שתף קטע נבחר

שיפור במצבה של שירלי - השתלת הכבד נדחתה

במהלך הלילה, לאחר טיפול אינטנסיבי, חל שיפור בבדיקות המעבדה של שירלי מרדר שסיפורה נחשף ב-ynet, המוגדרת עדיין במצב קשה. לאור מגמת השיפור הוחלט לדחות בשלב זה את ההשתלה. מנהל בי"ח בילינסון: "להשתלת כבד במצב לא יציב משמעויות כבדות מאוד לצעירה"

השתלת הכבד של שירלי מרדר בת ה-27 נדחתה: במהלך הלילה קיבלה מרדר, שסיפורה נחשף ב-ynet, טיפול אינטנסיבי ומיוחד במחלקה לטיפול נמרץ, שהביא לשיפור במדדים הרפואיים והמעבדתיים שלה. לאחר דיון של מומחי הצוות הרפואי שמטפל בה בבית החולים בילינסון ושל המרכז הלאומי להשתלות, הוחלט שלא לבצע השתלת כבד בשלב זה, וכי מדובר בחלון הזדמנויות המאפשר להמתין עוד לפני שפונים לניתוח. מבית החולים נמסר כי מצבה עדיין מוגדר קשה.

 

 • דרמה בנתב"ג: לפני ההמראה נמצא כבד לשירלי  
 • מחזיקים אצבעות: שירלי בדרכה לצרפת
 • התרופות ללא מרשם שיכולות להרוג אותך
 • שירלי תוטס לצרפת בניסיון למצוא כבד מתאים

    

  טיפול אינטנסיבי בדיאליזה ובעירויי תרופות

  תחילה טופלה שירלי במכשיר MARS, מעין כבד מלאכותי המשמש תחליף זמני לתפקוד הכבד ומסלק את הרעלנים שאותם אמור הכבד האנושי לסלק. כאמור הלילה טופלה שירלי באופן אינטנסיבי בעירויי תרופות שנועדו לייצב את לחץ הדם ומערכת הקרישה בגופה. בתוך כך טופלה בפלסמפרזיס, מעין מכשיר דיאליזה המסלק את הנוגדנים שעלולים לתקוף את הכבד החדש במידה ויושתל בגופה. נכון לשעה זו, עדיין לא ברור האם הכבד שנמצא עדיין מתאים להשתלה, והתשובה לכך תינתן בשעות הקרובות. 

  הבוקר נמצא שיפור בבדיקות הדם שעברה, ושיפור בתפקודי המוח שעדיין נבדקים בשלב זה. "יש שיפור שנותן חלון הזדמנויות לא להיכנס להשתלת כבד תחת לחץ בלתי אפשרי" אמר ל-ynet הבוקר ד"ר בעז תדמור, מנהל בית החולים בילינסון, מומחה לרפואה פנימית, "השתלת כבד במצב לא יציב הוא בר משמעויות כבדות מאוד לנערה צעירה". 

  במהלך הבוקר ימשיך צוות הטיפול הנמרץ בפעולות אינטנסיביות לייצוב מצבה. במשך שעות אחר הצהריים המוקדמות תבוצע הערכה נוספת שתוודא אם מגמת השיפור נמשכת ובמידה שכך, תבוצע השתלת הכבד. 

  תרומת הכבד הגיעה ברגע האחרון

  מרדר, תושבת רמת גן, סבלה לפני כארבעה שבועות מכאבים עזים בפה. היא פנתה לרופא שיניים שרשם לה טיפול אנטיביוטי במוקסיפן, ובתום הטיפול ביצע עקירה כירורגית. אלא שלאחר העקירה היא סבלה מכאבים עזים ורופא השיניים המליץ לה ליטול משככי כאבים – נורופן או אופטלגין.

  מרדר החלה ליטול משככי כאבים מסוג נורופן במהלך חמישה ימים, כדור בכל ארבע שעות. בתוך מספר ימים היא החלה לסבול מבחילות עזות. היא אושפזה ומצבה הידרדר במהירות בשל קריסת כבד והיא הועברה לראש רשימת הממתינים להשתלה (סטטוס 1). רופאיה הודיעו למשפחה כי אם לא יימצא כבד להשתלה באופן מיידי היא תימצא בסכנת חיים מיידית. 

  כשהבינו הוריה שהסיכוי היחיד למצוא כבד להשתלה יהיה מחוץ למדינת ישראל, מיהרו לארגן טיסה לצרפת במטוס פרטי. שירלי כבר פונתה אתמול (ב') באמבלונס מיוחד מבית החולים בילינסון והועלתה למטוס בשדה התעופה בן גוריון כשהבשורה המרגשת הגיעה - נמצא תורם כבד פוטנציאלי.  


  חלון הזדמנויות לא להיכנס להשתלה תחת לחץ. שירלי מרדר  אותו אמבולנס שהעביר אותה מבית החולים למטוס עשה את דרכו חזרה לבית החולים ובשעות הלילה היא עברה סדרת טיפולי הכנה לקראת השתלה אפשרית של הכבד. 

  כאמור, בעקבות שיפור במצבה של שירלי החליטו הרופאים הבוקר (ג') לבטל את ההשתלה ולהמתין ולראות האם מצבה ממשיך להשתפר. התקווה כי מגמת השיפור תימשך בלא צורך בהשתלת כבד, שבבדיקות שנערכו אמש נמצא כי הוא מתאים לה רק באופן חלקי.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא תעבור השתלת כבד בשלב זה. שירלי מרדר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים