שתף קטע נבחר

הבנייה בעיר החרדית תתעכב מסיבות סביבתיות

למרות שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את הקמת העיר החרדית חריש, גופי שמירת הטבע דחו לפי שעה את תוכנית כביש הגישה לעיר

הקמת השכונות הראשונות בעיר החרדית חריש, בוואדי ערה, צפויה להתעכב, מסיבות סביבתיות. הסיבה: למרות שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') את הקמת העיר, גופי שמירת הטבע דחו לפי שעה את תוכנית כביש הגישה לעיר, שאמור בין השאר להוביל למאגר המים עבור השכונות הללו.  

 

 

תוכנית הכביש הובאה אתמול (ב') לוועדה לשמירה על השטחים החקלאיים, שכן הוא עובר בחלקו בשטחים חקלאיים ובשטחים שמוגדרים "ירוקים", ורגישים מבחינה סביבתית. עם זאת, במהלך הדיון, מתחו נציגי ארגוני הסביבה ביקורת חריפה על התוכנית, וטענו כי בפועל לא מדובר בדרך שתוביל למאגר מים, אלא בכביש הגישה לעיר.  

 

"הדרך הזו היא למעשה כביש ברוחב 30 מטרים, ויהיו בו על פי התכנון שניים או שלושה נתיבים", אומר בשיחה עם ynet אברהם שקד, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בירושלים.  

 

שקד, המשמש כנציג ארגוני הסביבה בוועדה, הבהיר כי "למעשה, הסתבר כי התוכנית הזו היתה חלק מהתוכנית המקורית של משרד השיכון והייעוד שלה הוא להתחבר לכביש 65 ולהוות את הכניסה הראשית לעיר חריש". 

 

שקד הדגיש כי "אין בעיה עם עצם העובדה שרוצים גישה למאגר מים, זה כמובן טבעי ויסודי בכל תוכנית, אך לא ייתכן שהתכנון המקורי היה להקים עיירה וכעת רוצים להקים על בסיס התכנון הזה עיר שלמה, ולא בוצעה אף בדיקה סביבתית לערכי הטבע, טרם ביצוע העבודות".  

 

במהלך חריג יחסית, הצליחו גורמי שמירת הטבע בוועדה, בהם נציגי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, להשיג הסכמה עם מרבית הנציגים החקלאיים בה – ולדחות לעת עתה את אישור תוכנית הכביש.  

 

"אנחנו נשוב ונדון בתוכנית הכביש, אך על מנת שנוכל לאשר אותה נצטרך לראות את התוכניות המלאות, גם של מחוז חיפה (שחלק מהכביש עובר בתחומה) וגם של המערך היישובי המלא כפי שקיים במשרד השיכון. בנוסף, על המתכננים לגבש מסמך סביבתי נופי, שיסביר את דרישותיהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היישוב חריש
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים