שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הצייד הפך לניצוד: נחש צולם חונק עוף דורס
  הצלם יואל רונן תיעד השבוע מחזה נדיר בשדות החקלאיים סמוך למושב קדמה. חיוויאי, עוף דורס גדול, הצליח לצוד נחש זעמן שחור בשדה שנחרש. רגע לפני שבלע אותו, הנחש השיב מלחמה ונכרך סביב ראשו של הדורס. מי שרד? צפו בתמונות

  תיעוד נדיר של מאבק הישרדות בטבע המקומי. יואל רונן, צלם טבע, שהגיע לתעד בתחילת השבוע את חגיגת הציד של החיוויאים – דורסי יום גדולים בשדות חקלאים באזור מושב קדמה בשפלה, זכה לראות מאבק לחיים ומוות בין צמד חיות בר.

   

  "נהג הטרקטור אמנון קסטו, קרא לי לבוא אליו במהירות וסימן לי כי בסמוך לטרקטור, יש דורס במצוקה", מספר רונן ל-ynet. "החיוויאי נמצא שוכב על רגבי האדמה, שנחרשה לא מזמן ולרגע נראה ללא רוח חיים. כשהתקרבנו אליו, ראינו שהוא נאבק עם נחש שהצליח לצוד. אבל הנחש לא ויתר והחל לחנוק אותו".

   


  צילום: יואל רונן


  צילום: יואל רונן

  (צילומים: יואל רונן) 

   

  החיוויאי נחנק - הצלם והחקלאי נחלצו לעזרתו

  רונן (38), המתגורר באזור השפלה, הספיק לשלוף את המצלמה ולתעד את המתרחש במשך מספר שניות. הנחש מסוג זעמן שחור, אינו ארסי וניזון ממכרסמים, ציפורים ולטאות קטנות, נאבק בשארית כוחותיו בעוף הדורס.

   

  "חלק מהנחש היה תחוב בתוך הלוע של החיוויאי, אבל שאר הגוף של הנחש נכרך סביב פניו של החיוויאי והחל לחנוק אותו. החיוויאי פשוט היה חסר אונים", הוא גילה.

   

  הסיטואציה הקשה לא הותירה את רונן אדיש. הוא החליט לאחר התלבטות קצרה להתערב באופן חריג בטבע ולנסות להציל את החיוויאי.

   

  "20 ס"מ מהנחש היו כבר בתוך הלוע של החיוואי והיה ברור לי שהוא כבר לא יצא בחיים מהמפגש בין השניים. כשראיתי את החיוויאי שרוע על הקרקע, ניסיתי לעשות צדק פואטי.

   

  זה אולי לא נכון מבחינת שמירת טבע, אבל כן מבחינת המצפון והמוסר האישי שלי. לא יכולתי לתת לדורס כה מרשים למות", הסביר רונן. "זה טורף-על שחשוף לכל כך הרבה סכנות ביום יום שלו, מירי, התחשמלות והרעלות. הייתי חייב לעשות משהו".

   


  צילום: יואל רונן

   

  הדורס פלט את הנחש ועף לחופשי

  רונן יחד עם נהג הטרקטור, החלו לנסות ולחלץ את החיוויאי מחנק הנחש. לאחר שווידאו כי לא מדובר בנחש ארסי, הם הרימו את הדורס מהקרקע ובעזרת מברג, פצעו את הנחש והסירו אותו מפניו של העוף הגדול.

   

  "החיוויאי היה חזק, ולמרות שהיה נתון במצוקה קשה, הוא ניסה לתקוף אותנו עם הטופרים והמקור החד שלו. הוא לא רגיל לבני אדם שנוגעים בו ולא הבין שאנחנו שם כדי לעזור לו", הוא אומר. "ברגע שהסרנו את הנחש ממנו, הוא פלט את שארית הנחש מהלוע שלו אל האדמה, פרש כנפיים ועף לנו מהידיים. תוך כמה שניות הוא כבר נעלם מהאזור".

   

  רונן פרסם את התמונות בפורום לצילום ציפורים וסיפר כי הבחין בטבעת צהובה על אחת מרגליו של החיוויאי שהכילה מספר זיהוי.

   

  הדבר הגיע לידיעת סאמח דראושה, חוקר במרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, שחקר את תופעת ההתלהקות של החיוויאים למטרות ציד בשדות חקלאים במסגרת מחקר באוניברסיטה העברית בירושלים.

   

  דראושה הופתע לגלות בתמונות דורס מוכר. "זו נקבה בוגרת שטובעה על ידי במסגרת מחקר מעקב על אוכלוסיית החיוויאים באוגוסט 2008 בשדה באזור קדמה. מה שמעניין בסיטואציה הוא שמדובר בנקבה בוגרת ומנוסה מאוד בציד נחשים מזה מספר שנים. הדבר מוכיח כי לא רק דורסים צעירים יכולים להסתבך עם נחשים בגלל חוסר מיומנות, אלא גם דורסים בוגרים ומנוסים".  

   


  צילום: יואל רונן

   

  חוקר דורסים: חיוויאים נמצאו "מחובקים" עם נחשים 

  להערכת דראושה, הנחש הצליח להתלפף סביב ראשו של הדורס, בזמן שהחיוויאי ניסה לתפוס אותו במקור. "אין תיעוד רב על כך בספרות המקצועית, אך מדובר בתופעה ידועה ומוכרת. יש לא מעט מקרים שנמצאו חיוויאים "מחובקים" עם הנחשים, כששני הצדדים תשושים ולא מצליחים להשתחרר זה מזה", הוא מפרט. "בטבע קורים לפעמים מקרים בהם הצייד הופך לפתע לקורבן".

   

  דראושה מציין כי מצבם של החיוויאים בטבע נחשב יציב למדי, אך מדובר בדורס רגיש שמושקעים מאמצים גדולים כדי לשמר את מצבו בטבע, החל מפעולות להצלת חיוויאים שהתחשמלו או הורעלו. "צריך לזכור שמדובר בסיטואציה לא לגמרי טבעית, בה החיוויאים הפכו את המערכת החקלאית למקור מזון זמין ולמדו לנצל אותה לטובתם".

   

  רוצים עוד?

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראש סביב ראש. זעמן שחור נגד חיוויאי
  צילום: יואל רונן
  החיוויאי נאבק עם הנחש בשדה
  צילום: יואל רונן
  החיוויאי זכה לטבעות זיהוי בקיץ 2008 ושוחרר בחזרה לטבע
  צילום: סאמח דראושה
  המספר הסגיר את זהותו של הצייד שנקלע למצוקה.
  צילום: סאמח דראושה
  מומלצים