שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: EPA
  נאום הניצחון של ארדואן: המסר מהעם - קונצנזוס
  מפלגת הצדק והפיתוח קיבלה כחצי מקולות הבוחרים בטורקיה. היא השאירה את יריבותיה מאחור, אך לא זכתה לרוב הדרוש להעברת שינויים בחוקה בלי משאל עם, ותיאלץ לפיכך לקיים מו"מ עם מתחרותיה. "נדון בחוקה החדשה עם מפלגות האופוזיציה", הבטיח ארדואן בנאומו בפני אלפים מתומכיו באנקרה

  ארבע שנים נוספות לראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אך ללא הרוב שקיווה לו. הטלוויזיה הממלכתית בטורקיה דיווחה הערב (יום א'), לאחר ספירת 99% מקולות הבוחרים בטורקיה, כי מפלגת הצדק והפיתוח בראשות ארדואן זכתה ל-50 אחוזי תמיכה. מדובר בניצחון בהפרש ניכר ממתחרותיה, אך לא כזה שמעניק לה את הרוב הנכסף של שני שלישים מחברי הפרלמנט, הרוב הנדרש להעברת תיקונים בחוקה ללא משאל עם. בנאום הניצחון שלו הבטיח ארדואן לפעול בשיתוף פעולה עם האופוזיציה.

   

  צפו בחגיגות בטורקיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "העם העביר לנו מסר ליצור חוקה חדשה באמצעות קונצנזוס", אמר ראש הממשלה החדש-ישן לאלפים מתומכיו שנאספו הערב מחוץ למטה הראשי של מפלגתו באנקרה הבירה. הם מנופפים בדגלי טורקיה ומריעים לראש הממשלה המנוסה, שהפך את נאום הניצחון ממרפסת הבניין המואר למסורת. "נדון בחוקה החדשה עם מפלגות האופוזיציה", הבטיח ארדואן.

   

  בחירות בטורקיה, סיקור מלא ב-ynet:

  מיוחד מרחובות טורקיה: "ארדואן יקים דיקטטורה דתית"

  ארדואן או קיליצ'דראולו, היהודים רוצים שקט

  שלושת המבחנים של ראש הממשלה

  ביד אחת מחשב, בשנייה קוראן, סוד הארדואניזם

  קלטות המין שהכתימו את הימין

   

  "נחבק את כולם, בין אם הצביעו עבור מפלגת הצדק והפיתוח ובין אם לא", אמר ארדואן, "המפלגה לא מבדילה בין אדם לאדם ותמשיך כך, חייהם, אמונתם וערכיהם של 74 מיליון בני אדם הופקדו בידינו, אחריותנו גדלה". ארדואן הבטיח כי החירויות יורחבו וכי הציבור יוכל להתבטא ביתר קלות.

   

  "חוקה של כולם"

  "נשאף ליצור קונצנזוס עם האופוזיציה המרכזית, מפלגות מחוץ לפרלמנט, התקשורת, ארגונים אזרחיים, האקדמיה, כל מי שיש לו משהו לומר", אמר ארדואן. "ניצור חוקה ליברלית יחדיו. המזרח, המערב, הצפון והדרום ימצאו את עצמם בחוקה זו שתתמקד בשלום. זו תהיה חוקתם של הכורדים, הטורקמנים, האלווים, כל המיעוטים, כל 74 מיליון התושבים. זו תהיה חוקה של אחווה, שיתוף, אחדות וסולידריות".

   

  "העם ניצח", הצהיר ארדואן ואמר כי שלטונם של "בעלי הפריבילגיות" הפסיד שוב. "טורקיה של הכנופיות הפכה לנחלת העבר, בהחלטתו של העם הטורקי".

   

  מפלגת השלטון תחזיק ככל הנראה ב-326 מושבים בפרלמנט, פחות מ-331 המושבים שהיו לה בפרלמנט הקודם, ורק מושבים בודדים פחות מהמספר הדרוש להביא שינויים בחוקה למשאל עם. לפיכך היא תיאלץ להגיע להסכמה עם המפלגות האחרות כדי לשנות את החוקה.


  חוגגים ניצחון מול מטה המפלגה (רויטרס)

   

  מפלגת העם הרפובליקנית, מפלגת השמאל-מרכז החילונית בראשות כמאל קיליצ'דראולו, עומדת על 26 אחוזי תמיכה. מפלגת הימין,

  המפלגה הלאומנית בראשות דבלט בהצ'לי, זכתה ל-13 אחוזים והבטיחה בכך את כניסתה לפרלמנט, לאחר שעברה את אחוז החסימה העומד על 10 אחוזים.

   

  בבית המחוקקים הטורקי 550 צירים. במפלגת השלטון לטשו עיניים לעבר שני "מספרי קסם": 330 - מספר הצירים הדרושים כדי להביא רפורמה חוקתית למשאל עם, ו-367 - מספר הצירים הדרושים כדי להעביר את הרפורמה בפרלמנט מבלי להזדקק כלל למשאל. בבחירות התמודדו כ-15 מפלגות ו-200 מועמדים עצמאיים, ביניהם נציגי הכורדים שנמנעו מלרוץ כמפלגה בשל אחוז החסימה הגבוה.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארדואן בפני תומכיו. הפך את הנאום מהמרפסת למסורת
  צילום: רויטרס
  תומכי ארדואן באנקרה
  צילום: AP
  חוגגים באנקרה
  צילום: רויטרס
  מומלצים