שתף קטע נבחר

הרב ליאור איחד את הציונות הדתית

מעצרו של הרב ליאור הוביל לקונצנזוס נדיר בציונות הדתית: רבנים מכל תתי-הזרמים, מהשמאל ומהימין הדתי, תמימי דעים - אכיפת החוק סלקטיבית, צבועה ומפלה לרעה את הדתיים. הרב יהודה גלעד: "גם חילונים צריכים להצטרף למאבק"

את מה שעשתה היום משטרת ישראל בפעולה אחת קטנה, לא הצליחו לעשות רבנים בכירים ופוליטיקאים מנוסים כבר הרבה שנים: אחדות בציונות הדתית. מעצר הרב דב ליאור איחד סביבו רבנים משמאל ומימין, ליברלים ושמרנים, מודרן-אורתודוכסים ו"חרד"לים" – רבים מהם מתנגדים נחרצות לדרכו של הרב, וכולם מגנים בפה מלא ובפומבי את מעצרו.

 

 

אז איך חוברים לקואליציה אחת הרבנים יובל שרלו ושלום דב וולפא, שלא מסכימים כמעט על דבר? מה עושים יחד רבנים ראשיים ממלכתיים ורבני ימין אנטי-ממסדיים? ובעיקר: איך זה שלא נמצא רב בעל השפעה שיצדיק את המעצר?

 

צביעות

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, שבעצמו גינה היום את המשטרה, סבור כי התחושה שרשויות החוק עושות עוול לציבור שלם ומפלה אותו לרעה, גורמת לכל הזרמים בו להתאחד ולהיאבק למען הצדק. "אנחנו לא אוהבים צביעות וסטנדרטים כפולים", אמר, "אצלנו שונאים וסולדים מזה שאנשי שמאל ואקדמיה זוכים ליחס

אחר מזה של מתנחלים ורבנים". לדברי הרב, זהו הגורם העיקרי להתייצבות הרבנית הגורפת לצד הרב ליאור, והוא שאיחד את המחנה גם באירועי עמונה.

 

הרב סתיו ציין כי אמנם בשני האירועים האמורים, ההתנהלות של הצד הדתי הייתה שנויה במחלוקת - ואף על פי כן זכתה לגיבוי מול המשטרה. בעיני הרב, עניין זה מהווה תעודת כבוד לציבור הדתי, המסוגל להכיל מורכבויות, ולרבניו, שמגבים רב אחר גם אינם מסכימים לדעותיו ולצורת הופעתו.

 

גורם נוסף עליו מצביע סתיו הוא תחושת הרבנים - והוא ביניהם - כי הם "חטאו חטא גדול בכך שאינם הולכים יחד כבר הרבה שנים". לדבריו, מקרה מעין זה, שבו נעצר רב על הסכמה שהעניק לספר הלכתי, הוא "ההזדמנות לומר שהמכנה המשותף גדול פי כמה וכמה מהמחלוקות".


הרב ליאור ב"מרכז הרב" (צילום: גיל יוחנן)

 

הרב יהודה גלעד, ח"כ מטעם מימד לשעבר, רב קיבוץ לביא וראש ישיבת "מעלה גלבוע", סבור גם הוא כי מה שאיחד את הרבנים היא הפגיעה בחופש הביטוי ואכיפת החוק באופן שלפי הגדרתו "אינו נבון, אינו חכם ואינו שוויוני". לדבריו, מאבק זה אינו עניין לרבנים או לדתיים דווקא, והוא היה מצפה גם מהציבור החילוני לתמוך בו.

 

עמדתו העקרונית של הרב גלעד על מעצר רבני "תורת המלך" שונה משל רוב חבריו בציונות הדתית, והוא סבור כי רבנים צריכים להיחקר כמו כל אזרח, גם על חיבורים תורניים-הלכתיים שכתבו. עם זאת טען כי מקובל ש"הסכמה" לספר אינה בהכרח הזדהות עם מה שנכתב בו, ולכן הרב ליאור לא היה צריך להיחקר ובוודאי שלא להיעצר.

 

"כמו במשטרים חשוכים"

ח"כ יעקב כץ (כצ'לה) מהאיחוד הלאומי, המקורב לרבנים בכירים בימין (בהם גם דב ליאור) וממארגני המחאה היום, הסביר כי המחנה מלוכד "נוכח הרדיפה המתמשכת של הפרקליטות את הציבור הדתי, בסגנון של סטאלין ולנין, ושל שונאי ישראל מכל הדורות.. רק במשטרים חשוכים רדפו יהודים על פרסום דברי הלכה תיאורטי, וכעת התופעה מתחדשת במדינת ישראל... כולם מבינים ויודעים שזו רדיפה בגלל שנאת הדת, הרבנים והיהודי שבנו, ולכן מאחד את כל העולם התורני כולו" 


הרב ליאור על כתפי תומכיו (צילום: נועם מושקוביץ)

 

כץ סיפר כי נאחז חלחלה כששמע על "אופנוענים בלבוש שחור ששולפים רב כמעט בן 80 מרכבו רק בגלל תורתו", והוסיף כי אם כך – יש לעצור גם את

תלמידי פוניבז' ומרכז הרב על לימוד הלכות מלחמה ברמב"ם.

