שתף קטע נבחר

תאגיד מי יבנה יחליף את כל מדי המים בתחומו

בעקבות בקשה לתביעה ייצוגית, התאגיד הודיע שיחליף את כל מדי המים ביבנה ובגן יבנה עד 25 בספטמבר. בתביעה נטען כי התאגיד לא כייל את המדים וגרם כך לבזבוז מים ולשגיאות בחיובים. התאגיד טען: "ירשנו את התשתיות במצב זה"

חשבונות מים מדויקים יותר לתושבי יבנה וגן יבנה: תאגיד המים מי יבנה הודיע לבית-המשפט המחוזי מרכז כי ישלים את החלפת מדי-המים שבתחומו עד 25 בספטמבר, בהתאם לנדרש לפי תקנות מדי המים, זאת במטרה להסיר בקשה לתביעה ייצוגית נגדו. 

 

 

הבקשה לתביעה הייצוגית הוגשה על-ידי תושבת גן-יבנה, באמצעות עוה"ד עדי מוסקוביץ ושלומי אבני, ממשרד פלג, כהן, דויטש, מוסקוביץ. בבקשה טענה התושבת כי תקנות מדי המים מחייבות את התאגיד לבדוק ולכייל או להחליף את מדי המים, מידי שנתיים עד חמש שנים, לפי גודלו של מד המים.

 

לטענתה, התאגיד הפר את חובתו וגרם בכך לבזבוז מים, שגיאות בחיובים ואף שיבושים בתכנון משק המים הלאומי ובקביעת תעריפי המים. התובעת ביקשה מבית-המשפט לחייב בשל כך את התאגיד להחליף את כל מדי המים שהגיע זמנם בתוך פרק זמן קצר ולהשיב לצרכנים עודפי גביה בגין מדי מים שיימצאו לא-תקינים בבדיקה שתיערך במעבדה בלתי-תלויה.

 

בהודעתו לבית-המשפט, התאגיד מבקש לסיים את הליכי התביעה, על יסוד סעיף מיוחד בחוק שעל-פיו אין מנהלים תביעה יצוגית נגד רשות ציבורית שהודיעה על הפסקת הגביה שנעשתה שלא כדין בתוך 90 ימים מהגשת התביעה. התאגיד הצהיר כי יחליף עד סוף ספטמבר את כל מדי המים בתחומי אחריותו, לתקופה של 5 שנים.

 

לטענת התאגיד, הוא קיבל לידיו את האחריות למשק המים והביוב של מועצה מקומית גן יבנה  רק לפני כשנה, ו"ירש" את התשתיות העירוניות שם כמות שהן. גם בתחומי עיריית יבנה, בה החל לפעול לפני כשנתיים, "ירש" את התשתיות העירוניות במצב שבו עוסקת הבקשה לתביעה. "אין הצדק להעמיס על התאגיד הצעיר את כל מחדלי העבר", טענו באי כוחו.

 

עורכי הדין  מוסקוביץ ואבני הגישו תביעות דומות מטעם תושבים גם נגד תאגידי המים של ת"א, רעננה, חיפה, כרמיאל ובית שמש, שטרם הגישו את עמדתם לבית-המשפט.

 

עורכי הדין מסרו  כי "החובה להקפיד על מדי מים תקינים ולהחליפם כדין, היא מיסודות משק המים בישראל, המתבסס על נתוני צריכת מים בפועל גם בקביעת חיובי הצרכנים וגם לצורך תכנון תשתיות, הקצאות ותעריפים".

 

תודה

 

מתאגיד מי יבנה נמסר בתגובה: "תאגיד מי יבנה פועל להחלפת מדי המים ברחבי יבנה וגן יבנה מאז הקמתו והפעלתו בשנת 2009 ביבנה ובשנת 2010 בגן יבנה. עד כה הוחלפו כ-6,500 מדים. המטרה של ההחלפה: שיפור יכולת השליטה והבקרה ושדרוג מערך הקריאה של נתוני צריכת המים באזור.

החלפת המדים מתבצעת במסגרת תוכנית העבודה השנתית, ולא בעקבות התובענה היצוגית. הליך ההחלפה החל הרבה לפני חודש יוני 2011, החודש בו קיבל לידיו את התביעה היצוגית (יש לתאגיד אסמכתאות וצילומים בנושא).

 

"החלפת מדי המים הינו הליך מורכב אשר מתבצע בצורה מקצועית, מהירה ויעילה. ההחלפה מתבצעת בשלבים לפי תכנית מסודרת. אין אפשרות לבצע עבודה זו ביום אחד. אחוז מסויים ממדי המים המוחלפים נשלח לבדיקה וראוי להדגיש שלא נמצאו נתונים חריגים במדי המים שהוחלפו, ואין כל סימנים לבזבוז מים או לחוסר דיוק במדידה. טענות התביעה במקרה זה לא מדויקות. החריגות אם נמצאות, בד"כ, הן לטובת הצרכן.

 

"הודעת התאגיד המשפטית בנוגע לחידלון התביעה הינה טכנית. התאגיד ציין שתהליך ההחלפה שבין כה וכה הוא מבצע ברחבי הרשויות, יסתיים תוך 90 ימים ולכן אין כל סיבה משפטית לתביעה יצוגית. אין כאן כל הסכמה עם התביעה או הטענות המועלות בה. התאגיד פועל בשקיפות מלאה תוך הקשבה לצרכי הלקוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אי החלפה גורמת לבזבוז מים ולחשבונות מופרזים
באדיבות מי לוד
מומלצים