שתף קטע נבחר

הטבח באיתמר: הילד ישב ליד גופות הוריו ובכה

"הילד הקטן ישב ליד הוריו המדממים, הוא ניער אותם בכוח בידיו וניסה לגרום להם לקום, תוך שהוא ממרר בבכי", כך סיפר הרב יעקב כהן, המתגורר בסמוך לבית משפחת פוגל באיתמר

"הילד הקטן ישב ליד הגופות של הוריו. הוא ניסה להעיר אותם", כך תיאר הערב (שבת) הרב יעקב כהן, שמצא את גופותיהם של בני הזוג הרב אודי ורות פוגל ושלושת ילדיהם הקטנים - יואב (11), אלעד (4) והדס (3 חודשים) - בביתם באיתמר.

 

הרב כהן סיפר כי בתם של בני הזוג דפקה על דלת ביתו, בסביבות השעה 00:45 בלילה. היא אמרה שאיש לא פותח לה הדלת ויש סימנים של בוץ בכניסה לבית. "לקחתי מיד את הנשק

 שלי והלכנו לחלון האחורי של הבית, ממנו ראינו את אחד הילדים ששרדו. הוא ישב במרכז הסלון, שלא היה בו שום סימן של דם".

 

הרב ותמר, בתם של הנרצחים, ביקשו מהילד רועי בן ה-8 לפתוח את דלת הבית. "לאחר שהוא פתח לנו את הדלת ראינו בסלון בוץ. הבת הלכה לאחד החדרים וראתה את הזוועה לפני. אני נכנסתי וראיתי ילד נוסף ששרד, כבן שנתיים. הוא שכב ליד הוריו המדממים, מנער אותם בכוח בידיו ומנסה לגרום להם לקום, תוך שהוא ממרר בבכי".

 

הוא סיפר כי הוא לקח את הבן הקטן ישי, בן השנתיים וחצי, בידיים וחיבק אותו. "הילדה צרחה ובכתה, ובתי שהגיעה לדירה ניסתה להרגיע אותה, ולחבק אותה. את הגופות ראינו בחדרים. סרקתי את הבית כדי לראות שאין מחבל וחיכיתי לכוחות הביטחון שיגיעו למקום. המראה שהיה בדירה היה מזעזע וראיתי את החלון הפתוח בסלון וסימני הבוץ לידו. זה היה לי קשה, קשה מאוד, במיוחד לאור העובדה שמדובר בחברים טובים שלנו, כאשר אבי המשפחה גם עובד איתי".

 

"הלב נקרע לנוכח האכזריות של רצח המשפחה"

"נכנסתי לבית ואז התגלתה הזוועה. על הרצפה שוכבת האם ועל המיטה שוכב גבר ועליו תינוקת. כולם מחוסרי הכרה וסובלים מפציעות קשות של סכין - שוכבים בשלוליות גדולות של דם", סיפר ל-ynet מועאויה כבהא , פרמדיק מד"א שהגיע לזירת האירוע. "התמונות עדין רודפות אותי. אני לא מצליח לעכל את המעשה".

 

כשהתקבלה הקריאה במוקד מד"א בליל שבת על אירוע חבלני באיתמר, איש לא שיער את גודל הזוועה."בתחילה לא היה ברור לנו מה קורה שם. בדרך החלה התמונה להתברר לנו ונאמר לנו שיש הרוג אחד ושני פצועים", סיפר הפרמדיק. "כל מה שנותר זה למלא תעודות פטירה. גם לבו של מי שראה הכל נקרע לנוכח האכזריות של רצח המשפחה".

 

"על פי הסימנים בדירה לא ברור אם היה מאבק בין המחבלים לבין יושבי הבית. האשה נמצאה על הרצפה בכניסה לחדר השינה ולא ברור אם היא שמעה רעש והתכוונה לצאת מהחדר כדי לבדוק מה קורה ואז נרצחה או שניסתה להיאבק במחבל בזמן ש רצח את בעלה ואת בתה".

 

"רק התרעה היתה מונעת הפיגוע"

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף במיל' אביחי רונצקי, המתגורר באיתמר אמר כי רק מידע מודיעני יכול לסכל פיגוע. "כל גדר אפשר לעבור מתחתיה או מעליה, מה שמונע חדירה שכזו זה רק הרתעה מקדימה וכנראה שחסרה הרתעה", הוא אמר. ראש ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, האשים את הממשלה: "היא מפעילה את כל הכוח כלפינו בהרס בתים".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, תקף גם הוא את הממשלה: "מחבל יכול לנוע חופשי ללא ביקורת בכלל. הגדר הזאת לא מתוקצבת על ידי הצבא, ולכן האינדקטורים הם לא הכי משוכללים שיש. המדינה היום מנוהלת על ידי יועצים משפטיים והיועץ המשפטי הטיל וטו. כל פעם שמדברים על תכנית מדינית, מפעילים את הסטופר מתי יהיה הפיגוע הבא".

 

רק כשלוש שעות לאחר צאת השבת פונו גופות ההורים ושלושת הילדים - בני 11, 4 ושלושה חודשים מבית המשפחה, על-ידי אנשי זק"א ועובדי המכון לרפואה משפטית באבו כביר, בראשותו של פרופ' יהודה היס. הלוויותיהם יתקיימו מחר ב-14:30 בירושלים.

 

הפיגוע אירע, אמש כאשר מחבלים חדרו ליישוב, הנמצא סמוך לשכם. הם דקרו למוות את ההורים ושלושת הילדים. סמוך לחצות חזרה בתם הבכורה לבית ואז גילתה את מימדי האסון. הבת גילתה בבתים שניים מאחיה - בני 8 ושנתיים וחצי שלא נפגעו - כיוון שהיו בחדר סמוך.

 

מחקירת הפיגוע עולה, כי רק שלוש שעות אחרי חדירת המחבלים לאיתמר, למרות

 זיהוי נגיעה בגדר, הוקפצו כוחות צה"ל למקום. בזמן הזה, הספיקו כנראה שני מחבלים להיכנס לבית משפחה ביישוב, ולרצוח בדקירות חמישה בני משפחה.

 

סמוך לשעת ביצוע הדקירה נרשמה התרעה אלקטרונית מהגדר. סייר של היישוב שהיה בחדר המבצעים יצא למקום ההתרעה, אך לא איתר חדירה, וכתוצאה מכך החליט שזו התרעת שווא. הוא גם לא הזעיק את כוחות צה"ל, הנמצאים במרחק של פחות מקילומטר ממנו. אנשי הפלוגה של צה"ל הוקפצו לאיזור רק אחרי זיהוי האירוע. התרעה נרשמה כנראה גם כשהמחבלים עזבו את שטח היישוב דרך הגדר, אחרי הרצח.


פורסם לראשונה 12/03/2011 21:09

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדס. בת שלושה חודשים
אלעד. בן ארבע
יואב. בן 11
הרב אודי פוגל. בן 36
רות פוגל. בת 35
מומלצים