שתף קטע נבחר

שירת נשים, או מנגינה גזענית צורמת?

בעלי מנקה ומבשל, אבל לא שומע שירת נשים. האם זה הופך אותו למכה פלסטינים ושוביניסט בפוטנציה? כנראה שכן, בעיני אלה המחשיבים את עצמם כפלורליסטים, בעוד שלמעשה הם צרי אופקים ומלאי דעות קדומות כרימון

בן הזוג שלי, שהוא גם בעלי, מבשל ומנקה את הבית. הוא מגיע לא פעם מוקדם מהעבודה כדי לקחת את הילדים מהגנים ולטפל בהם. אבל בעלי אינו הולך להופעות בהן נשים שרות.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

  

אני מאוד בעד כל הפעולות שציינתי כאן, מלבד האחרונה. היא מעט מבאסת אותי. דווקא הייתי שמחה אילו היה הולך. היינו יוצאים אז - הוא, אני ושלושת ילדינו הקטנטנים - וקורעים את הארץ, מופע אחר מופע. אבל בעלי לא שומע שירת נשים. עכשיו הבנתי למה אנחנו נשארים בבית כמעט כל ערב ומקלחים את הילדים. משביתי שמחות, מתנגדי שירת הנשים הללו. בגללם הכול מבאס: היציאות שלי לבילוי, הצבא, הכלכלה, ביבי נתניהו. שלא יתפלאו אחר כך שמקימים אוהלים ברוטשילד.

 

תשעה צוערים מבה"ד 1 יצאו באמצע אירוע מורשת קרב, בשל הופעה של זמרת מלהקה צבאית. ארבעה מהם הודחו מהקורס. המג"ד שלהם אמר שהם אינם רגישים כלפי כבוד הזמרות, ואנשים מסוגם לא יידעו להבחין בין ילד שמביא תרופות ובין מחבל, ויירו בילד.

 

דעות קדומות עם כיפה

המעשה הנפשע של היורים-בפוטנציה התפרסם בכלי התקשורת, והתגובות לא אחרו לבוא. השדרן

ירון אנוש שלח את הצוערים להינשא לנשים אשר ישמשו להם כשפחות, ויענו בכניעה לכל גחמותיהם השוביניסטיות. העיתונאית אבירמה גולן השוותה את הצוערים לאנשי "תג מחיר" השורפים מסגדים ומכים פלסטינים חפים מפשע. משה שלונסקי עוד היה העדין מכולם, כאשר טען בתוכנית הרדיו שלו שזה מתחיל ביציאה מהופעה של אישה, אבל ייגמר בכך שחייל לא יסכים לראות אישה הולכת מולו בבסיס, ושצריך לשים גבול להתנהגות הזו.

 

אין לי עניין להיכנס כרגע לדיון ההלכתי בדבר שירת נשים בהופעות חיות. אני מכבדת את אלה שמקפידים על כך, ואת אלה שלא. אבל מעניין אותי איך זה שאנשים המחשיבים עצמם לסובלניים ורב תרבותיים, מסוגלים להשמיע דעות כאלה, ועוד בפומבי? זה לא מביך קצת?

 

עצם השוואת הצוערים הללו למכי ערבים, חושף את המשווה כצר אופקים ומלא דעות קדומות כרימון. שהרי המכנה המשותף היחידי בין אנשי "תג מחיר" לאותם צוערים, הוא בהיותם חובשי כיפות. ולפי היגיון זה, אם חייל הוא גם חובש כיפה וגם לא שומע אישה שרה, אין ספק שהשקפת עולמו ימנית קיצונית, והוא שורף מסגדים בשעות הפנאי. ואם לא זה - הרי שמדובר בחזיר שוביניסטי שזקוק לאישה רק לצורך השפלתה ומילוי גחמותיו. לא ייתכן שאותם פורעים-שוביניסטים-בפוטנציה מסוגלים לא לשמוע אישה שרה, וגם לא לשנוא ערבים, או את בנות זוגם.

 

זו אותה הטרמינולוגיה

הטענות שנשמעו בשבוע החולף, ועיקרן בעיקרון של "זה מתחיל במשהו קטן ויהפוך לקטסטרופה" -

מזכירות לי אורח דיבור ומחשבה של קבוצה שאותם הפלורליסטים-בעיניי-עצמם אוהבים מאוד לשנוא – החרדים: זה מתחיל בחצאית ג'ינס, וייגמר במכנסיים צמודים. זה מתחיל בהליכה תמימה ברחוב יפו, וייגמר בפירסינג בגבה. התפיסה הזו תמיד הייתה ללעג ולקלס בעיניי העולם החופשי, והנה מסתבר שביום פקודה מתבטאים דובריו באותה השפה בדיוק.

 

על מה בדיוק סערו הרוחות? האם על ניסיון להפסיק הופעות של נשים בפני חיילי צה"ל? האם זו תחילתה של מגמה שתסתיים בהדרת נשים מהצבא ובכלל? ממש לא. הנשים ימשיכו להתגייס ולהופיע ביחידות השונות. רק תנו בבקשה לאלה שאמונתם הדתית אינה מאפשרת להם לשמוע אותן, לצאת לפני ההופעה (כדי שלא יאלצו לצאת במהלכה, ולהפוך לבלתי רגישים).

 

רגע לפני ששוב עולות הדרישות מצד תאבי שוויון הזכויות, לגייס את החרדים לצה"ל - יתכבדו נא לקחת בחשבון שכאשר הם יתגייסו, בשעה טובה, ויבקשו להקפיד על משהו שלא נראה להם - בל ימהרו הפלורליסטים להעיף אותם לכל הרוחות.

 

אני רוצה מדינה פתוחה וסובלנית, המכבדת את הדעות השונות שבה. אך השבוע החולף הוכיח שעוד רחוק היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה הקשר לתג מחיר?
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים