שתף קטע נבחר

צילום: AP

לבני: נתניהו עוד יהפוך את אובמה לאויב

בכנס באילת, יו"ר האופוזיציה קראה לראש הממשלה לשים את המפתחות, "כי הוא פוגע ביחסים עם ארה"ב ובביטחון ישראל"

ממש ברגעים שראש הממשלה בנימין נתניהו נחת בצהריים (יום ו') בוושינגטון, חדור רוח קרב לקראת הפגישה עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נאמה באילת, בכנס של התאחדות הקבלנים. היא תקפה אותו על יחסו כלפי ארצות הברית והזהירה: "ראש ממשלה שמתייחס לממשל אמריקני, לא משנה איזה ממשל, כאויב, גם עלול להפוך אותו לכזה".

 

נאום החלוקה, כותרות אחרונות

עדכונים שוטפים - בעמוד הפייסבוק  

 

לבני הזכירה שנתניהו דיבר השבוע בכנסת על קונצנזוס כשהציג את עמדותיו העקרוניות להסדר עם הפלסטינים, אך אמרה: "אם יש קונצנזוס בישראל הוא בהבנה שהיחסים עם ארצות הברית חיוניים לישראל, וראש ממשלה שפוגע ביחסים עם ארצות הברית שלא לצורך מהותי וקריטי - פוגע בביטחון ישראל ובכושר ההרתעה שלה. ראש ממשלה כזה צריך לשים את המפתחות".


נאום אובמה. "הוא משכנע מדינות להתנגד להכרזה באו"ם" (צילום: AP)

 

אמש, עם ההמראה, אמרו ל-ynet מקורביו של ראש הממשלה כי נתניהו מוכן לעימות עם אובמה בנושאים החיוניים. "אובמה לא סיפק את הסחורה. הוא שכח את תנאי הקוורטט שעליהם הוא חתום. כנראה שהוא לא מבין את המציאות במזרח התיכון. הוא לא ענה על אף אחת מהדרישות של נתניהו", אמרו בהתייחסם לנאומו של נתניהו בכנסת, שבו הודיע ראש הממשלה, כי ישראל לא תיפרד מגושי ההתנחלויות ותשמור על נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן.

 

"כשראש הממשלה יוצא לארצות הברית מלווה באמירות מקורביו נגד הנשיא - אני קובעת שהעימות הזה הוא לא מסיבה מספקת", אמרה לבני. "והנימוק שאני שומעת ממקורביו - 'צריך לשמור על קואליציה, הישרדות אישית' - לא מצדיק את המחיר שישראל תשלם. ישראל צריכה ליזום, כי אין באמת קיפאון אלא התדרדרות. נשיא אמריקני שתומך בחזון שתי המדינות מיצג אינטרס ישראלי ולא אנטי ישראלי. פתיחת משא ומתן כשם שקרא הנשיא אובמה, מייצגת את האינטרסים של ישראל בעת הזו".

 

אל מול אפשרות להחלטה בעצרת הכללית של האו"ם שתתמוך במדינה פלסטינית בגבולות 67', "בלי האינטרסים של ישראל, אז הדרך היחידה לעצור זאת היא הדרך שבה ארצות הברית יכולה לשכנע מדינות שמתכוונות לתמוך בהחלטה שלא לעשות כן דרך פתיחת משא ומתן, וזה מה שעשה אמש אובמה", הוסיפה יו"ר קדימה. "אנחנו צריכים לתת לארצות הברית כלים לעזור לישראל. ההרתעה של ישראל והלגיטימיות שלה בעולם קשורה קשר ישיר ליחסים עם המעצמה הגדולה בעולם, ומי שפוגע בכך פוגע בהרתעה ובלגיטימיות של ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני. אין באמת קיפאון
צילום: גיל יוחנן
נתניהו ממריא לארה"ב, "מלווה באמירות מקורבים"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים