגנה על מתלוננות בעבירות מין ובעצם אמר - אל תפחדו לספר את מה שעובר עליכן. אני שמחה בשבילן שהסיפור הסתיים היום בצורה טובה".

 

חברו: "לא מגיע לו, בן 69 גמר את החיים שלו"

בני משפחתו וכמה מחבריו של גולדבלט הגיעו לאולם, והתאכזבו מהכרעת הדין. חברו מילדות, אהוד ערמוני, אמר בסופה: "זה לא מגיע לו, בן אדם בן 69 גמר את החיים שלו. חנן היה במתח אטומי כל השבוע ולא ישן. כדי לצאת לחופש הוא היה מודה גם ברצח רבין. שנה פחות זה משהו, אבל לא מספיק".

 

גולדבלט, שנשלח לשבע שנות מאסר בפועל בבית המשפט המחוזי, טען בערעור כי העונש אינו לוקח בחשבון את "החורבן הכלכלי והנידוי הציבורי" שעבר עליו. השחקן הורשע במחוזי באונס, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מעשה מגונה, מעשה סדום ומעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות, בחמישה מקרים שבהם ניהל קשרים עם תלמידותיו בחוגים שהדריך במשחק ובפיתוח קול.

 

חבריו של גולדבלט ל"בלי סודות" המשיכו לתמוך בו, גם לאחר ההרשעה בבית המשפט המחוזי והשנים בכלא. בחודש שעבר, לפני ההכרעה בעליון, טען נתן נתנזון כי הוא מאמין לגולדבלט: "הוא לא עשה את זה".

 

פרשת גולדבלט נחשפה באוגוסט 2005 לאחר שבעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמו עדויות של צעירות, שסיפרו על כך שהוטרדו מינית על-ידי השחקן. אחת המתלוננות סיפרה כי כשהייתה בת פחות מ-17, אילץ אותה גולדבלט לשכב איתו במהלך "חזרות" שעשו בביתו. גולדבלט טען לכל אורך המשפט כי מעולם לא כפה עצמו על הצעירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדבלט במדי האסיר, הבוקר בעליון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים