שתף קטע נבחר

בכורה: גבסו וגנוט מתכוננים לראש השנה

"החלום להקליט את השיר הזה החל ברב עמיטל זצ"ל, והסתיים בקול המרגש של שי גבסו, שהכניס טוויסט של סלסול מול הרוקיות האשכנזית שלי". "וידע כל פעול" - השמעה ראשונה

הסיפור של השיר הזה, מתחיל בתפילות ראש השנה בישיבת הר עציון (הגוש), עם הניגון המשתפך של הרב יהודה עמיטל זצ"ל. שם נולד אצלי הלחן ל"וידע כל פעול".

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

החלום שלי היה להקליט את הרב עמיטל מחזן את המילים בניגון המסורתי, כפתיח לשיר, ויום אחד סרתי לביתו להציע לו את הרעיון.  

 

 

הרב סירב בחינניות אך בנחרצות, ואמר לי שהוא ממש לא רואה את עצמו כ"חזן". עוד הוסיף, כי מידי שנה לפני שהוא נעמד מול הדוכן, אין לו מושג אם יהיה לו קול בכלל.

 

סלסול מול רוק אשכנזי

כשהקלטנו את השיר, הרגשתי שמשהו בכלליות הביטוי "כל פעול", "כל יצור", "כל אשר נשמה באפו", ומשהו בעוצמת ההכרזה: "ה' אלוקי ישראל מלך ומלכותו בכל משלה" - מצריך שילוב של עוד קול - צעיר, עוצמתי ומרגש.

 

את שי הכרתי באופן שטחי באיזה פסטיבל ששנינו הופענו בו. בהמשך, עם מגוריי בתל אביב, נפגשנו פעם בבית הכנסת של "ראש יהודי" בשמחת תורה.

 

תוך כדי העבודה באולפן עלה בי הרעיון לשלב את שי בשיר. התייעצתי עם המפיק המוזיקלי אסי איילון, שאהב את הרעיון. לשמחתנו, שי הגיב מיד בחיוב.

 

ביום ההקלטה הוא היה בתחילה מופנם כדרכו. החלפנו כמה מילים והוא נכנס לחדר ההקלטה.

 

אך ברגע בו הוא פתח את הפה, לאסי ולי נפקחו האוזניים והעיניים. גבסו זמר מדהים ומרגש, והוא פשוט ישב בול על השיר. הוא גם הביא איזה טוויסט של סלסול מול הרוקיות האשכנזית שלי. כשהוא יצא מחדר ההקלטות, התחבקנו בטבעיות ובהתרגשות כמו שני מכרים ותיקים.

 

  • יוני גנוט יופיע עם הישיבה לאמנויות בערב לימוד וסליחות "שער לרחמים", במוצאי השבת הקרובה (24/9), בבית הכנסת "יקר" בתל אביב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי גבסו
צילום: ענת מוסברג
יוני גנוט
צילום: יעל איכנולד
מומלצים