שתף קטע נבחר

מנכ"ל תנובה: "נוכיח שהרווח שלנו מידתי מאוד"

"למרות שתנובה היא חברה פרטית, מן הראוי שעם ישראל יראה את הרווחיות שלנו", אמר ל-ynet מנכ"ל תנובה, אריק שור. "הפנמנו את המסר, הבנו שצריכים להיות סופר רגישים במחירי מוצרי היסוד ולהבא נהיה רגישים לאורך כל הדרך"

למרות שהחרם נגד מוצרי תנובה  וחקירת הממונה על ההגבלים העסקיים  הצליחו לטלטל היום (א') את צמרת החברה, ולהביא להתפטרות היו"ר, זהבית כהן , מנכ"ל תנובה אריק שור, עדיין גאה מאוד בחברה שלו. לפי גורמים בענף, הוא הקטר שהניע את החברה לחשוף את הדו"חות הכספיים שלה ולהוריד את מחירי הגבינות הלבנות, הצהובות והמעדנים.

 

 • הרשתות: "שעוד חברות יורידו מחירים כמו תנובה"

   

  לפי תנובה שווי ההוזלה לצרכנים הוא כ-125 מיליון שקלים, מתוכם 62% ימומנו על ידי תנובה. המהלך הזה חובר למבצעים של תנובה ולהורדת מחיר הקוטג', ששוויים לפי החברה כ-77 מיליון שקל. סך כל ההוזלה לצרכן בשני המהלכים: כ-200 מיליון שקל, כ-63% מתוכם תממן תנובה. אך חברי אגודת הסטודנטים בת"א שיזמו את החרם על תנובה, ואנשי מחאת הקוטג' שהצטרפו אליו, עדיין לא מרוצים ודורשים הוזלה עמוקה יותר וכזו שתקיף גם מוצרים שאינם חלביים.

   

  "אין עוד חברה כמונו, ששמה 125 מיליון שקל על הורדת מחירים לצרכן, בלי גלגולי עיניים. תנובה היא החברה הראשונה והיחידה שהפנימה במעשים את מחאת יוקר המחיה. עם פרסום הדו"חות הכספיים שלנו, אתם עוד תראו בהמשך השבוע שהרווח שלנו מידתי מאוד, אנחנו לא חמדנים", אמר היום ל-ynet.

   

  "הפנמנו את המסר, הבנו שצריכים להיות סופר רגישים במוצרי היסוד, ולהבא נהיה רגישים לאורך כל הדרך במוצרי המזון האלה", אמר.

   

  "אחרי ההנחות הרווחיות שלנו תרד"

  תנובה היא אכן החברה הראשונה שהורידה את מחירי גבינת הקוטג' בעקבות מחאת הקוטג', והיא גם החברה הראשונה שמורידה מחירים על מוצרים נוספים, לאור החרם שהוכרז על החברה. למרות מדובר במהלכים שננקטו בעקבות מחאה עיקשת שור גאה בצעדים החלוציים האלה. זאת בימים קשים לחברה, עת נתח השוק שלה יורד והיו"ר שלה זהבית כהן מוותרת על משרתה לנוכח המחאה,

   

  "הוקמו 3 ועדות לבדיקת יוקר המחיה, והיחידים שעשו משהו היו אנחנו", הוא טוען. "הורדנו את מחירי הקוטג', וכעת אנו מוזילים את הגבינות הלבנות והצהובות".

   

  למה רק עכשיו?

   

  "היה לנו קשה להוריד מחירים לבד. אך ברגע שירד מחיר המטרה של החלב, הוספנו כ-77 מיליון שקל משלנו והורדנו מחירים. רק המהלך הזה עלה 124 מיליון שקל ויחד עם הורדת מחירי הקוטג' מדובר בעלות של למעלה מ-200 מיליון שקל. זה לא עניין של מה בכך".

   

  מה הביא להחלטה שלכם לפרסם את הדו"חות הכספיים, האם זה חלק מאותו שינוי בגישה?

   

  "פרסום הדו"חות הכספיים סוגר את המעגל מבחינת השקיפות של תנובה. למרות שאנחנו חברה פרטית, ולא ציבורית, נפרסם את הדו"חות של 2010 כי אנשים רוצים לדעת מה קורה אצלנו".

   

  האם הם יפריכו את הטענה שאתם מרוויחים יותר מדי?

   

  "בפועל, חברה פרטית לא צריכה לפרסם דו"חות, אך לאור רגישות הנושא ולאור הפוקוס הרב על תנובה, והמיצוב של תנובה בגניוּס הישראלי כחברה הכי ישראלית שיש, מן הראוי שעם ישראל יראה את הרווחיות שלנו, והיא מידתית וסטנדרטית עוד לפני ההורדות, ואחריהן היא אפילו נמוכה".

   

  האם זה מייתר את החקירה נגד תנובה?

   

  "אני מנוע מלדבר על החקירה. נשתף פעולה כמו ששיתפנו עד כה, יש לנו אמון מלא בחקירה".

   

  האם החקירה נפתחה מאחר שלא הגשתם את הדו"חות לממונה על ההגבלים?

   

  "אני לא נכנס לזה. נשתף פעולה לאורך כל הדרך".

   

  אין בחשיפת הדו"חות פגיעה בבעלי המניות?

   

  "החלטה בסדר גודל כזה אושרה כמובן".

   

  "המבצעים הם זמניים לכן ברור שהם יותר זולים"

  הסטודנטים ואנשי מחאת הקוטג' טוענים שימשיכו להחרים את מוצרי תנובה, עד שלא תוכרז הורדת מחירים כללית, בתקווה שתנובה תגרור אחריה יצרניות נוספות. הם דורשים הורדת מחירים גם על מוצרי טירת צבי, בשר, סנפרוסט, מעדנות ושאר מותגים שבבעלות תנובה.

   

  "60% מסל היסוד שאנו מציעים מורכב ממוצרי החלב של תנובה", טוען שור, "ואנשי המחאה צריכים לשים את תנובה כמקור גאווה וסמל לעומת החברות האחרות".

   

  ואם למרות הצעדים, החרם ימשיך?

   

  "למול מחאת יוקר המחיה הכוללת היחידה והראשונה שהצליחה בישראל ובגדול, אנו גאים בתוצרת הישראלית של התעשייה הישראל ונוכיח שאפשר להמשיך לקיים כאן חקלאות ויצירה ישראלית".

   

  יש טענה שהמחיר החדש של גבינה לבנה - 6.33 שקלים, גבוה יותר ממחיר המבצע בו היא נמכרת כעת: 2 מוצרים מוגדלים עם 20% תוספת, ב-10 שקלים: 4.16 שקלים ל-250 גרם.

   

  "המבצעים כאלו או אחרים - הם זמניים. טבעו של מבצע שהוא זמני, ובנקודת הזמן ההיא, מחירו אטרקטיבי יותר – זה היתרון במבצע: מחיר נמוך לטווח קצר. הדרישה של אנשי המחאה היא שהמחירים יהיו ארוכי טווח וזאת עשינו. שלושת הגורמים בשרשרת: רפתנים, תנובה והרשתות פעלו עוד לפני שהממשלה עשתה משהו".

   

  אנשי המחאה דרשו הנחה של 30%.

   

  "מה שנתנו - יפה ומרשים. מתחילת מחאת הקוטג', כ-200 מיליון שקל עברו מהרפתנים, ממחלבות ורשתות השיווק אל הצרכן. 63% מזה הגיע מכיסנו. זה מהלך מכובד ומרשים שמראה שתנובה הבינה את הרגישות שיש לצרכן למוצריה. תנובה היא הדגל והסמן לאיך צריך לעשות את זה".

   

  טרה ושטראוס יורידו מחירים?

   

  "אני לא יודע".

   

  שור מבקש למסור כי הוא מצר על הצעד הדרמטי של יושבת-ראש תנובה וקרן פסגות, זהבית כהן, שהודיעה היום במפתיע על התפטרותה מראשות דירקטוריון תנובה. את כהן יחליף בראשות תנובה שלמה רודב, שכיהן עד לאחרונה כיושב ראש בזק. ליו"ר הזמני של פסגת מונה רון גורטלרד.

   

  "אני מצר על התפטרותה, אך זה יאפשר לה להתמקד בתפקיד מנכ"ל אייפקס ישראל, והיא תישאר דירקטורית של תנובה", אמר. "נלמד מהניסיון שלה, ולצד זה, יגיע יו"ר שישקיע את מרצו בחברה. רודוב הוא איש עתיר זכויות עם ניסיון ניהולי מרשים. איני יכול לדבר על הקשר בין התפטרותה לחקירת הממונה על ההגבלים".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מנכ"ל תנובה אריק שור "זה מהלך מכובד ומרשים"
  צילום: דנה קופל
  מומלצים