שתף קטע נבחר

הרבנים יוסף ועמאר לליטאים: כך אושרו הגיורים

הביקורת הקשה מצדם של החרדים הליטאים הובילה את הרב הראשי שלמה עמאר לפרסם מכתב המבהיר את אישור הגיורים הצבאיים, שלדבריו נעשים "תוך קבלת עול מצוות". הרב עובדיה חתם על ההסבר: "הכל אמת לאמיתה"

תגובת נגד לביקורת הליטאית: הרב הראשי לישראל שלמה עמאר פירסם הבוקר (יום ב') מכתב שבו הוא מסביר מדוע אישר את כל גיורי צה"ל שהיו שנויים במחלוקת. בכתב ידו הסביר הרב כשרות הגיורים הצבאיים - ועל הנוסח הסופי חתם גם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 

 

לפני מעט יותר משבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי הרב עובדיה לקח את האחריות על כתפיו והכשיר את הגיורים בצבא, לאחר שוועדה שהקים הרב הראשי נמנעו מלהמליץ על אישורם. לאחר מכן, בהליך בזק, הוכרו רשמית - ובאופן רטרואקטיבי - הגיורים שנערכו בצה"ל. מאז זכה הרב עמאר לקיתונות של ביקורת מצד החרדים הליטאים , וגם הרב עובדיה יוסף עצמו "חטף אש". המסמך הנוכחי נכתב, ככל הנראה, בשל חשש הרבנים הספרדים כי המחאה נגד אישור הגיורים תלך ותגבר. בימים אלה אף מנסים גורמים חרדים להחתים את בכירי הרבנים הליטאים על מכתב נגד הפסיקה.


לקריאת המכתב המלא - לחצו על התמונה

 

בתגובה לכך פירסם הרב עמאר כי "בגיורי הצבא התברר שמלבד המילה (הברית - ק.נ) והטבילה שהיו בפני בית דין של שלושה כדין, כל גר מקבל עליו עול תורה ועול המצוות בפני בית דין של שלושה, וזאת אחר שמלמדים אותם עיקרי המצוות כידוע, ונבחנים". עוד הוא מזכיר כי המשתתפים המתגיירים "נמצאים אצל משפחות שומרי תורה ומצוות, שגם

המליצו עליהם". 

 

כהקדמה לדברים אלה מצטט הרב עמאר את הקריטריונים ההכרחיים לצורך גיור כהלכה, שאם יש הערכה כי המתגייר בוודאי לא

יקיים מצוות אין לקבלו לגיור, ואולם "גר שטבל ונימול וקיבל על עצמו עול מצוות... ואחר כך שב לסורו ועובר על מצוות התורה, הרי הוא כישראל מומר ויינו אסור, אבל קידושיו קידושין וגיטו גט".

 

לפני הליך אישור הגיורים בצבא, כך מציין הרב עמאר, חזר ובדק את ההלכה, ואף קיבל אישור לכך מידי הרב עובדיה יוסף, ש"הסכים על זה, וחתם בחתימת ידו וגם הוסיף בכתב יד קודשו שזה האמת של התורה והוא חוק ולא יעבור".

 

הרב עובדיה יוסף חתם על המכתב בזו הלשון: "כל האמור לעיל אמת לאמיתה, והמפורסמות אין צריך ראיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר. אישר
צילום: ירון ברנר
הרב יוסף. נתן גיבוי
צילום: גיל יוחנן
גרפיטי בירושלים, השבוע
צילום: שאול דרעי, חדשות 24
מומלצים