שתף קטע נבחר

מכתב הרבנים שלא ייכתב

בניגוד להשכרת דירות לערבים, תמיכה באנס מורשע או נישואי תערובת - שביתת העובדים הסוציאליים לא תזכה למכתב רבנים. מה לעשות שבמלחמה הזו אין להם אויב ממשי לשנוא

השבוע מתחילה שביתת העובדים הסוציאליים. מדובר בלוחמים ובלוחמות הכי קרביים שנשלחו על ידינו לחזית המאבק החברתי, שעליו עלולה החברה הישראלית לקום וליפול.

 

 • עוד דעות וכתבות - בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  כ-15 אלף איש ואישה נאבקים להציל את ילדינו ממלכודות הסמים והאלכוהול, להוציא נשים מעבותות הזנות, לעצור משפחות מפירוק, ילדים חפים מפשע מהתעללות ועוד ועוד. הם נאלצים לשבות כיוון שהאוצר מסרב לתת להם שכר מינימום לעבודתם. למעלה מ-30% מתוכם נדרשים לקצבאות לשם השלמת הכנסה. התוצאה היא בריחה מהמקצוע, שחיקה איומה, ובעיקר תחושת הפקרה של לוחמים בחזית.

   

  האם ניתן לצפות שאותם הרבנים החשובים שנזעקו להתריע על מפגעים חברתיים דוגמת השכרת דירות לערבים, נישואי תערובת, פלישת פליטים וכיוצא באלה - יזדעקו ויקראו בקול גדול למען המערכה החברתית שמצילה, כפשוטו, אלפי נפשות בישראל? האם יש סיכוי שנראה מכתב רבנים שיופנה לראש הממשלה ולשר האוצר, בקריאה להציב את מחרפי הנפש הללו בראש מעיינינו ותקציבינו? הלוואי שאתבדה, אבל נדמה לי שהסיכוי לכך קטן.

   

  באין אויב ממשי

  ראשית, משום מידת הזהירות. רבנינו ידועים בזהירותם הרבה: יש להניח שהם יטענו כי אין בידם את הנתונים המלאים, ואולי המצב לא כל כך חמור, ובוודאי יש למשרד האוצר סיבות טובות מדוע לא לאשר את העלאת השכר הנדרשת, שכן זו אולי תגרום בעקיפין לתקלה כלכלית אחרת.

   

  ואני - תלמיד עלוב שכמוני - משיב: האם במכתב השכרת הדירות היו בפני הרבנים כל הנתונים? האם מי מהם יודע אילו אחוזים מכלל הדירות בבעלות יהודית כיום נמצאות בסכנת השכרה לנוכרים? האם לא היה מקום לשקול גם שם את הנזק שעלול להיגרם ליהודים בכל העולם ולמדינת ישראל, בעקבות מכתב כזה? האם בסוגיות הללו לא היה מקום ליתר זהירות?

   

  ואולם נראה לי כי הסיבה שמכתב כזה כנראה, לא יראה אור, פשוטה בהרבה: במערכה הזו אין אויב מספיק ממשי לשנוא.

   

  יש מי שטוען שמכתבי הרבנים נכתבים רק מתוך רצון להתגרות ולהתקיף את מערכות המשפט והתקשורת החילונית. שכל מה שהם רוצים זה למחות כלפי התקשורת - ראו מכתב קצב - או כלפי מערכת המשפט, שחרטה על דגלה את שוויון הזכויות המוחלט של כלל האוכלוסייה בישראל, ובכך בוגדת, לתפיסתם, במשמעותה היהודית של המדינה. כל אלה נעדרים לחלוטין משביתת העובדים הסוציאליים. הבעיה במאבק הזה היא שנערי האוצר אינם כתובת אמיתית למלחמת הזהות שאותם רבנים הכריזו כלפי האליטות הישראליות.

   

  זו לא מדינה יהודית

  אבל טענות אלו הן בלתי אפשריות. הרי לו היו נכונות, משמעות הדבר הייתה שהרבנים בוחרים את נושאי מכתביהם בדרך

  דומה מאוד לזו ש"התשקורת" -"המדיה המרעילה את חיינו" (כפי שכתבו לקצב) - בוחרת לה אייטמים לשידור: רק מה שיכול לקומם, רק מה שיכול להרגיז. חלילה לא מה שיכול לבנות ולתקן.

   

  ולכן ברשות רבותיי, אני מבקש להתריע שמדינה שאינה קמה לעזרת החלשים והנזקקים, היא עוד פחות יהודית אפילו ממדינה שבה לוחם מג"ב ערבי שוכר דירה בצפת.

   

  אני פונה אליכם לשמוע את קול נביאינו: "שִׁמְעוּ ה' קְצִינֵי סְדֹם, הַאֲזִינוּ תּוֹרַת אֱלֹהֵינוּ עַם עֲמֹרָה: יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ:.. חָמוֹץ שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה... צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה" (ישעיהו פרק א', פסוק י'). היש סיכוי שתענו?
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מי הרב שיילחם את מלחמתם? הפגנת העובדים הסוציאליים, היום
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים