שתף קטע נבחר

הוקפא הצו לפתיחת שוק הגבינות לייבוא

בתשובתה לעתירת מועצת החלב לבג"ץ, המדינה הסכימה שלא לחלק רישיונות יבוא במסגרת הצו עד שתשמע את עמדת הגורמים שמתנגדים לפתיחת השוק לייבוא. הרפתנים טוענים שלא התייעצו בהם, ושהצו שהוצא יהרוס את שוק החלב

ניצחון זמני למועצת החלב בעתירה שהגישה לבג"ץ נגד הצו לפתיחת שוק הגבינות לייבוא: בתגובה מקדמית לעתירה, המדינה התחייבה להקפיא את הצווים לפתיחת יבוא גבינות קשות עד לבחינה מחודשת של הנושא על ידי רשות המסים, תוך הערות של כל הגורמים המעורבים כולל התאחדות מגדלי הבקר, מועצת החלב, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר.

 

 

הצו, אותו הוציא שר האוצר יובל שטייניץ בעקבות מחאת הקוטג', פורסם ב-2 באוגוסט יום לפני שהוגשה הצעה להחלטת ממשלה לגבי תוכנית כוללת לשינוי בשוק החלב, בהתאם להמלצות ועדת קדמי. הצו קובע מתווה מדורג עד 2016, של הגדלת המכסות המקסימליות לייבוא, בשיעורי מכס שיופחתו בהדרגה.

 

בעתירה לבג"ץ שהגישה מועצת החלב באמצעות בא כוחה, עו"ד שאול פלס, טענה המועצה כי צעדים אלו של שר האוצר, שנועדו לכאורה כדי להיטיב עם הציבור, יגרמו ל"נזקים כבדים ובלתי הפיכים לצרכנים ולעוסקים בענף החלב הישראלי".

 

מועצת החלב טענה טענות רבות נגד הצו ונגד מסקנות ועדת המשנה לבדיקת שוק החלב של ועדת קדמי, טענות שנטענו גם בשתי עתירות נוספות, אחת שהוגשה על-ידה והשנייה על-ידי התאחדות מגדלי הבקר לחלב. בין היתר, במועצה טענו כי יבוא ללא מכס לא יפתור את בעיית האמרת המחירים.

 

עוד טענו כי פתיחת הענף לייבוא בלתי מוגבל, בניגוד להסכמי הסחר של ישראל, תפגע בתכנון לטווח ארוך - "שהוא אבן היסוד של ענף החלב, לא רק בישראל אלא בעולם כולו", כך נטען. עוד טענו כי פתיחת שוק החלב לייבוא נעשה בניגוד לעמדת משרד החקלאות.

 

מתווה זמנים: החלטה תתקבל לפני 15 בנובמבר

בתשובתה לבג"ץ, פרקליטות המדינה מציעה מתווה זמנים: רשות המסים תזמין את מועצת החלב וכל גורם המעוניין בכך להעביר הערות בכתב ביחס לתוכן הצו עד 10 באוקטובר 2011. כל גורם שיעביר הערות בכתב, יוזמן להשמיע גם טיעונים בעל פה ב-30 באוקטובר במשרדי הנהלת רשות המסים בירושלים.

 

בתום ההליכים יועברו ההמלצות של הגורמים המקצועיים הרלוונטיים ברשת המסים לשר האוצר, והוא יקבל החלטה בכל הנוגע להמשך יישום הצו החל משנת 2012. אחרי קבלת החלטה, המדינה תשלים את תשובתה לבג"ץ עד 15 בנובמבר.

 

הפרקליטות מדגישה כי עד לקבלת החלטה, משרד החקלאות לא יחל בחלוקה של רשיונות יבוא מכוח הצו לשנת 2012. זאת מאחר שיישום הצו אמור היה להיות מיידי. יתכן שלאור הבחינה המחודשת, הצו לפתיחת הייבוא ישאר על כנו, או שיבוטל ויוגדל שיעור המכס (מותנה באישור ועדת הכספים של הכנסת).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
החלטה תתקבל עד סוף אוקטובר
דודו אזולאי
מומלצים