שתף קטע נבחר

הרב ליאור: 'להאשים רבנים לקוח מעולם ברברי'

אחרי שחגג עם מאות מתומכיו בכניסה לירושלים, הגיע הרב דב ליאור לישיבת מרכז הרב, שם נשא דברים בעקבות מעצרו. "יש התנפלויות בתלמידי חכמים, כל מיני דברים ממציאים מתחת לאדמה כדי להכפיש", אמר

כבוד לרב שנעצר: הרב דב ליאור, שנעצר לחקירה ושוחרר כעבור כשעה, הגיע הערב (יום ב') לירושלים. אחרי שחגג עם כ-300 מתומכיו ליד גשר המיתרים בכניסה לבירה, הוא הגיע לישיבת מרכז הרב, שם נשא דברים וזכה לתשואות. דבריו הועברו בשידור חי ב-ynet. לאחר האירוע בישיבה, פרצו עימותים מחוץ למבנה - לאחר ששוטרים עצרו כמה פעילי ימין. חבריהם חסמו ניידת משטרה.

 

הרב ליאור פנה לתומכיו ואמר: "אם שואלים את מישהו דבר תורה ואם הוא על ידי אמירתו עלול להסתכן, הוא חייב לומר את זה ולקחת את הסיכון, לא לחשוש מרק בשר ודם. זו הדרכתה של תורה. תלמידי חכמים שמוציאם לנכון - לא זקוקים לרשות של קומיסר - אם מותר לו לפרסם ספר או אסור לו לפרסם ספר כזה". הוא הוסיף: "יש התנפלויות בתלמידי חכמים, כל מיני דברים ממציאים מתחת לאדמה כדי להכפיש".

 

הוא הפנה ביקורת חריפה נגד מערכת אכיפת החוק: "להאשים רבנים - אם הם כותבים משהו בנושא מחקר תורני - בהסתה לגזענות ולאלימות זה לקוח מעולם הברברי. אבל תלמידי החכמים מה להם ולאלימות. תלמידי חכמים, אוהבי שלום, כל עיקרם לחנך את התלמידים, לחנך את הדור - מה הוא הטוב וממה צריך להתרחק.

הרב דב ליאור ב"מרכז הרב" (צילום: גיל יוחנן)

 

"לחשוד אותם בדברים כאלה זו עלילה שפלה. תורת אמת צריכה להתבלט ולהבליט את האמת, לא משנה אם יש אנשים שלא מסכימים. תורה לא זקוקה להסכמות".

 

הרב דב ליאור המשיך בהתקפה: "אנחנו רואים שישנם התנכלויות לתלמידי חכמים. ממצאים דברים מתחת לאדמה כדי להכפיש אותם פה. בסופו של דבר, כמו שכתוב 'כשיענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ', כל דבר שינסו להדביר לגמד, להקטין, ולרדוף אנשי תורה, עבור האמת שהם אומרים - זה בסופו של דבר יגלה יותר את מה שכתוב, שהרשעות בעולם יש לה תפקיד לדחוף את הטוב שיצא מן כוח אל הכוח".

 

לדבריו, "אנחנו זוכים לחזור לארצנו, ההתפתחות של ספרות מחקרית של תורה

ממשיכה את דרכה, ולימים שמוצאים לנכון לחבר ספר הם לא זקוקים להסכמה של מישהו שיגיד אם מותר לפרסם או אסור לפרסם. תלמידי חכמים מה להם ולאלימות? לחשוד אותם בדברים כאלה זו עלילה". הוא הוסיף: "אנחנו מקווים שנצא מחוזקים, וכל העם כולו יידע להעריך את בני התורה".

 

אחריו נאם הרב יעקב יוסף, שגם הוא תקף את מערכת אכיפת החוק: "אנחנו נמצאים בפני אנשים שאינם מבינים, שנמצאים בקודקוד, שהם שולטים במערכת החוק. ראינו את הקהל העצום שהגיע לכבודה של תורה. באנו ורקדנו לכבוד מורנו ורבנו. הם לא חשבו שיהיה דבר כזה, אבל השמיים גלגלו שהם יעשו את הדברים האלה".

 

שני שוטרים נפצעו קל 

מהמשטרה נמסר כי קצין משטרה ושוטר סיור הותקפו ונפצעו קל כאשר תומכיו של הרב ליאור נעו לכיוון הישיבה. בתום נאומו של הרב פשט כוח משטרה על אוטובוס מחוץ לישיבה, ועצר כמה פעילי ימין מסיבה שעדיין אינה ברורה. עשרות מפגינים ניסו לחסום ניידות משטרה.

 

מעצרו של הרב ליאור, החשוד בהסתה בעקבות דבריו על הספר "תורת המלך", שקרא בין היתר לאפשר הריגת גויים, עורר זעם רב בקרב הימין.

זמן קצר לאחר המעצר חסמו מאות פעילי ימין את הכניסה לירושלים. הם הציתו צמיגים במקום. המשטרה עצרה בסך הכל 17 פעילי ימין במהלך היום.

 

בהמשך ניסו מאות פעילי ימין לפרוץ לבניין בית המשפט העליון בירושלים. שוטרים מנעו מהם מלהיכנס לבניין. לאחר מכן הם יצאו להפגין בכביש סמוך.

הם חסמו כמה רחובות - ביניהם דרך בגין. הם גם ניסו לחסום נסיעת מבחן של הרכבת הקלה.

 

מול ביתו של שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, הפגינו כעשרים פעילי ימין. שניים מהם נעצרו לאחר שניסו להיכנס לביתו. ניצן מאובטח כבר זמן מה על רקע איומים שקיבל בעבר, והוא נמצא כעת בחו"ל.

 

עצומה נגד שי ניצן

במקביל, גם בכנסת זועמים על מעצרו של הרב ליאור. 25 חברי כנסת חתמו על עצומה המיועדת לשר המשפטים, יעקב נאמן, ובה "קריאה להפסיק את הרדיפה אחר הרבנים" ולמתן את מה שהגדירו "פעילותו של צוות עו"ד שי ניצן", המשנה לפרקליט המדינה, שלטענתם "מדרדר את המשטרה".


הרב ליאור על כתפי התומכים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בעצומה הם כתבו: "אנו חברי הכנסת החתומים מטה מביעים זעזוע על הפעלתו של צוות בילוש של משטרת ישראל, לצורך מעצרו של רב בישראל, כאילו היה אחרון העבריינים, אך ורק בשל דעותיו. עצם ביצוע המעצר המביש, צריך לשמש תמרור אזהרה לשינוי מהותי בפעילות הצוות

 המשפטי של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שי ניצן, אשר מדרדר את משטרת ישראל להתנהלות של משטרת מחשבות שאינה ראויה למדינת ישראל".

 

בין החותמים על העצומה: יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט דוד רותם, סגנית השר גילה גמליאל, כרמל שאמה הכהן, ניסים זאב, זבולון אורלב, אריה אלדד, אורי מקלב, פאינה קירשנבאום, יריב לוין, אורי אריאל, ציון פיניאן ואחרים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי, כתבתנו בכנסת. ynet העביר בשידור את החגיגות לאחר שחרורו של הרב ליאור ואת דבריו מישיבת "מרכז הרב"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ליאור בישיבת מרכז הרב
צילום: גיל יוחנן
הרב ליאור חוגג, הערב
צילום: גיל יוחנן
הרב דב ליאור לאחר שחרורו
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
חוסמים את הכניסה לירושלים
צילום: שירן גרנות
פרשים מול פעילי ימין, ליד ביהמ"ש העליון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים