שתף קטע נבחר

הרב עמאר: הרהור על הרב יוסף כהרהור על השם

הרב הראשי החליף את מנהיג ש"ס בשיעור השבועי, והקדיש חלק מדבריו ל"כתב הגנה" על הגיורים הצבאיים. על הכוונה לערוך הפגנה נגד הרב עובדיה ופסיקתו, אמר: "יש להתפלל שלא ייפגע עם ישראל מהפגיעה בכבוד גדול התורה"

הרב הספרדי הראשי לישראל שלמה עמאר מילא אמש (שבת) את מקומו של הרב עובדיה יוסף בשיעור התורה השבועי. חלק מהשיעור הוקדש ל"נאום הגנה" על כשרותם של הגיורים הצה"ליים, אשר אושרו ברבנות בעקבות פסיקת מנהיג ש"ס. הרב עמאר הודה כי גם הוא סבר שיש להכשיר את הגיורים, אבל היה "בחיל ורעדה".

 

 

בימים האחרונים מנסים החרדים הליטאים לארגן עצרת המונים נגד הכשרת הגיורים, ואפילו "פוסק הדור", הרב יוסף שלום אלישיב חתם על מסמך שמטיל בהם ספק. בדבריו, הרב עמאר תקף את עצם התהייה על פסיקת הרב עובדיה: "אחרי שהוא פסק בכתב ידו, יש מקום לשאול? אוי לאותה בושה, אוי לנו שאנחנו צריכים ליישב את דעתם. מעולם לא הייתי בטוח כמו בפסק הזה. מרן פסק, ומי שמהרהר אחריו כאילו מהרהר אחרי שכינה".

 

הרב עמאר טען כי ישנם הטוענים דברים שאינם נכונים על הגיור הצבאי, ומדובר ב"הוצאת דיבה". הוא הוסיף: "חבל על כל המחלוקת, אני מתבייש שאני צריך להסביר, שאני צריך לדבר... עיני ראו עשרות שנים, כל מי ששלח ידו לא יצא נקי. צריכים להיזהר בכבוד התורה, ואני מבקש מהציבור שיתפללו שלא תהיה שנאת חינם, ושלא חס וחלילה ייפגע עם ישראל מהפגיעה בכבוד גדול התורה". 

 

"העולם רעש וגעש"

הרב הראשי הספרדי, שהחליף בשיעור את הרב עובדיה שלא חש בטוב, פתח במילות ברכה לרפואתו ולאריכות ימיו של המנהיג הספרדי. "הקדוש-ברוך-הוא רואה בנו שאין לנו חכם ומנהיג שיישא את ראשינו, רק מרן שיחיה, השם יאריך ימיו. אלמלא

הוא, לא מצאנו ידינו ורגלינו, שהוא מאיר עינינו, נותן לנו את הדרך ומחזק בכל עת".

 

לאחר מכן פנה הרב עמאר לגולל את השתלשלות העניינים בסוגיית הגיור הצבאי. הוא אמר כי הכל החל כשהתברר לפני זמן מה כי ישנה בעיה כלשהי בהליך, ובעקבות כך "העולם רעש וגעש, והתחילו להציע חוקים להכיר בגיורים בלי הלכה, בלי רבנות ראשית - וזה ההרס הכי גדול".

 

הרב סיפר כי הקים ועדה לבחינת הגיורים, אולם חבריה התפטרו כבר למחרת "מתוך איומים שהופעלו עליהם". בינתיים, המשיך, האיום החוקתי התגבר והוא גרם לו לשקול להתפטר מתפקידו אם המהלך יעשה את דרכו לספר החוקים. הרב עמאר סיפר על הלחץ שהופעל עליו ושהתייעץ עם רבים מגדולי הדור, וכמובן גם עם "מרן, שהוא הפוסק גדול הדור שלנו". לדבריו, הרב עובדיה הורה לו להקים ועדה נוספת - והוא אף לימד את הדיינים כיצד לחקור.

 

פסק - וחתם

כשסיימה הוועדה את עבודתה, המשיך הרב עמאר, "סיפרו למרן את כל מה שראו, גם נתנו ביקורת, והרב שוב חוקר ודורש אותם. אחרי

שגמר, ישב עם עצמו התבונן כדרכו של פוסק, וניתח ושקל ואחר-כך פסק כתב בכתב ידו אות באות, ממש תורת אמת הייתה בפיו". 

 

על הגיורים עצמם אמר הרב הראשי כי החיילים שמשתתפים בהליך "לומדים שבת ומועד מפי אנשים יראי שמיים - ונבחנים". הוא הוסיף כי במשך 11-12 שנים עברו בקורסי הגיור קרוב ל-22 אלף מועמדים, ומתוכם גיירו בתי הדין פחות מרבע". לדברי הרב עמאר, מי שבית הדין לא התרשם ממנו כי הוא כנה בקבלת תורה מצוות - לא גויר.

 

הרב עוד הוסיף כי לאחר שכתב הרב עובדיה יוסף את פסק ההלכה, הורה "לא תגרע, ועליו לא תוסיף" - וחתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר. "חבל על המחלוקת"
צילום: ירון ברנר
הרב עובדיה. "גדול הדור"
צילום: גיא אסיאג
פסיקת הרב עובדיה. לא לגרוע, לא להוסיף
מומלצים