שתף קטע נבחר

ארדואן מאיים: את המשט הבא ילוו ספינות קרב

ראש הממשלה הטורקי ממשיך לאיים על ישראל. לדבריו, למשטי הסיוע הטורקיים הבאים שיפליגו לרצועת עזה יתלוו ספינות מלחמה. בנוסף, הבהיר כי לא יאפשר לישראל להפיק לבדה את משאבי הטבע בים התיכון

האם ישראל וטורקיה בדרך לעימות בלב ים? ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן הודיע הערב (יום ה') כי למשטי הסיוע הבאים שיפליגו מטורקיה לרצועת עזה, יתלוו ספינות מלחמה של הצי הטורקי.  במסגרת הסגר הימי על הרצועה, מנעה עד היום ישראל כניסת ספינות לעזה, כשהפעם האחרונה אירעה במשט הטורקי השני ביולי האחרון.

 

הקרע עם טורקיה - כתבות אחרונות:

  

"מלכתחילה ספינות המלחמה של טורקיה מורשות להגן על הספינות שלנו שנושאות סיוע הומניטרי לעזה", אמר ארדואן בראיון לרשת "אל ג'זירה", "מעתה ואילך, לא נרשה שישראל תתקוף את הספינות האלה, כפי שקרה ב'משט החירות'".

 

ארדואן הוסיף כי טורקיה לא תאפשר לישראל להפיק לבדה את משאבי הטבע בים התיכון - רמז לכך שהוא מצטרף לחזית הלבנונית נגד ישראל. לדבריו, טורקיה נקטה צעדים באזור צפון קפריסין והיא "נחושה לעמוד על זכותה לפקח על המים הבינלאומיים במזרח הים התיכון".

 

בקרוב מפגש עם ספינות טורקיות? ספינת חיל הים (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
בקרוב מפגש עם ספינות טורקיות? ספינת חיל הים(צילום: אבי רוקח)

 

היחסים בין אנקרה לירושלים הידרדרו לשפל חדש בסוף השבוע, לאחר שישראל סירבה להתנצל על אירועי המשט לעזה ב-2010. ארדואן גירש את הדיפלומטים הבכירים בשגרירות הישראלית באנקרה, הודיע על הגברת הפעילות של הצי הטורקי במזרח הים התיכון, והכריז על ניתוק קשרי הסחר הצבאיים בין שתי המדינות.

 

במקביל להחרפת הטון מצד ארדואן, העריך שר החקלאות בממשלתו, מהדי אקר, כי "חקלאים וייצואנים בטורקיה יקחו בחשבון את הגישה המפונקת של ישראל, ויתנו את המענה הדרוש". לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה", השר הטורקי לא קרא לחרם על מוצרים חקלאיים מישראל, והוסיף כי אין לשתי המדינות קשרים רשמיים בתחום זה.

 

טורקיה ומצרים מתקרבות

מוקדם יותר דווח כי טורקיה מחממת את יחסיה הצבאיים עם מצרים. "מקור צבאי" מסר לאתר אינטרנט מצרי כי טורקיה צפויה לקיים תמרון צבאי ימי עם מצרים במים הטריטוריאליים הטורקיים בסוף השנה. 

 

"מצרים נחושה לקיים את התמרונים הללו למרות התנאים הנוכחיים הפוקדים אותה", מסר המקור לאתר. לדבריו, "מטרת התמרונים המשותפים היא לחלוק ניסיון בין חיל הים המצרי למקבילו הטורקי, כדי להתוודע לשיטות הלחימה,

לנשק המודרני ועוד".

  

ארדואן יבקר במצרים בעוד ארבעה ימים במסגרת מסע באזור. הוא צפוי לחתום בקהיר על שורת הסכמים צבאיים וכלכליים.

במהלך ביקורו הוא צפוי להיפגש עם ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאוי, עם ראש ממשלת מצרים עיסאם שארף ועם בכירים מצרים נוספים.

 

אתמול אמר ארדואן כי עלות המשבר ביחסים עם ישראל למשק הטורקי "יכולה להיות 15 מיליון דולר או 150 מיליון דולר. עלינו כמדינה זה לא ישפיע. מה שחשוב לנו זה שלא ניתן לאיש לפגוע בגאווה הלאומית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינות מלחמה בדרך? ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים