שתף קטע נבחר

נדחה ערעור ארז אפרתי: "אזהרה למי ששותה"

מאבטח הרמטכ"ל שתקף מינית צעירה במסיבת הרווקים שלו ירצה שמונה שנות מאסר. "אין בבקשת המחילה כדי לגרוע מהנזק הנורא", כתבו השופטים, "העונש צריך להזהיר את מי שמאבד עצמו לדעת בשתייה הרסנית". המותקפת: "הקלה עצומה"

יום אחרי שהציג טיעון מקומם והסביר ש"פעל כמו נגד מחבל", דחה היום (ה') בית המשפט העליון את ערעורו של מאבטח הרמטכ"ל לשעבר, ארז אפרתי. הוא הורשע בעקבות עסקת טיעון בניסיון לביצוע מעשה סדום בצעירה בליל מסיבת הרווקים שלו, ונידון לשמונה שנות מאסר בפועל.

 

בהחלטתו קבע השופט אדמונד לוי, שדן בערעור עם השופטים עדנה ארבל וניל הנדל, כי מדובר באדם שעד לאותו ערב לא נמצא פגם בהתנהגותו ומעלות רבות נזקפו לזכותו, "אולם באותה שעה בה תקף את המתלוננת נחשף פן מסוכן ואכזר באישיותו. הוא גרר צעירה בה פגש במקרה ושהלכה לתומה לעבר רכבה, באלימות רבה, החליט לכפות עליה את קיומם של יחסי מין".

 

השופט לוי ציין עוד כי "אין צורך בדמיון רב כדי לשער את רגעי האימה שעברה, ולא יהיה זה מופרז להניח שאלה ילוו אותה כצלקת בל תימחה כל ימי חייה. לתוצאה קשה זו גרם המערער בפרץ יצרים חסר רסן. אני סבור כי חרטתו, הכאתו על חטא ובקשת המחילה מהקורבן - אין בהם כדי לגרוע ולו במעט מהנזק הנורא שגרם לקורבנו". בנסיבות אלה, ולנוכח הצורך לתת מענה הולם לחומרת האירוע והרתעת הרבים, קבע לוי, הוא החליט לדחות את הערעור.

 

השופטת עדנה ארבל ציינה בפסק הדין כי מקובלים עליה דבריו של אפרתי שבמסגרת טיפול שהוא עובר הוא מנסה לברר לעצמו "מה השתלט עליו" וכיצד הגיע למצב בו נהג כפי שנהג, אולם גם אם אפרתי מצר וכואב את כאבה של המתלוננת, "אין באלה למזער את החומרה הנובעת מכך שהכניס עצמו במודע למצב אליו הגיע, בשתייה מרובה חסרת מידה וחסרת מעצור שהמשכה במעשים הקשים בהם הודה".

 

השופטת ארבל הוסיפה: "בכך יש להוות תמרור אזהרה לכל מי שפונה לשתייה בלתי נשלטת הטומנת בחובה תוצאות קשות כמו במקרה זה - שתיית אלכוהול במידה ובכמות המובילה להתנהגות אלימה לעיתים בלתי נשלטת וחסרת גבולות המגיעה לכדי תוצאות הרות אסון".

 

הקורבן: "נעשה צדק אמיתי"

לפי השופטת ארבל, העונש שנגזר על אפרתי חמור ויש בו ביטוי לחומרת המעשים, לפגיעה הקשה בגופה ובנפשה של הקורבן, "העונש צריך לשמש גמול לחוטא אך גם בעיקר להרתיע את הרבים ולהזהיר את כל מי שמאבד עצמו לדעת בשתייה הרסנית, כי עליו לזכור שתוצאותיה של השתייה עשויות להיות גורליות".

 

בעקבות ההחלטה על דחיית הערעור, אמרה הערב הצעירה שהותקפה ש"זה רגע של הקלה עצומה. בית המשפט פסק את הנכון בעיניו ועשה צדק אמיתי. אני שמחה להשאיר את המשפט, על כל רגעיו הקשים, מאחוריי".

 

עו"ד טלי איזנברג ממרכז נגה - הקריה האקדמית אונו, שמייצגת את הנפגעת, הוסיפה כי "בית המשפט התרשם לכל אורך הדרך מאמינותה של הנפגעת, והיום ניתנה לכך החותמת הסופית.

 אין ספק שמדובר בהחלטה מבורכת המביאה לידי ביטוי את הראיות כולן ואת כל עוצמת המעשה המזעזע שביצע אפרתי".

 

אפרתי נעצר בנובמבר 2009 אחרי שניסה לתקוף מינית בת 22 ליד מתחם הבילויים בנמל תל אביב. שמונה חודשים לאחר מכן, נגזרו עליו שמונה שנות מאסר, שנתיים מאסר על תנאי וכן תשלום פיצויים בסך 150 אלף שקל לקורבן. שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב קבעו אז כי "התנהגותו מאפיינת עבריין מין סדרתי, שעשה כל שיכול כדי לסיים את ביצוע העבירה". כעת, עם תום ההליך המשפטי, ימתין אפרתי לסיום תקופת מאסרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז אפרתי בבית המשפט העליון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים