שתף קטע נבחר

טורקיה: נגביר הפעילות הימית במזרח הים התיכון

דיפלומטים באנקרה אמרו כי "מזרח הים התיכון לא יהיה מקום שבו כוחות חיל הים הישראלי יוכלו להתאמן ולאיים על כלי שיט אזרחיים". במקביל, הם אמרו כי ראש ממשלת טורקיה ארדואן מתכוון לבקר בעזה בשבועות הקרובים

אחרי גירוש השגריר מאנקרה - טורקיה ממשיכה לעשות שרירים בעקבות פרסום דו"ח פאלמר : גורם טורקי אמר הלילה (שבת) לעיתון הורייט כי "מזרח הים התיכון לא יהיה מקום שבו כוחות חיל הים הישראלי יוכלו להתאמן ולאיים על כלי שיט אזרחיים".

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

לדברי הגורם, זה מה שיקרה בעקבות הצהרת שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, לפיה "טורקיה תנקוט בכל צעדי הזהירות שנראים לנו הכרחיים, לצורך ניווט ימי בטוח במזרח הים התיכון".

 

דיפלומטים טורקים אמרו לעיתון הורייאט כי חיל הים הטורקי

 יפעל יותר במזרח הים התיכון ויערוך סיורים במים הבינלאומיים. "נשאף לאסטרטגיה יותר אגרסיבית. ישראל לא תוכל עוד לאיים בחופשיות", אמר אחד הדיפלומטים.

 

המקורות הטורקיים אמרו עוד כי על-פי התכנון, ספינות חיל הים הטורקי אמורות ללוות ספינות סיוע לעזה, באזור שבין קפריסין לישראל. הם הוסיפו כי ספינות מלחמה טורקיות ייראו יותר באזור. אבל לא רק נגד ישראל יפעלו הספינות הטורקיות. המקורות אמרו כי חיל הים הטורקי יפעל גם באזור בו נמצא גז על-ידי קפריסין. הטורקים, שטוענים כי מדובר בשטח שלהם, קראו לביטול העבודות במקום.

 

ארדואן בדרך לעזה? 

במקביל אמרו המקורות לעיתון הטורקי כי לאחר פרסום דו"ח פאלמר, מתכנן ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לבקר בשבועות הקרובים ברצועת עזה. "ראש הממשלה שלנו כבר הינחה את משרד החוץ הטורקי לקבוע מועד לביקור", אמר הגורם. "המטרה העיקרית שלנו היא להראות לעולם מה קורה בעזה ולדחוף את הקהילה הבינלאומית לסיים את המצור הלא חוקי שנכפה על-ידי ישראל".

 

בעוד טורקיה מנסה להגדיל את הלהבות, מזכ"ל האו"ם קורא לפיוס בין הצדדים. באן קי מון קרא הלילה לטורקיה ולישראל להחזיר את היחסים ביניהן לקדמותם, למען תהליך השלום במזרח התיכון. באן אמר לכתבים באוסטרליה כי השבת היחסים למצבם התקין "חשובה מאוד לכל הנושאים במזרח התיכון, ובהם תהליך השלום".

 

גם בישראל שואפים לשקם את היחסים, שנפגעו בעקבות המשט במאי

 אשתקד. בתגובה הרשמית של ישראל, שפורסמה מעט לפני חצות, נכתב כי "כמומלץ בדו"ח, ישראל מביעה שוב את צערה על אובדן החיים, אך לא תתנצל על פעולות ההגנה העצמית של חייליה. לישראל, כמו לכל מדינה, זכות לגיטימית להגן על אזרחיה ועל חייליה. ישראל מכירה בחשיבותם של הקשרים ההיסטוריים בעבר ובהווה בין העם הטורקי לעם היהודי. לאור זאת, עשתה מדינת ישראל ניסיונות רבים בחודשים האחרונים ליישב את המחלוקת בין המדינות, אך לצערנו אלו לא צלחו".

 

בנוסף לגירוש השגריר הודיעה טורקיה על הקפאת שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרמרה שנגררה לנמל אשדוד
צילום: AP
ספינות של חיל הים הישראלי. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים