שתף קטע נבחר

שעון קיץ מוקדם? הכל בגלל הגבאי של אלי ישי

הגבאים לא מסתכלים על מצב כדור הארץ ביחס לשמש ומתעקשים לקבוע את התפילה בשעה "הרגילה" של שעון החורף במקום לאחר אותה ו"לקצר" את זמן הערנות בצום. ואם כך, ברור שאלי ישי יסיים את שעון הקיץ לפני יום כיפור

שר הפנים אלי ישי הצליח לעבוד על כל החילונים (וגם על רוב הדתיים). כנראה שהסיבה שבגללה הוא מתנגד להארכת שעון הקיץ נובעת מהעובדה שהוא לא מטפל בילדים שלו, ויתרה מכך - הוא גם מפחד לריב עם הגבאי בבית הכנסת שלו. זה אולי נשמע אולי מעט הזוי, אבל הנה ההסבר המלא.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

  

הכל התחיל אתמול בשש בערב, כשאשתי דרשה שאתעלל בקטין חסר ישע - כלומר, שאגרום לבן הזקונים שלנו להפסיק לשחק כדורגל עם ילדי השכונה. אני כמובן ניסיתי להגן עליו ולטעון שהשעה היא מוקדמת מדי, אבל היא התעקשה שאם יש חושך בחוץ, הילד חייב לעלות לבית, ולאחר מקלחת הוא

ישתלט לי על המחשב ואני אתפנה להכין לו את שיעורי הבית.

 

מיד אחרי שהילד גמר להתעצבן ולזעוק "זה לא פייר", אני התעצבנתי על שר הפנים, שיחד עם שאר הסיעות החרדיות מתעקשים במשך שנים רבות לסיים את שעון הקיץ מוקדם, כי יותר נוח שיום כיפור מסתיים מוקדם.

 

אלא שידוע לכל שזו סתם פסיכולוגיה בגרוש. יום כיפור הרי לנצח יימשך כ-25 שעות - מרגע שקיעת החמה שבערב יום כיפור ועד צאת הלבנה במוצאי היום הקדוש. לכן גם אם יהיה שעון קיץ בן שעתיים, הצום פשוט יתחיל מאוחר יותר בט' בתשרי ויסתיים בשעות מאוחרות יותר במהלך י' בתשרי.

 

התפילה לא זזה

וכאן בדיוק נכנסים למשוואה גבאי בתי הכנסת. ברבים מבתי הכנסת הספרדים מתחילים את התפילות ביום כיפור בשש בבוקר, או לכל המאוחר בשש וחצי, ואילו האשכנזים העצלנים מתחילים רק בשבע או בשבע וחצי בבוקר. לפעמים אפילו בשמונה, הס מלהזכיר.

 

ההיגיון אומר שאם מופעל שעון הקיץ, אמורים לקום שעה יותר מאוחר, לדחות את התפילה בשעה - ואז הצום מסתיים בערך כ-12 שעות לאחר הקימה ותחילת התפילה. אלא שבניגוד לאשתי, הגבאים לא מסתכלים על מצב כדור הארץ ביחס לשמש, והם מתעקשים להתחיל את התפילה בשעה "הרגילה" של שעון החורף, ואז הציבור אכן נאלץ להמתין 13 שעות מרגע הקימה ועד לסוף הצום.

 

אני מניח שאלי ישי ניסה, כמוני, לשאול את גבאי בית הכנסת שלו, האם אפשר לדחות את התפילה אם יופעל שעון קיץ, וכמוני נאמר לו בקוצר רוח "התפילה תתחיל כרגיל, כי ככה החלטתי!"

 

בשלב זה שר הפנים ודאי ערך חשבון מהיר וחשב לעצמו "אני הרי אדם עסוק וחשוב שלא שומר על הילדים בערב ולא אראה את הפנים הנפולות שלהם כשייאלצו אותם לעזוב את גינות המשחקים. מצד שני, אם אדאג ששעון הקיץ יסתיים

לפני יום כיפור, ארגיש שהצום התקצר בשעה וכולם, כולל הגבאי והמתפללים בבית הכנסת שלי יגידו שאני מחזיר עטרה ליושנה ולא כורע ומשתחווה בפני סמולני כמו ח"כ ניצן הורוביץ". המממ, לאן נוטה הכף?

 

בקיצור, לא מדובר פה בשאלה של כפייה דתית או חלק ממאבק של חרדים נגד חילונים. אין פה אפילו ניסיון לחסוך אנרגיה (לרוב במקום להדליק אור בערב, תדליקו אותו בבוקר). יש פה (עוד) שר פנים נטול עמוד שדרה שלא יריב עם הגבאי שלו. בסופו של דבר, הרי הוא זה שקובע מי יקבל מפטיר "יונה" ומי יצטרך להסתפק בעלייה בשמחת תורה, או בעת קריאת הקללות.

 

  • הכותב הוא עורך ברשת "ידיעות תקשורת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. לא יריב עם הגבאי
צילום: נועם מושקוביץ
יצחק טסלר
מומלצים