שתף קטע נבחר

שרת החקלאות תגיש תוכנית חלופית למשק החלב

אורית נוקד אמרה בביקור בכפר ויתקין שתוכניתה "תוזיל משמעותית את מוצרי החלב". מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב כתב לרה"מ: "למה פוגעים ברפתן שמרוויח 8,000-7,000 ש' בחודש? התחל את הרפורמה בטייקונים, לא ברפתנים"

לקראת השבתת אספקת החלב מחר, והפגנת הרפתנים מחר ב-18:30,השרה אורית נוקד התבטאה היום (ג') בחריפות נגד המלצות הוועדה לבדיקת משק החלב : "ועדת קדמי פעלה ללא שיתוף פעולה עם הגורמים המקצועיים של משרד החקלאות", אמרה, "והמסקנות הן הרס לענף החלב. כבר ביום ראשון אגיש לממשלה תוכנית חלופית".

 

 

לפי נוקד, בתוכנית יכללו הצעות שיוזילו את מוצרי החלב לצרכן "באופן מיידי, ובה בעת ימנעו את הפגיעה האנושה ברפתנים". כך אמרה  בעת פגישה עם רפתנים בכפר ויתקין, במסגרת סיור שערכה בשיתוף מועצת החלב ברפתות ובמחלבות משפחתיות באזור עמק חפר. עוד אמרה כי מסקנות הועדה מהווים "סיכול ממוקד" לענף החלב כולו.

 

במהלך הסיור, השרה פגשה רפתנים מודאגים וזועמים שייפגעו כתוצאה מאימוץ מסקנות ועדת קדמי למשק החלב. עמוס שביט, רפתן מקומי, פנה לשרה בגרון חנוק ואמר: "מפעל החיים שלי יורד לטמיון. ברגעים אלה ממש מותקנת מערכת חליבה חדשה ברפת שלי בעלות של מיליון שקלים. אני מפחד שהרפת תקרוס ואיתה אני ומשפחתי".

 

ממועצת החלב נמסר כי אימוץ מסקנות ועדת קדמי ייגרמו להרס ענף החלב: "כל 40 טון גבינה מיובאת משמעותה סגירת רפת בפריפריה והעברת ייצור החלב לאירופה. יישום מסקנות הועדה הוא גזר דין מוות ל-250 רפתות. עוד הוסיפו גורמים במועצה כי הועדה התעלמה משיקולים מקצועיים ומעמדתם של מומחים בתחום ולכן מסקנותיה שגויות ויובילו לעליית מחירי מוצרי החלב הבסיסיים ולמחסור בחלב ומוצריו בשנים הבאות".

 

הרפתנים מרוויחים כמה אגורות, הטייקונים 3 שקלים

יעקב בכר מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב שלח הבוקר מכתב מחאה לראש הממשלה: "אנחנו בעד רפורמה להורדת המחירים לצרכן אבל התחל קודם כל בטייקונים, ורק אחר כך ברפתנים, ולא הפוך! החלטה זו פוגעת רק ברפתנים, שהשפעתם על מחיר החלב היא מספר אגורות בלבד, לעומת 3 שקלים של הטייקונים.

 

"ההחלטה שקיבלת ביום ה' האחרון, עם שר האוצר ושר התמ"ת ובהתנגדות שרת החקלאות היא שוב החלטה הפועלת לטובת הטייקונים, בעלי רשתות השיווק והמחלבות על גב הרפתנים, וגם לא תביא להוזלת החלב ומוצריו לציבור הרחב".

 

עוד כתב כי "מטורף לחשוב שבאותו זמן בו מעמד הביניים נשחק ומפגין בכל המדינה - אתה, אדוני ראש-הממשלה, מפעיל את כל כוחך להפוך אלפי רפתנים ומשפחותיהם המרוויחים שכר נמוך - לעניים מוחלטים או אפילו למובטלים, רק כדי לעוור את עיני הציבור כאילו הוא פועל להוזיל את מחירי החלב ומוצריו. זאת כאשר אתה יודע היטב שהבעיה המרכזית היא מתח הרווחים העצומים של רשתות השיווק, בעלות הסופרמרקטים, השייכות לטייקונים ושל המחלבות. אבל איתם אתה כנראה חושש להתעסק" מוסיף בכר במכתבו. 

 

הרפתן מרוויח 8,000-7,000 שקל בחודש

בכר הציג במכתבו מספר שאלות ותשובות בנושא החלב בישראל, בהנחה ששר התמ"ת שלום שמחון ואנשי האוצר לא העלו בפני ראש הממשלה.

 

שכרו של רפתן בחודש: כ- 8,000-7,000 שקל בחודש, במרבית המושבים.

 

המשמעות של הפחתת 6 אגורות מהרפתן: "זה הורג אותו. רפתן מקבל שכר של 20-25 אגורות לליטר. אם מורידים לו 6 אגורות מתוך 20 זה לפגוע בפרנסתו בקרוב ל- 1/3. כלומר- הפחתה של כ- 2,000 שקלים משכרו, מ- 8,000 ל- 6,000. מי בישראל היה מוכן לדבר כזה. אתה היית מוכן לזה"?

 

מי משפיע יותר על המחיר לצרכן - הרפתן או הטייקון? תשובה: "השפעת הרפתן על המחיר- 25 אגורות בלבד, ואילו השפעת הטייקונים (רשתות השיווק והמחלבות) על המחיר - כ-3 שקלים".

 

הטענה של הרפתנים:  "אנחנו אומרים שאם הממשלה רוצה להוריד את מחיר החלב לאזרחים (ואנחנו בעד), שתדאג ללכת קודם לטייקונים - רשתות השיווק והמחלבות- ולגרום לכך שהם יורידו את המחיר לצרכן (והמרווחים שלהם גדולים ומגיעים יחד עד כדי 3 שקלים). זה מרושע וחצוף לפנות לבצע מהלך בריוני נגד הרפתנים, רק כי אפשר, כי הדבר נתון בידי הממשלה והכנסת.

 

"אנחנו נילחם על הבית שלנו. הבית שלנו נמצא בעוטף עזה, בנגב ובגליל ואנחנו נעשה הכל כדי למנוע העיוות, חוסר הצדק וחוסר הרגישות הזאת. מדינה שלא תהיה יצרנית, תממן חקלאים במדינה אחרת ותהיה נתונה לסנקציות בעיתות מלחמה, דינה-כליה. הכל מוכן נתניהו לשים על כף המאזניים בכדי לרצות את העם, אשר ממילא לא ייהנה ממחירים זולים יותר עקב פתיחת הייבוא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
ועדת קדמי: סיכול ממוקד למשק החלב. אורית נוקד
צילום: איציק שוקל
מומלצים