שתף קטע נבחר

היסטוריה, חורש, ופריחות: יום טיול בנחל כזיב

טיול בנחל כזיב הוא חלק משביל "ים אל ים" שבו הולכים מחוף אכזיב בים התיכון עד לכנרת. המסע אורך 4 ימים, אבל לקראת פסח הנה הצעה לטיול מרתק של יום אחד

הנה עוזב אותנו החורף, והגליל קורא לנו בקול חזק ומהדהד. לדעת רבים, אחד המסלולים היפים ביותר בגליל המערבי הוא נחל כזיב. המסלול הוא חלק מ"שביל ים אל ים" שבו הולכים מחוף אכזיב בים התיכון עד לחופה של הכנרת. מדובר ממש בטראק ישראלי שבו יש הכל מהכל: מעיינות, תל עתיק, היסטוריה, חורש טבעי, פריחות וכל זאת בעונה היפה והנוחה ביותר לטיול.

 

שימו לב: המסלול מיועד למיטיבי לכת וילדים מגיל 12.

 

תחילת המסלול בגשר אלקוש הישן, הטובל באחו ירוק. ההליכה לצד ואדי הנחל הזורם מזכירה לנו במעט את נופי אירופה. נמשיך דרומה על שביל מסומן ירוק כשנחל כזיב משמאלנו. נקיף יחד את ערוץ הנחל בצורת פרסה, וגם את הר זבול שבו נמצא קבר נבי סבלאן - אחד המקומות הקדושים ביותר לדרוזים. הישוב חורפיש נמצא כעת מדרום לנו. נמשיך כל הזמן בשביל הירוק בערוץ הנחל עד למפגש עם כביש אזורי. את הכביש נחצה ונמשיך עוד קצת על הסימון הירוק עד למפגש עם שביל מסומן אדום לכיוון מזרח. מעתה נלך בשביל המסומן אדום במעלה ערוץ נחל נריה.

 

ההליכה במעלה נחל נריה באביב, טובלת במרבדי פריחה ארצישראליים ובחורש טבעי. בקצה הסימון האדום נגיע לכביש, כשמשמאלנו בסיס צבאי ובית ספר שדה הר מרון. נחצה בזהירות את הכביש מזרחה - לעבר חורבת חומימה שנמצאת פה עוד מהתקופה הביזנטית.


בין מרבדי פריחה וחורש טבעי. הליכה בנחל כזיב (צילום: ערן פלדמן)

 

הילולת מירון

נמשיך מזרחה בעלייה בשביל ישראל. לאחר כשני ק"מ בעלייה, שהם בערך שעת הליכה, נגיע לתצפית מהר נריה, אוויר הפסגות הגלילי ימשיך להנעים את הטיפוס שלנו במעלה הר מירון עוד כק"מ אחד עד שנגיע לפסגה. שביל הפסגה מסומן אדום, ובפוגשנו אותו נפנה שמאלה ונלך איתו צפונה, מזרחה ודרומה סביב פסגת הר מרון ובכיוון השעון - עד לחניון הרכב הגדול של הפסגה.

 

בחניון תמצאו ברז מים ושולחנות, נתרענן שם, נאכל, נשתה, ננוח ולאחר שמילאנו את המצברים נמשיך בדרכנו על שביל מסומן כחול. נדרים מעט בין שתי גדרות לעבר שני עצי אגוז מלך, ונמשיך עם השביל הכחול עד שנגיע לחורבת ב"ק, שרידים של ישוב יהודי מתחילת המאה ה-19.

 

נקיף את החורבה ממערבה ומדרומה, ונפנה חזרה לשביל העפר הרחב משם נמשיך בשביל המסומן ירוק דרומה בין מטעי הכפר בית ג'אן עד לאנדרטה לזכרו של סמל קאסם טאפש. ליד האנדרטה נעזוב את השביל המסומן ירוק ונפנה מזרחה בשביל ישראל עד למעיין עין זבד, מעיין שנובע במרבית ימי השנה ובוודאי גם בפסח.


מסלול קלאסי. מטייל במסע מ"ים אל ים" (צילום: באדיבות עמותת "בדרכם")

 

מהמעיין ישנה תצפית מרהיבה אל העיר צפת. בעין זבד מספר שבילים. אנו נמשיך מזרחה בירידה על שביל ישראל דרך סלע "כסא אליהו", שהוא פיסול טבעי ועוצר נשימה של צורות שונות שנחקקו בסלעים. דרך קבר שמאי ואשתו ודרך חורבת שמע, נתחבר לנחל מירון ונפנה ימינה/מזרחה - מעתה שביל ישראל יתלווה לסימון הכחול של נחל מירון בירידה עד לחניון הפיתול/חניון נחל מירון.

 

זהו סוף מסלולנו ליום זה. מומלץ מאד לעלות, ממש לפני סיום המסלול,

בשביל מסומן שחור העולה מהנחל בגרם מדרגות ומעקה, לעבר מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי ומערת הלל הזקן. גם משם ניתן להתחבר שוב לסיום המסלול ביום זה - חניון הפיתול. בסיום המסלול מומלץ לתאם מפגש עם הרכב שעמו הגעתם, שכן המסלול אינו מעגלי.

 

המסלול הוא חלק משביל ים אל ים. צעדה לאורך ארבעה ימים תתקיים בשביל בין התאריכים 23-20 באפריל 2011 בחסות עמותת "בדרכם" שהוקמה לזכר חיילי גדוד ההנדסה של הצנחנים שנהרגו בקרב דבל במלחמת לבנון השנייה. ההשתתפות בצעדה היא בתשלום וכרוכה בהרשמה מראש. פרטים נוספים באתר האינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים