שתף קטע נבחר

צילום: AP, נועם מושקוביץ

ארה"ב: "מאוכזבים מאוד" מהבנייה בגילה

מחלקת המדינה קראה לישראל ולפלסטינים לא לנקוט צעדים שעלולים לסבך את חידוש השיחות. בה בעת, דנה השמינייה בהצעת הקוורטט למו"מ, אותה השרים צפויים לקבל

לאחר הגיבוי של הנשיא ברק אובמה בעצרת האו"ם, בוושינגטון מאוכזבים מהרחבת הבנייה בירושלים. מחלקת המדינה של ארצות-הברית הביעה הערב (יום ג') "אכזבה עמוקה" מקידום הבנייה בגילה. מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, קראה לישראל ולפלסטינים לא לנקוט בצעדים "פרובוקטיבים", שעלולים לסבך את חידוש השיחות הישירות.

 

משא ומתן קפוא - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"אנחנו מאוכזבים מאוד מהודעתה של ממשלת ישראל", אמרה דוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד. "אנחנו רואים זאת כצעד העומד בניגוד למאמצינו לחדש את המגעים הישירים בין הצדדים, וכבר דוחקים זה זמן רב בצדדים להימנע מפעולות שעלולות לפגוע באמון, במיוחד בירושלים". לדבריה, ארה"ב "תמשיך לעבוד עם הצדדים כדי לחדש את השיחות".

 

הדוברת הוסיפה כי המהלך הישראלי לא משנה העובדה ש"הדרך היחידה להגיע לשתי מדינות שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון היא בשיחות ישירות. נמשיך לנצל את הימים והשבועות הבאים להאיץ בצדדים לנצל את הצעת הקוורטט מיום שישי ולחזור לשולחן".

 

במסיבת עיתונאים הוסיפה מזכירת המדינה קלינטון כי וושינגטון הפצירה בצדדים "להימנע מכל פעולה שעלולה לפגוע באמון ועלולה להיתפש בעיני אחד הצדדים כפרובוקטיבית, במיוחד בירושלים".

 

במקביל, גם צרפת גינתה את הצעד הישראלי שלדבריה "דומה שנוצר ליצור פרובוקציה". בהודעת משרד החוץ בפריז נאמר כי ההחלטה הישראלית "אינה מועילה בזמן בו הקהילה הבינלאומית מגבירה את המאמצים להביא למשא ומתן מהיר בין הצדדים".

 

בה בעת, התכנס הערב פורום שרי השמינייה לדיון בהצעת הקוורטט שהציב לוח זמנים לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, וההערכה היא כי השרים הבכירים יקבלו אותה.

 

הדיון יעסוק כנראה גם בתגובת ישראל לצעדים של הפלסטינים, שהחליטו לפנות באופן חד צדדי למועצת הביטחון של האו"ם. לפי שעה דעות השרים חלוקות בין שרים המבקשים להעניש את הפלסטינים,

ובין אלה החושבים כי פגיעה ברשות עשויה להביא להתחזקות החמאס בגדה.

 

מוקדם יותר אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הקמת 1,100 יחידות דיור במורדות הדרומיים של שכונת גילה, מעבר לקו הירוק.

 

התוכנית כוללת כ-20% יחידות דיור קטנות וכן טיילת, שטחים פתוחים, מבני ציבור, בית ספר ואזור מסחרי. הוועדה המחוזית, בחסות משרד הפנים, קידמה באופן משמעותי את התכנית, אותה יזמה הרשות לפיתוח ירושלים. בקרוב יחל שלב הגשת ההתנגדויות, במהלכו יוכלו גופים שונים לערער על חלקים ממנה. לאחר שלב זה, יינתן לתכנית מתן תוקף, והתחלת הבנייה תקבל אור ירוק.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים