שתף קטע נבחר

הרב אליעזר מלמד: להדיח את מפקד בה"ד 1

בעקבות הדחת הצוערים שנמנעו משמיעת שירת נשים קורא ראש ישיבת הר ברכה להדיח את מפקד בית הספר לקצינים, ואת המג"ד שלו היו כפופים החיילים. "בתמיכת הרמטכ"ל, הצבא החליט לבזות את הציבור הדתי", טוען הרב

ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, מבכירי הרבנים בימין, קורא להדיח מתפקידיהם את מפקד בית הספר לקצינים בבה"ד 1, אל"מ ערן יניב, ואת מפקד גדוד "גפן" בו, סא"ל עוזי קליגר, נוכח החלטתם להדיח ארבעה צוערים שיצאו מטקס ביחידתם בגלל שירת נשים.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

בטור הדעה הקבוע שלו, "רביבים" - שיתפרסם בסוף השבוע בשבועון הדתי "בשבע" - כתב הרב מלמד כי התיקון ל"אירוע המצער והמשפיל" שבו הודחו ארבעת החניכים וחמישה אחרים נדרשו להתנצל, יהיה רק "תביעה נחרצת" להדחת שני המפקדים.

 

"הצבא מבזה את הציבור הדתי"

במאמרו מכנה הרב את החלטת המפקדים "התנהגות שמבטאת חוסר אחריות לאומית", וממשיך:

"ידוע שמפקד שנכנס לעימותים מיותרים עם פקודיו הוא מפקד גרוע, וכל בר דעת מבין שהם הגיעו כאן לעימות מיותר... זה לא רק עניין זכותם של החיילים להיות נאמנים למצפונם הדתי, מדובר בכבוד למסורת ישראל.

 

"לא את הצוערים הדתיים בלבד המפקדים הללו ביזו, אלא גם את הסבים שלהם עצמם, שהשתדלו במסירות נפש לשמור תורה ומצוות בתנאים קשים. ורק בזכות זאת נכדיהם ערן ניב ועוזי קליגר נולדו בישראל והגיעו לתפקידם הנוכחי".

 

לדברי הרב, התקרית הזו, שמתרחשת על רקע הניסיון לשלב חרדים בצבא, מצהירה "קבל עולם, ובתמיכת הרמטכ"ל, שהצבא החליט לבזות את הציבור הדתי שנאמן למסורת ישראל".

 

מה עם חברי הכנסת?

הרב מלמד מפנה אצבע מאשימה גם כלפי הנציגות הציונית-דתית בכנסת, שלטענתו אינה פועלת מספיק בעקבות המקרה, וכדי למנוע את הישנותו: "אם מנהיגי הציבור הדתי מתפלאים מדוע הציבור הדתי הגדול אינו בוחר במפד"ל, הם יכולים להתבונן בסיפור הזה ובדומיו, ולהבין את התשובה... קשה להעלות על הדעת שמקרה דומה יתרחש לאנשים מהשמאל. שום מפקד לא היה מעלה בדעתו לכפות על אנשי מרצ, שמספרם קטן בהרבה, דבר שמנוגד למצפונם, שלא

בהקשר ביטחוני מהדרגה העליונה.

 

"הדוגמה המקבילה היא אולי מצב שבו מזמינים את הרב אמנון יצחק לתת דרשה בבה"ד 1, ומספר צוערים שמאלנים היו יוצאים, והמג"ד והמח"ט היו מדיחים אותם מקורס קצינים. אתם יכולים לתאר לעצמכם מה היו עושים נציגיהם בכנסת, ולנסות להעריך תוך כמה זמן היו קצינים אלו ננזפים ומוצאים את עצמם מחוץ לצבא".

 

ככלל, הרב מלמד מרבה לבקר את צה"ל על כך שהוא גורם לחייליו הדתיים "להיקרע" בין הפקודה להלכה, וישיבתו אף הוצאה ממסלול ההסדר בעקבות סירובו לגנות חיילים שהביעו תמיכה בסרבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרע בין פקודה להלכה. שירת נשים
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: יהונתן צור
הרב אליעזר מלמד
צילום: יהונתן צור
מומלצים