שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

קבלת שבת רביעית באוהלים: "עדיין לא השיא"

בפעם הרביעית מאז שהחלה מחאת מעמד הביניים, ערכו הפעילים ברחבי הארץ קבלת שבת במאהלים. "הציבור הרחב לא מוכן להרפות מהמאבק", אמרו בירושלים. בתל אביב, פעילים משדרות רוטשילד הגיעו לתמוך במאהלים בשדרות נורדאו ובכיכר המדינה, ובחיפה נהנו באוהלים משפע מזון שנתרם ממסעדות

פעילי המחאה על מצוקת הדיור ויוקר המחייה ערכו הערב (יום ו') קבלת שבת באוהלים בפעם הרביעית מאז שהחל המאבק. למרות שהמחאה מתחילה לשאת פרי, הפעילים הבהירו כי אם יהיה צורך, גם בשבוע הבא יבלו את השבת באוהלים. הם הביעו תקווה שיצליחו מחר לשבור את השיא המרשים - 150 אלף מפגינים - שקבעו בשבוע שעבר.

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

במאהל המרכזי שבשדרות רוטשילד בתל אביב לא קיימו הערב קבלת שבת מאורגנת בהשתתפות כל הפעילים, משום שרבים מהם יצאו למאהלים שהוקמו צפונה יותר, בשדרות נורדאו ובכיכר המדינה.

 

הפעילים בכיכר המדינה נאבקו בשוטרים שניסו למנוע את הקמת המאהלים במקום. למרות זאת, לקבלת השבת במקום הגיעו עשרות פעילים בצעדה מהמאהל ברוטשילד. מלי, ממקימי המאהל, סיפרה כי אחרי היין, החלות והשירה בציבור, יתקיימו במקום הופעה של זאב טנא והרצאה בנושא דיור של ערן בנימיני.

 

"אנו גם מתכוונים להגיש עתירה נגד התנגדות העירייה והמשטרה להקמת המאהל", אמרה מלי, "אנו מאוד מקווים שהממשלה תתייחס למאבק שלנו וליציאה לרחובות, שלא ניאלץ בכלל לשהות במאהלים עוד זמן רב כי הגיעו מים עד נפש".


 

כיכר המדינה. הפעילים מרוטשילד הביעו סולידריות (צילום: עופר עמרם)

 

לקראת הפגנת המחאה שתתקיים מחר בתל אביב, אמרה מלי: "התנועה הזאת תישאר ותגדל עד שהממשלה תתייחס לדבר העצום שמתרחש לה מתחת לאף. אני מאמינה בכל לבי שמחר בלילה ייווכחו גם היושבים בכנסת וגם הנותרים בבית במלוא העוצמה של גל המחאה הזה".

 

במאהל בשדרות נורדאו ערכו את קבלת השבת בקטע שבין הרחובות יהושע בן-נון וסוקולוב, שהוא לדברי המארגנים ה"חלק החדש של המאהל, שהצטרף בימים האחרונים". ישי סקלי, ממקימי המאהל, אמר כי באירוע השתתפו כ-150 איש, שישבו ל"שולחן עמוס כל טוב שאורכו חצי בלוק"

 

140 אוהלים בשדרות נורדאו 

"אנחנו גם חוגגים היום שבוע להקמת המאהל", סיפר סקלי, "ביום שישי שעבר באותה שעה היינו כאן שני אוהלים ראשונים והיום אנו כבר מעל 140 אוהלים. זו אמירה מאוד חזקה מבחינת הרוח החיובית של המאבק הזה. במשך כל השבוע הייתה כאן במאהל פעילות ענפה של הרצאות ודיונים והמשפט שחזר על עצמו כל הזמן כחוט שני דרך הימים והדיונים הוא שכזה דבר עוד לא היה בישראל".

 

לדבריו, הפעילים ניצלו את קבלת השבת כדי לקדם את ההפגנה מחר. "לדעתי המאבק הזה עוד לא הגיע לשיאו. אני משער שמחר נראה עוד יותר אנשים ברחובות ממה שראינו בשבוע שעבר. למרות כל זאת, מספר האנשים מחר אינו המבחן האמיתי של המאבק. במובן מסוים, המאבק הזה כבר ניצח והצליח בכך ששינה את הלך המחשבה של רבים מאוד ברחוב ובשלטון".


 

שרים ומנגנים בכיכר המדינה, הערב (צילום: עופר עמרם)

 

בירושלים השתתפו כ-150 איש בקבלת שבת שהתקיימה בגן העצמאות. באירוע לקחו חלק צעירים, סטודנטים ופעילים מהמאהל שבגן הסוס, לצד אנשי מאהל זכאי הדיור הציבורי שהוקם בגן העצמאות. הם קראו את פרשת השבוע בהנחיית הרב מיכאל מלכיאור, שדיבר על אספקטים של צדק חברתי ביהדות וביקש מחבריו להזמין את המתפללים בבתי הכנסת להפגנה שתתקיים במוצאי שבת בבירה.

