שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מחפשים כוכבים ב"מלחמת הכוכבים"

  לוק סקייווקר, דארת' ויידר, האן סולו, צ'ובאקה והאחרים נצרבו בזכרוננו והם שבים במהדורת הבלו-ריי של סאגת "מלחמת הכוכבים". ג'ורג' לוקאס התעדכן, אבל אנחנו רוצים לחזור לגלקסיה רחוקה ולגלות מה עלה בגורל גיבורי ילדותנו

  השבוע מושקת מהדורת הבלו-ריי של סאגת "מלחמת הכוכבים" וזוהי הזדמנות מיוחדת וחגיגית לחזור זמן רב אחורה, לגלקסיה רחוקה רחוקה ולנסות לאתר את אותם הכוכבים שנעלמו ביקום שברא עבורנו ג'ורג' לוקאס ב-1977 עם הסרט פורץ הדרך "מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה", ששינה את הקולנוע והרחיב את אופקיו אל מעבר למציאות עולמנו שלנו.

   

  כתבות נוספות במדור לחיפוש כוכבים :

   

  הטריילר של סאגת "מלחמת הכוכבים" - גירסת הבלו-ריי

   

   

  בינתיים, לוקאס הספיק להשלים את הטרילוגיה הראשונה עם "האימפריה מכה שנית" (1980) ו"שובו של הג'דיי" (1983), להוציא אותם שוב ושוב במהדורות מעודכנות ומשודרגות ולהפיק גם את טרילוגיית הפריקוולים המושמצת אך המצליחה. במהדורת הבלו-ריי החדשה הוא שוב עושה שינויים, אבל אנחנו רוצים לחזור אל המקור - אל כוכבי הטרילוגיה הראשונה. מה הם עושים היום? זה מה שגילינו בטלסקופ שלנו.

   

  מארק המיל: לוק סקייווקר

  פניו של לוק סקייווקר מוכרים לכל מי שהיה בעל תודעה כלשהי בסוף שנות השבעים-תחילת השמונים ואילך. מדובר בדמות איקונית בתרבות הפופולרית - גיבור ששמו הולך לפניו, והכוח הולך איתו. כיאה לג'דיי אמיתי. עם זאת, המיל, שפניו עוותו במקצת בעקבות תאונת דרכים בה היה מעורב אחרי "מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה", לא הצליח למנף את הילת הג'דיי סביבו לאקרנים. יתכן שהיה מזוהה מדי עם הדמות של לוק, והוא היה מביא אותה - ירצה או לא ירצה - לכל תפקיד.

   

  מוכן לטרילוגיה הבאה? מארק המיל אז והיום (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  מוכן לטרילוגיה הבאה? מארק המיל אז והיום (צילום: MCT)

   

  אולי בגלל זה לא קיבל את התפקיד ב-"Sword of the Valiant" לו היה מועמד ב-1984 (מיילס אוקיף הועדף על פניו) ומצא עבודה בעיקר כמדבב ושימש כקול מאחורי הג'וקר בסדרה הטלוויזיה המצוירת "באטמן". הוא גם זכה לתפקידים קטנים נוספים, ביניהם ב"כפר הארורים". לאחרונה הציץ שוב על המסך ב-"Sushi Girl", לצד נואה הת'אוויי מ"הסיפור שאינו נגמר" והוא עתיד לככב בסרטים נוספים. בקרוב גם יביים סרט מדע בדיוני בשם "Rise of an Exile". למד משהו בגיל 59.

   

  האריסון פורד: האן סולו

  אם יש מישהו שהצליח להשאיר את הדמות שלו מאחור בגלקסיה רחוקה ולהמשיך הלאה, הרי זהו האריסון פורד, שהתחיל לעבוד עם לוקאס עוד ב"אמריקן גרפיטי" ב-1973 והגיע ל"מלחמת הכוכבים" כשחקן מנוסה. עם זאת, תפקידו כהאן סולו היה נ"צ חשוב במסלול שלו ככוכב אקשן ומדע בדיוני. הנווד החללי היה מוכר פתאום גם כאינדיאנה ג'ונס ובהמשך כריק דקארד מ"בלייד ראנר" - שתי דמויות אגדיות נוספות שזכו לזיו פניו, שכמו המיל, נפגעו בתאונת דרכים.