 

חבר הכנסת תקף בחריפות את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שי ניצן, וטען: "הוא לא לא פועל נגד פרופסורים ואנשי שמאל שקוראים לעשות דברים נוראיים למתנחלים ודתיים, לא עושה דבר נגד הרב עובדיה שאומר כל מיני דברים גבוליים, ולא נגד קאדים שקוראים קריאות הסתה בהר הבית. יש לו אובססיה רק למתנחלים ורבניהם, והוא רדוף שנאה כלפיהם".

 

ח"כ כץ קרא לימין הזועם לציית לחוק, ולהימנע אפילו מהפגנות נגד ניצן, ובמקום זאת - "רק להתרבות". לדבריו, "הציבור שלנו הולך ומתעצם, וכשאנחנו נהיה הרוב נהיה גם החוק. נעביר חוקים, גם רטרואקטיביים, נהיה גם בבתי המשפט, ונעמיד לדין כל מי שרדף רבנים רק בגלל יהדותם". 

 

הרבנים הראשיים נגד המשטרה

גם הרבנים הראשיים ניצבו אמש לימינו של הרב ליאור. בצעד יוצא דופן פרסמו הרבנים שלמה עמאר ויונה מצגר הודעה משותפת נגד מערכת אכיפת החוק. אנו מיצרים וכואבים על הפגיעה החמורה בכבודו של רב ודיין חשוב, מגדולי רבני ישראל וממנהיגי הצבור הדתי", נכתב בהודעה, שבה צוין כי ה
מחאה אף הועברה לידי "מנהיגי הציבור והשלטון".

 

ל-ynet נודע כי שני הרבנים שוקלים לכנס דיון חירום של מועצת הרבנות הראשית, נגד מה שמכנים שם "סתימת פיות של הרבנים ופגיעה בחופש הביטוי שלהם".

 

בארגון רבני צהר האשימו את המשטרה ב"חציית קו שחור" וביחס מחפיר לעולם התורה בכך ש"עצרה רב בישראל כאילו היה אחרון הפושעים". חברי הנהלת הארגון טענו כי המעצר גורם ל"פגיעה חמורה בחופש הביטוי ההלכתי".

 

לא צריך רשות כדי לפרסם

לא רק הרבנים חיזקו אתמול את ידי רבה של קריית ארבע. מאות פעילי ימין הפגינו בירושלים, במחאה על מעצרו של הרב - והמשיכו בכך גם לאחר ששוחרר. המפגינים חסמו את הכניסה לירושלים, ליד גינות סחרוב, ולאחר מכן אף ביקשו לפרוץ לבניין בית המשפט העליון בירושלים - אלא שפרשי משטרה מנעו מהם להגיע למבנה. בסך הכל, עשרות פעילים נעצרו במהומות בבירה.


פעילי הימין ליד בית המשפט העליון  (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לאחר שנחקר קצרות, שוחרר הרב ליאור והגיע לחגוג עם כ-300 מתומכיו ליד גשר המיתרים, בכניסה לירושלים. הוא הגיע לישיבת "מרכז הרב", שם

נשא דברים וזכה לתשואות רמות.

 

הרב ליאור פנה לתומכיו ואמר: "אם שואלים את מישהו דבר תורה, ואם הוא על ידי אמירתו עלול להסתכן, הוא חייב לומר את זה - ולקחת את הסיכון, לא לחשוש מבשר ודם. זו הדרכתה של התורה. תלמידי חכמים לא זקוקים לרשות של קומיסר, אם מותר לפרסם ספר או אסור".

 

הרב הוסיף: "יש התנפלויות על תלמידי חכמים, ממציאים כל מיני דברים מתחת לאדמה כדי להכפיש. להאשים רבנים בהסתה על כך שהם כותבים משהו בנושא מחקר תורני, זה לקוח מהעולם הברברי. תלמידי החכמים, מה להם ולאלימות? תלמידי חכמים, אוהבי שלום, כל עיקרם לחנך את התלמידים, לחנך את הדור - מה הוא הטוב וממה צריך להתרחק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דוד סתיו
צילום: גבי מנשה
הרב ליאור במרכז הרב
צילום: גיל יוחנן
וגם פעילי הימין לא שקטו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים