שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "החילונים הדליקו את מחאת השבת"
  בעוד שחלקים בעדה החרדית מסתייגים מההפגנות השבת וטוענים שחילול השבת שבהן לא שווה את המחאה, יו"ר הוועדה למען השבת מבהיר: "הפשיטה על המשחטה במאה שערים ומלאות שנתיים לפתיחת החניון גרמו לכל הבלגן"
  הפגנות השבת חזרו לירושלים, אבל גם בעדה החרדית, שמארגנת אותן, חלוקות הדעות לגביהן. שמואל חיים פפנהיים, הנחשב לאחר מדובריה הלא-רשמיים שלא העדה, מסתייג מההחלטה לחדש את המחאה נגד הפעלתו בשבת של חניון קרתא, וטוען כי רוב בני הקהילה מתנגדים לה. מנגד, יו"ר הועדה למען השבת בעדה החרדית, הרב יוסף רוזנפלד, תומך בהפגנות, ומאשים את הציבור החילוני ש"הביא אותן על עצמו".

   

   

  לדברי פפנהיים, לשעבר עורך "העדה" – ביטאונה הרשמי של העדה החרדית, בעוד שבעבר רק הזרם המרכזי בציבור החרדי התנגד להפגנות, היום גם רוב אנשי הפלג הקיצוני מתנגדים להן. הוא הסביר כי מנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס ("הגאב"ד") הוא כמעט היחיד מבין רבניה וראשיה שתומך

  במחאות מסוג זה, ורוב המשתתפים בהן עושים זאת רק בשל הכבוד שהם רוחשים לרבם.

   

  מדי שבת בשנתיים האחרונות הפגינו עשרות בודדות של אנשים מקיצוני העדה נגד הפעלת חניון קרתא בשבת. אתמול, לרגל ציון מאה שבתות למאבק, ולאחר מסע לחצים כבד שהופעל עליו, החליט האדמו"ר מתולדות אהרן לעמוד למשך כמה דקות בראש המפגינים, וזה מה שגרם להצטרפות מאות מחסידיו.

   

  "נידנדו לו הרבה, גם בגלל מה שהיה במשחטה במאה שערים בשבוע שעבר, והוא הסכים לצאת להפגין רק כדי שלגאב"ד לא יהיו בזיונות", אמר ל-ynet גורם בעדה החרדית, "אבל באופן עקרוני האדמו"ר מתולדות אהרן - כמו רוב אנשי העדה החרדית - לא מחזיק מהדברים האלה. הוא מבין שהפריצות והחילול שבת לא שווים את זה".

   

  לדברי שמואל פפנהיים, חילול שבת כמו זה בחניון קרתא, שאינו נעשה בשכונות החרדיות או בסמוך להן, אינו עילה למחאה שכזו, משום שהציבור הפך למפוכח יותר, והשפעת הקיצונים, גם בתוך העדה החרדית, צנחה משמעותית. עם זאת טען כי כל דיבור על מוקדים נוספים של חילול שבת - כמו הכוונה להפעיל בתי קולנוע חדשים בירושלים בסופי שבוע - רק משחקים לידי המפגינים.

   

  מתנגדי ההפגנות מייחסים למארגנים מניעים זרים ומוזרים, כמו הרצון להרשים ולרצות את תורמיה הפוטנציאלים של העדה החרדית בחו"ל, שקיצונים ממנה בהרבה, או פשוט השיעמום של הצעירים בחודשי הקיץ, בעיקר בשבתות הארוכות, שגורם להם לחפש "אקשן" ברחובות.

   

  "החילונים הזמינו את זה"

  יו"ר הוועדה למען השבת בהנהלת העדה, הרב יוסף רוזנפלד, שולל את שתי האפשרויות, וטוען כי "דווקא החילונים הדליקו את זה".

   

  לדבריו, הפגנת נגד שהתקיימה בשבוע שעבר ברחוב הנביאים, יחד עם הפשיטה על המשחטה במאה שערים ומלאות שנתיים ימים ומאה שבתות לפתיחת חניון קרתא בשבת – הם שהביאו לחידוש המחאה ו"גרמו לכל הבלגן".

   

  "אי אפשר להשתולל בלי בסיס, וברוך ה' החילונים דאגו לזה שיהיה", אמר רוזנפלד, "עד לשבוע שעבר הרי לא היה כלום, רק איזה 20 עד 50 מפגינים

  שקטים, אבל אז חיממו את השטח, ואז הגיעו גם המשטרה ומס הכנסה למשחטה וחיממו עוד יותר". הוא הזהיר כי "עוד מעט יוצאים ל'בין הזמנים' (ימי החופש בישיבות), אז יש עוד סיבה שיהיה גדול יותר".

   

  עם זאת סבור הרב רוזנפלד כי המחאה גדולה, בהשתתפות מאות החרדים הייתה חד פעמית, ובשבוע הבא תחזור המחאה לממדים קטנים יותר – על פי המתכונת שהייתה בשנתיים האחרונות, ואולי קצת יותר. לדבריו, הדבר תלוי הרבה במשטרה, ש"אם יהיה לה עניין להרגיע היא תפעל נגד המפגינים באיפוק ולא ביד קשה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההפגנה בשבת
  צילום: אוהד צויגנברג
  שמואל פפנהיים. מתנגד
  צילום: יואב פרידמן
  מומלצים