   

  התחיל עם אקדח, המשיך כתותח. האריסון פורד אז והיום (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  התחיל עם אקדח, המשיך כתותח. האריסון פורד אז והיום(צילום: MCT)

   

  פורד אף הוכיח עצמו בתפקידי אופי מעמיקים טיפה יותר ב"העד", "פרנטיק" ו"הנמלט" וגם התבזה בחלטורים כמו ב"הפלישה למערב" הקיץ. במקביל הספיק להתחתן ולהתגרש פעמיים וכיום הוא חולק זוגיות עם קליסטה פלוקהארט (הידועה לכם יותר כאלי מקביל). כדי לא להשתעמם, הוציא רישיון טייס, התגייס למפלגה הדמוקרטית וטיפח לעצמו תחביב חדש - ארכיאולוגיה, אולי הדבר היחיד בעל ערך שלקח עמו מאינדיאנה ג'ונס.

   

  קארי פישר: הנסיכה ליה

  הצלע הנשית של החבורה היתה הצעירה שבחבריה. כשהתבגרה גילתה שהיא נותרה נסיכה רק בסרט והחיים לא היו טובים במיוחד כלפיה, למרות הייחוס המשפחתי שלה (אמה היא השחקנית דבי ריינולדס, בעוד שאביה היה נשוי לאליזבת טיילור). היא עצמה עברה מגבר לגבר, כשבין השאר מעטרים את רשימת בני זוגה: דן אקרויד (לצדו שיחקה ב"האחים בלוז"), פול סיימון ואף פורד עצמו. מייקל ג'קסון, לעומת זאת, היה רק ידיד טוב. 

   

  נסיכה שלא הוכתרה כמלכה. קארי פישר (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  נסיכה שלא הוכתרה כמלכה. קארי פישר(צילום: Gettyimages)

   

  פישר כן הצליחה להישאר בשואוביז כתסריטאית וגם בתפקידים שונים ומשונים בהפקות לא מרשימות, בדיבוב ("פמילי גאי) ובהופעות אורח בטלוויזיה ("הפמליה"). בביקור טלוויזיוני אחרון בתוכנית האירוח "America's Today" הציגה את האני החדש והרזה שלה, אחרי שהשילה כ-22 ק"ג ממשקלה.

   

  בנוסף, ביצעה ניתוח פלסטי בפניה והצהירה ש"היא מוכנה לדייטינג שוב". התפתחות חיובית עבור הנסיכה האומללה שהודתה ב-2004 כי היא סובלת מהפרעת אישיות דו קוטבית. לזכות יאמר שהיא אף מוכנה לצחוק על כך, כפי שעשתה במופע הקורע שלה "Wishful Drinking".

   

  דיוויד פרואז: דארת' ויידר

  פניו החיוורים של פרואז הבריטי לא עברו כל ניתוח פלסטי. הם פשוט לא מוכרים לכם - כי בטרילוגיה הראשונה הופיע מאחורי מסכת דארת' ויידר. פרואז (75) לא זכה לתהילה דומה כמו זו של המסכה - הבאדי-בילדר לשעבר סיפק בעיקר הופעות פנטומימה כויידר, שכן ארל ג'יימס ג'ונס (עליו כתבנו על תפקידו ב"קונאן הברברי") היה אמון על קולו. לאחרונה גם הסתכסך עם לוקאס, שהגדיר אותו כפרסונה נון גרטה במפגשים של מעריצי הסאגה.

   

  דיוויד פרואז. עם ובלי המסכה של דארת' ויידר ()
  דיוויד פרואז. עם ובלי המסכה של דארת' ויידר

   

  לא ברור מדוע פרואז הכעיס את לוקאס כל כך, אולם יתכן כי מדובר בחשדותיו כי השחקן הדליף בזמנו את דבר מותו של ויידר ב"שובו של הג'דיי" - תוצאה של תחושת קיפוח על כך שקולו לא נשמע לאורך הסרטים ושאפילו פניו לא נחשפים (בסצינת המוות אלו הם פני סבסטיאן שואו שצצים מתחת לקסדה). שאלו יהיו הצרות שלו: פרואז סובל מ-2001 משיתוק בזרוע שמאל. לא בגלל קרב סייפי האור האחרון מול לוק (בו נקטעה ידו הימנית של ויידר), אלא בגלל סיבוכי דלקת הפרקים ממנה סבל כל חייו. ואם זה לא מספיק, לאחרונה אובחן כסובל מסרטן הערמונית.

   

  אנתוני דניאלס: C-3PO

  כמו במקרה של פרואז, גם פני דניאלס לא נראים לאורך הסאגה, אולם בניגוד אליו, האדם שמאחורי הרובוט C-3PO חביב מאוד על לוקאס, שמזמין אותו לכל אירוע. כמו כן, קולו הנעים בעל המבטא הבריטי (הומלץ לתפקיד על ידי מל בלנק) הפך למזוהה כל כך עם המתרגם המכני הנוירוטי. לכן גם הוזמן לטרילוגיה השניה באותו תפקיד. מלבד C-3PO, אותו הוא מציג בתערוכות וכנסים של מעריצים, דניאלס בן ה-65 השתתף בפארודיות שונות באנגליה - בין השאר על "מלחמת הכוכבים".

   

  אנתוני דניאלס. בחור זהב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  אנתוני דניאלס. בחור זהב(צילום: gettyimages)

   

  קני בייקר: R2-D2

  כגמד להשכרה, בייקר בן ה-77 (1.12 מ' גובהו) היה בחירה טבעית לחדור לחבית שעוצבה כרובוט החצוף ורב התושיה ולתפעל אותה - כך גם במקרה של פידג'ט הננס מ"שודדי הזמן" עליו כתבנו במדור. דניאלס והוא היו שני השחקנים היחידים שהשתתפו בכל ששת סרטי הסאגה.

   

  קטן וקומפקטי. קני בייקר ו-R2-D2 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  קטן וקומפקטי. קני בייקר ו-R2-D2(צילום: MCT)

   

  פיטר מאיו: צ'ובאקה

  אל מול בייקר, נישא אל על מאיו עם ה-2.20 מ' שלו. למרות גובהו, לא הרבה שמו לב אליו לפני ליהוקו ל"מלחמת הכוכבים", כשעבד כסניטר בבית חולים באנגליה. מאז שעטה על עצמו את פרוותו של צ'ובאקה, חיית המחמד השעירה וגדולת הממדים של האן סולו, השתנו חייו. בין לבין הופעותיו בסרטים, פתח שתי חברות שכשלו. אין פלא שבניגוד לפרואז נשאר מאיו הווקי (67) כלבו הנאמן של לוקאס ומגיע לכל אירוע אליו הוא מוזמן, ממקום מושבו הנוכחי בטקסס. 

   

  צ'ובאקה הוא פיטר מאיו. הגוף ארוך, גם השערות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  צ'ובאקה הוא פיטר מאיו. הגוף ארוך, גם השערות(צילום: MCT)

   

  אלק גינס: אובי-וואן קנובי

  הקאסט הבריטי התומך של כוכביה האמריקנים של הטרילוגיה הראשונה הובל על ידי אלק גינס, השחקן היחיד שהגיע למיזם הגרנדיוזי של לוקאס עם רזומה מוכח. השחקן השייקספירי המוערך זכה באוסקר על תפקידו כקולונל ב"הגשר על נהר קוואי" ב-1958 וכיכב באינספור סרטים קלאסיים - מעיבודי דיקנס "תקוות גדולות" ו"אוליבר טוויסט" בשנות ה-40, ל"לורנס איש ערב", "דוקטור ז'יוואגו" ועוד. עם זאת, תפקידו כאובי-וואן קנובי כנראה מזוהה איתו יותר מכל.

   

  כבר לא איתנו בגוף, נשאר ברוח. אלק גינס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  כבר לא איתנו בגוף, נשאר ברוח. אלק גינס(צילום: gettyimages)

   

  בצעירותו גינס נתפס על פי השמועה במהלך אקט הומוסקסואלי ונקנס על כך. עם זאת הוא היה נשוי מ-1938. הוא חגג יום הולדת 62 על הסט של "מלחמת הכוכבים" בתוניסיה ולא ממש אהב את הסרט. הוא ניסה למחוק את מה שנתפס בעיניו כגיג מיותר בקריירה ב"המעבר להודו" (עם דיוויד לין החביב עליו), והשתתף גם בסרט "קפקא" וסרטי טלוויזיה עד למותו מסרטן הכבד ב-2000. הוא הלך לעולמו בגיל 86 כאביר ג'דיי וגם כאביר מטעם מלכת אנגליה - תואר שהעניקה לו ב-1959.

   

  פיטר קושינג: גרנד מוף ווילהוף טרקין

  כמו גינס, גם לקושינג היה רקע מרשים כשחקן בתיאטרון הבריטי וגם במגוון סרטי קולנוע, שם שימשו לו פניו המחודדים והמרושעים נכס - בתפקידי נבלים, גנרלים וכשרלוק הולמס. כך גם כרמטכ"ל האימפריה הגלקטית וכבוס של דארת' ויידר בסרט הראשון. עד למותו בגיל 81 ב-1994 (מסרטן הערמונית), הספיק להופיע ב"Sword of The Valiant" (לצד אוקיף, לא המיל) וב"סודי ביותר". אגב, חברו הקרוב ביותר, כריסטופר לי, לוהק לטרילוגיה השניה כרוזן דוקו המרושע.

   

  פיטר קושינג. במציאות הוא נראה פחות נבזי ()
  פיטר קושינג. במציאות הוא נראה פחות נבזי

   

  פרנק אוז: מאסטר יודה

  ב-1980 ביקש לוקאס להציג את מועמדותו של אוז,מפעיל הבובות המוכשר מלהקת ג'ים הנסון, לאוסקר לשחקן משנה על גילומו של יודה, אך נענה בשלילה. אוז זכה לתהילה גם בלי האקדמיה כמדבב וכבובנאי אגדי בקולנוע ובטלוויזיה ("החבובות", "רחוב סומסום"). הוא אף הופיע בעצמו ב"האחים בלוז" ו"מרגלים שכאלה", ו"משנה מקום, משנה מזל", לצד חברו דן אקרויד, וגם ביים כמה סרטים, ביניהם "חנות קטנה ומטריפה".

   

  פרנק אוז ויודה. מצאו את ההבדלים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  פרנק אוז ויודה. מצאו את ההבדלים(צילום: MCT)

   

  בילי די וויליאמס: לאנדו קלריסיאן

  ב-1977 הואשם לוקאס בגזענות שכן ביקום הגדול שיצר, אין ייצוג לשחורים. אולי בזכות כך השיג וויליאמס עבודה כלאנדו - מעין נוכל שרמנטי, שחובר למורדים בלית ברירה. מאז המשיך בקריירה צנועה בטלוויזיה ובקולנוע שלא הביאה לו הרבה תהילה.

   

  בילי די וויליאמס כלאנדו קלריסיאן. נתן צבע לגלקסיה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  בילי די וויליאמס כלאנדו קלריסיאן. נתן צבע לגלקסיה(צילום: MCT)

   

  ב-1989 גילם את התובע הארווי דנט ב"באטמן" של טים ברטון, אולם הודח מהקאסט בסרטי ההמשך של ג'ואל שומאכר. הוא גם הודח משלוש מערכות נישואין, ואף הסתבך ב-1996 בתיק של אלימות נגד חברתו דאז. מאז וויליאמס (74) מנסה להתמקד באמנות פלסטית - אהבה ישנה נושנה שלו.

   

  ג'רמי בולוק: בובה-פט

  במהלך הפריקוולים אנו לומדים להכיר את האדם שמאחורי צייד הגולגלות בובה-פט, הלא הוא השחקן טמורה מוריסון, אולם בטרילוגיה הראשונה היה זה בולוק הבריטי שעשה עבור הדמות ומגלמה המאוחר את כל העבודה השחורה. הפיצוי שנתן לו לוקאס כטייס ב"נקמת הסית'" בטח לא הספיק. האיש מאחורי המסכה יכול להתנחם בכך שכולם מכירים את פניו כסמית'רס מסדרת ג'יימס בונד. בגיל 66 הוא נהנה מעדנה בסדרות מדע בדיוני בטלוויזיה.

   

  עמוק במדע בדיוני. ג'רמי בולוק כבובה פט וכד"ר יול סטרייקר ()
  עמוק במדע בדיוני. ג'רמי בולוק כבובה פט וכד"ר יול סטרייקר

   

  איאן מקדירמיד: הקיסר פלפאטין

  בפריקוולים יכולנו להסתכל בלבן של העיניים של מקדירמיד, כסנטור פלפאטין, אבל כמעט 20 שנה לפני כן הכרנו אותו ב"האימפריה מכה שנית", כקיסר המסתורי והאכזר עם הפנים המעוותות. אפשר להגיד שמבחינתנו השחקן הסקוטי נראה יותר רע בגיל 36 מאשר בגיל 53, כשהוא לפחות נראה כמו אדם מן היישוב (רק למראית עין כמובן).

   

  תודו שהוא קצת יותר חביב במציאות. איאן מקדיארמיד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  תודו שהוא קצת יותר חביב במציאות. איאן מקדיארמיד(צילום: MCT)

   

  בגיל 67 מקדירמיד השאיר את הסאגה ואת הקולנוע בכלל מאחוריו ומתמקד בעבודתו כשחקן על במות לונדון. הוא גם משמש כמנהל האמנותי של תיאטרון אלמיידה בבירת אנגליה.

   

  דניס לאוסון: וודג' אנטיליס

  בבית הספר למשחק, פגש מקדירמיד את לאוסון והשניים נפגשו ב"האימפריה מכה שנית". צחוק הגורל הוא, שאחיינו של השחקן הסקוטי בן ה-64 הוא יואן מקגרגור, המגלם בפריקוולים את אובי-וואן הצעיר - אויבו של פלפאטין. אגב, אחיו הגדול של יואן סיפר כי פנה לקריירה צבאית כטייס בשירות הוד מלכותה בהשראת תפקיד דודו כטייס נועז בשורות המורדים. לאוסון עצמו פנה דווקא לתפקידים פחות הרפתקנים בטלוויזיה ובתיאטרון.

   

  דניס לאוסון עם ובלי מדים (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  דניס לאוסון עם ובלי מדים(צילום: Gettyimages)

   

  גאריק האגון: ביגס

  כמו רבים וטובים מחברי הקאסט של "מלחמת הכוכבים", גם האגון בן ה-71 יכול להתגאות בקריירת משחק מכובדת וגדושת פרויקטים על המסך הגדול והקטן וכן בתיאטרון, אך עיקר תהילתו מגיע מתפקידו הקטן כביגס, חבר ילדות של לוק וטייס המורדים.

   

  גאריק האגון. בלי הקסדה ()
  גאריק האגון. בלי הקסדה

   

  מה יצא לו משאר הסרטים בהם השתתף? הוא הכיר את אשתו ליזה רוס על הסט של "באטמן" (את וויליאמס אגב לא הכיר) וגם את טים ברטון, איתו שיתף פעולה גם ב"צ'ארלי בממלכת השוקולד". חוץ מזה, השתתף בתפקידים שונים בסרט "Taking Side" של אישטוואן סאבו, "משימה בלתי אפשרית" ולאחרונה ב"נינג'ה" של יצחק פלורנטין, ובקרוב ישתתף בשתי הפקות יוקרתיות לצד רוברט דה נירו, סיגורני וויבר וארון אקהארט - כל זה כמובן מתגמד ביחס לכמה שניות כביגס אצל לוקאס.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פריט לאספנים: הפוסטר של "מלחמת הכוכבים"
  ג'ורג' לוקאס. ברא עולם
  צילום: GettyImages imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים