שתף קטע נבחר

מתי ואיך כדאי לאישה ליזום סקס?

גם גברים רוצים להרגיש נחשקים, מחוזרים וראויים לפיתוי. אז קחי את המושכות לידייך ותראי לגבר שלך שגם את בעניין

מחקרים חדשים בתחום המיניות גורסים כי רק ארבעה אחוזים מסך המפגשים המיניים נעשים ביוזמתן של נשים. המחקרים הללו מחזקים את מה שאני רגיל לשמוע מזוגות שמגיעים אליי לטיפול מיני וזוגי - "שתפקיד הגבר בזוגיות הוא ליזום את המפגש המיני".

 

ביקשתי מהטוענים כך שיסבירו לי מדוע קבעו שזהו תפקידו החברתי והמשפחתי של הגבר ליזום את קיום יחסי המין בקשר. הם ענו לי פה אחד: "זהו 'טבעו' של הגבר להיות תמיד מעוניין ומוכן לעשות אהבה". האמנם?

 

סקס בערוץ יחסים:

 

אנשים שוכחים שגם לגברים יש צורך להרגיש נחשקים, מחוזרים וראויים לפיתוי, ובזוגיות בה הגבר יוזם בכל או ברוב הפעמים, עלולה להיווצר התחושה שהאישה אינה נמשכת אליו, או שאין לה חשק לשכב אתו והיא רק נענית לחיזוריו כדי לשמור על שלום בית. זוהי אגב, אחת התלונות הנפוצות שחוזרות במהלך הטיפולים הזוגיים אצלי בקליניקה.


תעזרי לו להרגיש מחוזר. זה ישתלם לך (צילום: index open)

 

הבעל מתרחק? לא בטוח שזה בגללך

בפועל נשים כן יוזמות במיטה, אבל במקום ליזום מגע, קירבה וסקס כחלק משגרה אינטימית בריאה, הן נוטות לתפוס יוזמה מינית רק בסיטואציה שהיא בעייתית מראש, למשל - כאשר הבעל מתחיל להתרחק מהן.

 

נשים מתחילות ליזום יחסי מין כשהן שמות לב שהבעל אינו יוזם בעצמו. האישה מגלה פתאום תחושות של חוסר ביטחון ומנסה לקבל חיזוקים. נשים ישר מניחות שהנה, הוא עומד לעזוב אותן כי הוא הפסיק להמשך אליהן או הפסיק לאהוב אותן או חלילה - התאהב באחרת. הסיבות להתרחקות בן הזוג ברוב הפעמים, פשוטות הרבה יותר.

 

בן הזוג יוזם פחות משלל סיבות, ביניהן עייפות או מתח, ושינויי הדפוס של האישה מפסיביות לאקטיביות עלול לעורר סימני שאלה ואף להגביר את חוסר הבטחון, בעיקר אם הגבר חווה שינויים או ירידה בתפקוד המיני.

 

למרות הרצון הנשי המובן, לבדוק ולהבין מה קורה, ולמה הגבר הפסיק ליזום יחסי מין באותה תדירות שיזם תמיד, אני חושב שבמקרים של שינוי דפוסי יוזמה בזוגיות מצד הגבר מומלץ שהאישה תיזום איתו שיחה ולא מפגש מיני. כמו כן רצוי ליצור תנאים נינוחים לקיום השיחה הזאת, ומומלץ להתנתק מהסביבה השגרתית ובטח שלא לערוך אותה בחדר המיטות (בית קפה או חוף הים הם אפשרות מעניינת).


שיחה לפני מפגש מיני. עדיף במקום שאינו חדר המיטות (צילום: ablestock)

 

ליזום או לא ליזום?

דבר ראשון ליזום תמיד! בעיקר אם הכל בסדר בקשר. האקטיביות הנשית מוסיפה לתחושת הערכיות מצד הגבר ומעלה לו את הביטחון העצמי. חשוב לזכור שנשים יודעות ויכולות ליזום. לראייה, מרבית הטיפולים הזוגיים בקליניקה מתבצעים הודות ליוזמתה של האישה, גם כאשר מדובר בבעיה מהותית עם או אצל הגבר. על האישה ליזום גם במקרים בהם קיימת ירידה קטנה בתדירות יחסי המין או שמתקיים מפגש מיני אחד פחות מפעם בשבועיים.

 

חשוב לזכור שאם כבר החלטת ליזום, פשוט תגידי לו את זה. בניגוד למה שנוטים לחשוב, גם גברים צריכים הכנה. חשוב ליצור ציפייה ולעורר התרגשות, להתכונן פיזית (כמו למשל לא לאכול ארוחה כבדה) ובעיקר אם צריך - לקחת כדור לזקפה.

 

נסי לייצר ציפייה למפגש מיני באמצעות משלוח הודעת SMS והבטיחי לו מה הולך לקרות. תכנני את המפגש כמו זוג מאהבים. למרות ש-60% מיחסי המין מתחילים בצורה ספונטאנית, אני כן ממליץ לתכנן יחד מראש מתי נפגשים, כולל מי יהיה אחראי על המימוש בפועל, בעיקר במצבים בהם אחד מבני הזוג מרגיש תסכול בגלל שהוא יוזם יותר, או לחילופין לא פנוי רגשית ליזום.

 

התכנון הראשוני יוצר ציפייה מקדימה, התארגנות ומפגש שיתכן ולא היה קורה בנסיבות אחרות. ההתחייבות הזו פותרת את אחריות בן/בת הזוג שיוזמ/ת יותר ומאפשרת מעורבות גדולה יותר לבן/בת הזוג שיוזמ/ת פחות.

 

ולמרות שזה נשמע מעט טכני, התבנית היא כלי שבתוכו יש מספר כללים מאוד ברורים. כל השאר כמובן, גמיש ונתון ליצירתיות ולהנאה שלכם. מרבית הזוגות שבחרו בטכניקה זו מעידים דווקא על שיפור משמעותי וציפייה גדולה יותר למפגשים הללו.

 

שיהיה בהצלחה!

 

ד"ר דניאל דריי – רופא, סקסולוג ומטפל מיני וזוגי. מנהל פורטל המיניות וסקסולוגיה "תורת היחסים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים. תתחילו ליזום
צילום: shutterstock
צילום: גבי מנשה
ד"ר דניאל דריי
צילום: גבי מנשה
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים