שתף קטע נבחר

"ארדואן מאבד עשתונות, הסגר על עזה ייאכף"

"ארדואן עלול להסתבך עם נאט"ו והאמריקנים", הזהירו בכירים בי-ם לאחר שרה"מ הטורקי איים לצרף ספינות קרב למשטים הבאים. בינתיים, נמשכים בישראל, בארה"ב ובאירופה המאמצים להרגעת הרוחות. האופוזיציה בטורקיה: "ארדואן מגן על ישראל"

ראש הממשלה הטורקי החריף את האיומים, ובירושלים סבורים שהוא רודף את ישראל ומנסה לדחוק אותה בכוח לעימות דיפלומטי פומבי: "ארדואן מתנהל כמי שאיבד את העשתונות", אמרו אמש (יום ה') גורמים מדיניים בכירים, לאחר שראש ממשלת טורקיה איים כי ספינות קרב ילוו את המשטים שיפליגו לרצועת עזה בעתיד. גורמים אחרים הבהירו כי צה"ל יאכוף את הסגר על זה.

 

משבר עם טורקיה - הכתבות האחרונות:

 

"ארדואן עלול להסתבך עם נאט"ו והאמריקנים, שמאוד לא יאהבו את האיומים שלו כלפי ישראל, שהיחסים שלה עם נאט"ו הם מצויינים", אמרו הגורמים הבכירים. הם הזכירו כי דו"ח פאלמר מטעם האו"ם הכיר בחוקיות הסגר על רצועת עזה, "כך שנראה שאיומיו של ארדואן בנושא הם המשך הניסיון הטורקי לרדוף את ישראל ולדחוק אותה לעימות דיפלומטי פומבי".

 

איבד את העשתונות? ארדואן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איבד את העשתונות? ארדואן(צילום: רויטרס)

 

הגורמים הבהירו כי ישראל לא מתייחסת בזלזול לאיומים מאנקרה, "אך אסור לשכוח שבנאט"ו וארצות הברית יכולים לראות בחומרה רבה את העובדה שחברה בנאט"ו מתנהלת באופן כל כך בעייתי ומאיים".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

גורמים אחרים בירושלים אמרו אמש ל-ynet: "לא ניגרר להתלהמות עם טורקיה לא ברור לאן זה הולך, אך אנו מקווים שהמצב יירגע". לדבריהם, גם ארצות הברית ואירופה מעורבות בניסיונות להרגיע את המצב מול הטורקים.

 

"זו לא הפעם הראשונה שהטורקים מאיימים במהלך כזה", ציינו הגורמים, "נצטרך להתמודד עם המצב ולראות לאן זה מתפתח". על ראש הממשלה הטורקי שמחריף מיום ליום את הטון כלפי ישראל, הם אמרו כי  "טורקיה היום היא איש אחד, ואי אפשר לדעת מה המהלכים הבאים שלו".

 

"נצטרך להתמודד עם המצב החדש" 

ישראל מפעילה בינתיים צינורות חשאיים מול ארה"ב ואירופה בניסיון להרגיע את הרוחות מול טורקיה. "יש הערכות מצב כל הזמן בנושא, ונצטרך להתמודד עם המצב החדש", אמר גורם מדיני. ואכן, יו"ר הוועדה לענייני חוץ בבית הנבחרים האמריקני, אליאנה רוס-ליטנאן, נפגשה לצד 15 מחוקקים אחרים עם שגריר טורקיה בארה"ב, נמיק טאן, בניסיון לשקם את היחסים בין אנקרה לירושלים.

 

דובר מטעמה של המחוקקת הרפובליקנית, הנחשבת לתומכת מובהקת של ישראל, אמר כי בין הצדדים התנהל "דיון כנה ופרודוקטיבי" בניסיון להקל על המתיחות בין ישראל לטורקיה ולהשאיר את המשקעים מאחוריהם.

 

כמאל קיליצ'דראולו. עימות עם הקואליציה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כמאל קיליצ'דראולו. עימות עם הקואליציה(צילום: AFP)

 

בינתיים, המשבר עם ישראל משפיע גם על הפוליטיקה הפנימית בטורקיה, שם הקואליציה והאופוזיציה ממשיכות להתקוטט על רקע ההידרדרות ביחסים. מנהיג האופוזיציה, כמאל קיליצ'דראולו, שתקף את הממשלה על רקע המשבר והואשם בכך שהוא משמש כ"סנגור" של ישראל, תקף את ארדואן בחזרה והזכיר כי ב-2005 קיבל פרס מהליגה נגד השמצה.

 

ארדואן והמכ"ם במחלוקת

כמו כן, הזכיר מנהיג האופוזיציה כי "ממשלת ארדואן היא זאת שהסכימה לאחרונה להציב בטורקיה מערכת מכ"ם של נאט"ו, על מנת להגן על ישראל מפני איראן". סגן יו"ר מפלגת השלטון, חוסיין צליק, תקף בחזרה את קיליצ'דראולו על קשריו עם מפלגת הבעת' בסוריה.

 

היחסים בין טורקיה לישראל הידרדרו לשפל חדש בסוף השבוע, אחרי פרסום דו"ח

ועדת פאלמר של האו"ם על המשט לעזה מלפני שנה. הדו"ח קבע כי אף שישראל הפעילה כוח מוגזם בהשתלטות על האונייה "מרמרה", שבה נהרגו תשעה פעילים טורקים, הסגר שלה על עזה חוקי, וטורקיה לא עשתה די כדי למנוע את העימות. בדו"ח הומלץ שישראל תביע חרטה, אך טורקיה התעקשה שירושלים תתנצל בפניה ותקבל אחריות מלאה לאירוע.

  

בעקבות סירובה של ישראל להיענות לתכתיבים של טורקיה, גירשה אנקרה את כל הסגל הדיפלומטי הבכיר של ישראל, כולל השגריר. בהמשך הודיע ארדואן על ניתוק קשרי הסחר הצבאי והכריז על הגברת הפעילות של הצי הטורקי במזרח הים התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. "טורקיה היא איש אחד"
צילום: AP
המרמרה. במשט הבא יהיו גם ספינות קרב?
צילום: אורן רוזנפלד
מומלצים