שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

שטייניץ הוריד המס, החשמל יתייקר "רק" ב-12%

רשות החשמל תעלה את מחיר החשמל, על רקע הפיגועים בסיני ששיבשו את אספקת הגז וחייבו אותה להשתמש בסולר כתחליף. שר האוצר שטייניץ חתם על צו שיוזיל את המיסוי על הסולר שנמכר לחברת החשמל, ויצמצם את העלאת התעריפים

תעריפי החשמל לצרכן יעלו מחר (ב') ב-12% בלבד - במקום ב-20%. זאת, לאחר ששר האוצר, יובל שטייניץ, חתם היום על צו הוראת שעה להפחתת המסים המוטלים על הסולר המשמש לייצור חשמל.

 

 

בעקבות שיבוש אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל, החל מחודש פברואר 2011 ואילך, נדרש שימוש בסולר כדלק חלופי לייצור חשמל. השימוש בסולר הוא יקר משמעותית מהשימוש בגז טבעי ועל כן הגברת השימוש בו מעלה את עלות ייצור החשמל ועמה את תעריף החשמל.

 

כדי להקל את ההתייקרות, החליט שטייניץ להפחית את המס על הבלו ומיסי הקנייה המוטלים על סולר המשמש לייצור חשמל ב-69%, ולהעמידם על שיעור דומה לזה הקיים בגין שימוש בסולר בתעשייה.

 

לפיכך, קובע הצו, כי יוטל מס קניה בשיעור של 31% בלבד מסכום המס המוטל על סולר מיובא המשמש לייצור חשמל. תוקפו של הצו יחול רטרואקטיבית על כל כל התקופה שבה חלו שיבושים באספקת הגז ממצרים, מה-1 בפברואר 2011 ועד 31 בדצמבר 2011.

 

לדברי שטייניץ: "למרות שעליית מחירי הדלקים בעולם והפגיעות בצינור הגז המצרי מחייבות עליה זמנית במחירי החשמל, החלטתי לפעול על מנת שהמחיר הזמני לא יעלה מעבר לרמתו המקורית בתחילת שנת 2010".

 

מי הפעיל את הלחץ?

התייקרות החשמל מתוכננת בהתאם להחלטת הרשות לשירותים ציבוריים - חשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל במדינה, שהתקבלה בחודש שעבר בעקבות הפיגועים בצינור הגז בסיני. רשות החשמל והמשרד להגנת הסביבה לחצו על שר האוצר לחתום על הוזלת המיסוי על הסולר, אשר ימנע את ההתייקרות החדה. מנגד, בלשכת השר טוענים כי היה זה הוא עצמו שפנה אליהם בהצעה להוזיל את המיסוי על הסולר.

 

חברת החשמל מייצרת כמחצית מהחשמל במדינה בתחנות כוח במחזור משולב, המופעלות בגז טבעי, עם גיבוי של טורבינות סולר ומזוט. השימוש בשני מקורות אנרגיה אלה, שהם יקרים יותר ומזהמים - נעשה במקרים של הפסקות באספקת הגז. כמחצית מאספקת הגז, שמגיעה ממצרים, נעצרה עקב הפיגועים בסיני, והדבר מחייב את חברת החשמל להשתמש במקורות החלופיים.

 

החברה ביקשה להפעיל את התחנות במזוט, אבל השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התנגד לכך, כיוון שהמזוט מזהם אף יותר מהסולר.

 

ברשות לחשמל אמרו, כי מחיר החשמל לא יעלה בשיעור כה חד, אם ארדן ישנה את החלטתו לאסור את השימוש במזוט, אפילו ברגע האחרון. הרשות הפעילה לחצים על ארדן לחזור בו מהחלטתו שלא להתיר את השימוש במזוט, אך הוא סרב. 

 

אלא שהסולר יקר יותר בעיקר בגלל שהממשלה גובה מס של 3,300 שקל על טון סולר (מהגבוהים בעולם המערבי), לעומת מס של 14 שקל בלבד על המזוט.

 

לפני כחודש פנו גם ארדן, וגם בכירים ברשות החשמל, לשטייניץ, וביקשו ממנו להוריד את שיעור המס על הסולר באופן חלקי, כך שלמעשה, לא יהיה צורך להעלות את התעריף ב-20% אלא 'רק' ב-12%.

 

אופן המיסוי הנוכחי, אומרים במשרד להגנת הסביבה, סותר גם את המלצות הוועדה למיסוי ירוק, משנת 2008. שטייניץ הסכים להפחתת המס כבר לפני כחודש אבל חתם רק הערב על הצו המורה על ביצוע ההפחתה.

 

גורם ברשות לחשמל אמר היום, לפני החלטתו של שטייניץ: "זה יפה ששטייניץ נותן את המילה שלו שהמס יירד, אבל אנחנו צריכים חתימה, לא מילים באוויר". 

 

אושר להפעיל 2 יחידות לייצור חשמל במזוט

בתוך כך, לאחר חודשים שבהם שובשה אספקת הגז ממצרים, הודיע היום המשרד להגנת הסביבה כי הוא מאשר לחברת חשמל להפעיל שתי יחידות קיטוריות, מתוך 6 היחידות הקיימות, על מזוט. במשרד הדגישו כי האישור ניתן לאחר בדיקה מקיפה שבוצעה לפיה לא צפויה חריגה מתקני זיהום האוויר.

  

הודעת המשרד היום מגיעה על רקע בקשת חברת החשמל מהחודשים האחרונים, כי תתאפשר הפעלה של תחנות הכוח אשכול באשדוד ובחיפה - שתיהן תחנות המופעלות על מזוט. בחברת החשמל ביקשו להסיר את המגבלות הקיימות כיום על שריפת מזוט באתרים אלו, אולם במשרד ציינו כי לאחר בדיקה התברר כי צעד זה עשוי להביא לחריגה מתקני איכות האוויר.

 

לאחר בדיקה הוחלט לבסוף לאשר את הפעלתן של שתי יחידות קיטוריות בתחנת הכוח באשכול, ולא לאפשר כלל את הפעלתן של היחידות בחיפה. "סדר ההפעלה הסביבתי החדש שמאושר היום על ידי המשרד להגנת הסביבה יאפשר מחד גמישות למשק החשמל, לספק את צרכי הציבור ולאפשר אספקת חשמל אמינה ויציבה, ומאידך לא יגרום לרמות זהום אוויר גבוהות מהמותר", נמסר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 07/08/2011 15:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חשבון חשמל (צילום אילוסטרציה)
מומלצים