 

מרטין וילר, ממארגני ההפגנה, אמר ל-ynet: "בכל שישי מגיעים לכאן יותר ויותר אנשים. זה מעודד לקראת מחר. התחושה היא שהציבור הרחב לא מוכן להרפות מהמאבק הזה". לדברי וילר, "אנשים כבר לא מוכנים להסתפק בפחות משינוי יסודי של התפישה הכלכלית-חברתית במדינת ישראל, ולא יסכימו להמשיך ולקנות את הסחורה הפגומה שהממשלה ובעלי ההון מוכרים לנו". 


איש הסיירת הירוקה במאהל בכיכר המדינה (צילום: עופר עמרם)

 

בצהריים הגיעו פעילי מאבק הדיור לשוק מחנה יהודה, וקראו לקונים להגיע להפגנה שתתקיים מחר בכיכר פריז, סמוך לבית ראש הממשלה. פעילים אחרים יצאו בשלוש שיירות לשכונות הבירה, וקראו לתושבים להתייצב מחר בהפגנה.

 

"גם תיירים הגיעו להזדהות" 

בחיפה, יותר מ-200 בני אדם השתתפו בקבלת שבת במאהל המחאה שליד הסינמטק במרכז הכרמל. המארגנים סיפרו כי בתי עסק רבים באזור תרמו לפעילים מזון, שהועבר גם למאהלים הקטנים יותר בחיפה ובקריות.

 

בני אדרי, אחד הפעילים הוותיקים במאהל, סיפר כי תושבים רבים הגיעו הערב לחזק את ידי המוחים. לדבריו, "אפילו תיירים ודיירים מהמלונות במרכז הכרמל הגיעו להתרשם ולהזדהות". הוא ציין כי בימים האחרונים הוקמו מאהלים גם בגן הזיכרון מול העירייה ובוואדי ניסנס.


משהו מתבשל במאהל ברוטשילד (צילום: עופר עמרם)

 

גם במאהל בקריית מוצקין, ליד בניין העירייה, השתתפו תושבים רבים בקבלת שבת. בעפולה, עשרות סטודנטים ומרצים ממכללת עמק יזרעאל קיבלו את השבת בשירה ובנגינה. מחר בערב הם מתכוונים להשתתף בהפגנה בצומת השומרים, בין טבעון לאלונים, ולאחר מכן להצטרף לחבריהם המפגינים בתל אביב.

 

נציגות ברזילאית בבאר שבע

לקבלת השבת במאהל בבאר שבע הגיעו יותר ממאה בני אדם - זוגות צעירים, סטודנטים וגם קבוצה של ברזילאים צעירים שהגיעו לארץ במסגרת תנועת הבונים דרור. "בברזיל זה קשה לעשות מחאות

כאלה", אמר אחד מהם, "יש לנו מחאות אבל של קבוצות, לא ביחד בצורה כזו".

 

חגית ישראל הגיעה למקום עם בעלה איתן ושני ילדיהם, תאומים בני 3.5. "מחאה חברתית נדרשת כשיש עוול", אמרה, "החובה המוסרית שלנו בתור יהודים היא לעשות משהו. אנחנו משפחה צעירה שכואבת את שני המאבקים, מאבק הרופאים ומאבק הדיור. בעלי רופא ועובד כמו מטורף, אנחנו בקושי מתראים. אנחנו מרוויחים יפה, אנחנו ממעמד הביניים אבל בקושי גומרים את החודש". 

 

מרטין שטרום הגיעה גם היא עם בעלה למאהל. "אנחנו גרים בשכירות כבר שנים, אנחנו לא חוסכים", סיפרה, "יש לנו שלושה ילדים. עוד מעט תתחיל שנת הלימודים ולא חסרות הוצאות. הגענו למאהל כי פשוט הרמתי ידיים. נעים מאוד לעשות פה שבת, אבל הילד שלנו מתבייש אז הוא בבית, אפילו שהוא מזדהה עם המאבק".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר, עומרי אפרים, אחיה ראב"ד ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלת שבת בבאר שבע. יותר ממאה משתתפים
צילום: אילנה קוריאל
המאהל בקריית טבעון
צילום: גיא ראב"ד
עושים שמח ברוטשילד
צילום: עופר עמרם
שולחן ערוך בתל אביב
צילום: עופר עמרם
מחאה מתגלגלת בתל אביב
צילום: עופר עמרם
מקריאים את מגילת העצמאות ברוטשילד
צילום: עופר עמרם
מומלצים