שתף קטע נבחר

מחבר תורת המלך: 'לא מתחרט, אולי הייתי משנה'

"אני מעריך שאם היית מעלה בדעתי שהספר יופץ כך, הייתי כותב במקומות בודדים הבהרה יותר גדולה", אמר הרב יצחק שפירא, מחבר "תורת המלך". בהתייחסו לסוגיית הרג הילדים אמר כי אם זו הדרך לנצח מלך רשע, לדעתו מותר לפגוע בהם

מחבר הספר "תורת המלך", הרב יצחק שפירא מיצהר, מכריז כי ייתכן שבמהדורה הבאה של הספר ייערכו תיקונים ושינויים "במקומות הפופולריים". לדברי הרב, נראה שיש לכתוב את הדברים בצורה יותר מובנת לציבור, כדי שכוונת המחבר תהיה ברורה.

 

 

"אני לא מתחרט, לא על הספר ולא על מה שהקדוש-ברוך-הוא מגלגל בפרסום שלו", אמר הרב שפירא בראיון ל"רדיו קול חי", שישודר בקרוב. "אני כן מעריך שאם הייתי מעלה בדעתי שהספר יופץ לציבור כל-כך רחוק ורחב, אז הייתי כותב במקומות בודדים הבהרה קצת יותר גדולה".

 

הרב שפירא התייחס לסוגיית הרג הילדים, שפרסומה היה אחת העילות לחשד להסתה מצדו, ומצד הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף שהעניקו "הסכמה" לספר. בספר נכתב כי "יש סברא לפגוע בטף, אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו, ובמצב כזה - הפגיעה תכוון דווקא אליהם". בראיון הסביר הרב: "נניח שבמצב של מלחמה אני חייב להרוג ילדים כדי לנצח, ואם לא - ימותו חיילים שלי, אז ודאי שלהרוג ילדים של האויב זה יותר נכון מאשר שיהרגו חיילים שלי... אם אני חושב שיש מלך רשע, עריץ, שעושה הרבה מלחמות לא צודקות, ואני רוצה לנצח במלחמה, והדרך שלי היא שהילדים שלו יפגעו ואז רוחו תחלש והוא יפסיק לשלוח את חייליו למלחמה - אז מותר".

 

בדבריו, תקף הרב שפירא את מוסר הלחימה של ישראל. הוא הביע תקווה שבעתיד תופץ בציבור תוכנית מעשית ללחימה על-פי התורה, "ויראה הציבור וישפוט - האם מה שהתורה אומרת זה יותר מתקבל, או מה שאומרים כל מיני יועצים משפטיים וכל מיני אנשי מוסר... אני חושב שאנשים שיקראו את התוכנית יחשבו שמה שהתורה אומרת זה הרבה יותר ישר מאשר המוסר של טוהר הנשק. אני חושב שלקרוא לזה טוהר הנשק זה ממש ביזיון, זה הפקרת חיי אדם.

 

"היהודים הם עם פיקח, הם יתעשתו. המהפכה התודעתית וההתנהגותית תהיה בקלות ובנועם, אני מקווה שלא נצטרך לעבור דברים קשים כדי שזה יקרה. אנחנו לא יכולים להמשיך להתנהג כפי שאנחנו מתנהגים היום, כי אז המצב של היהודים פה יהיה גרוע".

 

מותר ואסור בהריגת גוי

לרב מיצהר ביקורת קשה כלפי מערכת המשפט, ומי שכיהן בעבר כנשיא בית המשפט העליון אהרן ברק. לדבריו, ברק החליט לעמת בכל הכוח את החוק עם

התורה, וכמוהו גם המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן.  "אהרן ברק אמר פעם משפט חמור מאוד, סמל הכפירה - 'מלוא כל הארץ - משפט', שזה בעצם עיוות של המשפט מלוא כל הארץ כבודו של ה'. כשנשיא בית המשפט העליון אומר את זה, הוא בעצם מתכוון שמלוא כל הארץ אהרן ברק. אז מי שחושב כמו נבוכדנצר, ומנסה לדמות את עצמו לקדוש ברוך הוא, בסוף זה מתנגש".

 

לשאלת המראיין אסף גבור, הבהיר הרב שפירא כי בספר "תורת המלך" יש חידוש הלכתי, בכך שהוא מברר ומעמיק מתי באמת מותר להרוג גוי ומתי אסור, שניגוד לסברות שונות, ולהבנה שגויה שלפעמים "כשקוראים את הלכה בכל מיני מקומות, ניתן להבין שאפשר להרוג גויים באופן חופשי, ללא בעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יצחק שפירא. עוד מהדורה בדרך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים