שתף קטע נבחר

הלחץ עבד: השפד"ן ימשיך לזהם בלי לשלם

דווקא ביום הסביבה בכנסת: נציגי מכון הטיהור וח"כים מהליכוד ומקדימה הפעילו לחצים כבדים, על מנת לאפשר לשפד"ן להימנע מתשלום היטל בגין הזרמת שפכים לים - עד שנת 2013. המשמעות: אבדן הכנסה של 25 מיליון שקלים. ארגוני הסביבה: שיקולים זרים ומפלגתיים מעניקים פרס לגופים מזהמים

בתום דיון סוער בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ולאחר לחצים כבדים שהפעילו נציגי השפד"ן (מכון טיהור השפכים של איגוד ערים דן) וחברי כנסת מהליכוד ומקדימה, הוחלט לאפשר לשפד"ן להימנע מתשלום היטל - עד שנת 2013. המשמעות: המדינה לא תקבל כ-25 מיליון שקלים שאמורים היו להיות משולמים על ידי השפד"ן, בגין הזרמה של מאות אלפי קוב שפכים לים התיכון.

 

 

ההחלטה התקבלה לאחר לחצים כבדים שהפעילו נציגי השפד"ן על חברי הכנסת בוועדה, ובעקבות פשרה שהציע לבסוף השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שביקש לאשר בכל זאת את תקנות היטל ההזרמה – אשר נדחות מזה מספר שנים ובינתיים מעכבות את קבלת הכספים ממפעלים ומתקנים נוספים.

 

הפשרה שאושרה לבסוף התקבלה על אף התנגדות חריפה מצד חברי הכנסת דב חנין (חד""ש) וניצן הורביץ (מרצ) וכן נציגי עמותת צלול - שביקשו לחייב את השפד"ן בתשלום כבר משנת 2011, כפי שמחויבים שאר הגורמים המזרימים את שפכיהם לים. 

 

"אני מצטער על כך שדווקא ביום הסביבה בכנסת היתה התגייסות גדולה של חברי הליכוד וקדימה כדי לאפשר לשפד"ן להמשיך לזהם את הים בלי לשלם. הגיע הזמן לשים קץ להזרמת שפכים לים במטרופולין תל אביב ובישראל בכלל", אמר בשיחה עם ynet חבר הכנסת חנין.

 

במהלך הדיון הבהיר השר ארדן כי מדובר בפשרה שגובשה בלית ברירה, למען אישורן של התקנות. "זו פשרה, אני לא חושב שזה הדבר הנכון ביותר לעשות", הבהיר. בתום הדיון מסר ארדן ל-ynet כי למרות זאת, "מדובר בהישג היסטורי, שכן התקנות היו תקועות משך שש שנים".  

 

"על השפד"ן להפסיק לזהם את הים"

מנכ"ל עמותת צלול, עזר פישלר, אמר בתגובה: "אני מברך את השר על עמידתו הנחושה מול הלחצים הפוליטיים, אך לצערנו שיקולים זרים ומפלגתיים מעניקים היום פרס לגופים אשר מבקשים להמשיך לזהם את הים".

 

עו"ד נעמה הלר, מנהלת המחלקה המשפטית של "אדם טבע ודין" בירכה גם היא את המשרד להגנת הסביבה על אישור התקנות, ואמרה כי "המטרות העיקריות של קביעת היטל בגין זיהום ים בהיתר במסגרת תקנות, הינן לתמרץ את מזהמי הים בכוח ובפועל להשקיע כספים בטכנולוגיה". עם זאת, בעמותה תקפו את הסיכום לפיו גביית ההיטלים מהשפד"ן תידחה. לדברי עו"ד הלר, "על השפד"ן להפסיק לזהם את הים, וכל עוד הוא ממשיך לעשות זאת, עליו לשלם על כך".

 

יו"ר האיגודן והמשנה לראש עיריית תל אביב יפו, ארנון גלעדי, מסר בתגובה: "אני מברך את השר ארדן על קידום חקיקת היטל ההזרמה וכן על ההחלטה שלא להכיל ההיטל על האיגודן. שכנענו את חברי הכנסת כי אנו פועלים בנחישות ביחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשרדי הממשלה האחרים לקידום פתרון יבשתי לבוצת השפד"ן שעלותו נאמדת בכמיליארד שקל אותם יידרשו התושבים לשלם, תושבי גוש דן לא יכולים לשאת העלאת מיסים נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רני עמיר, אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה
השפד"ן
צילום: רני עמיר, אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה
מומלצים