שתף קטע נבחר

הרב עמאר: שריפת המסגד - אולי עלילת דם

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר טען כי ייתכן שהצתת המסגד בטובא זנגריה לא נעשתה על-ידי יהודים, ונועדה ללבות את הסכסוך עם הציבור הערבי. בראיון לרדיו "קול חי" הוא הדגיש: "מגנים את המעשה, שכולו נזק"

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר אומר כי ייתכן שהצתת המסגד בטובא זנגריה לא נעשתה על-ידי יהודים והניסיון לייחס את המעשה לפעילי "תג מחיר" הוא בעצם "עלילת דם". בראיון לרדיו "קול חי"טען עמאר כי עוד מוקדם לומר, אך "אי אפשר לדעת אם אין פה יד זדונית שמתכוונת לסכסך ולהרבות שנאה בין היהודים לערבים".

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

  

הרב הראשי, שביקר בצהריים (יום ב') במסגד השרוף, הסביר את דבריו: "אנחנו למודי ניסיון. כידוע, בכל הדורות היו עושים עלילת דם, שהיו הורגים ילד נוצרי ותולים את זה ביהודים, ועשו שמות בקהילות שלמות, עשו הרג ואובדן, רחמנא ניצלן, מאותן עלילות שווא.

  

"אנחנו לא יודעים מי עשה... אפשר שזה אדם שהוא לא בר דעת ואפשר שזה לא יהודי. עוד לא יודעים כלום. מה שכתוב שם בחוץ, כך או כך, זה לא אומר. לפעמים אנשים עושים ותולים באחרים".

 

הנשיא פרס והרבנים עמאר ומצגר במסגד, היום (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הנשיא פרס והרבנים עמאר ומצגר במסגד, היום(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

עם זאת, הרב הראשי הדגיש בדבריו כי "מי שעשה את זה, עשה מעשה גרוע מאוד... הדבר הזה כולו נזק. אין בו שום תועלת, שום דבר ממשי - רק נזקים כבדים, וגם יכולים חס ושלום להתפתח מזה דברים יותר חמורים. אנחנו מגנים את המעשה".

  

הרב עמאר טען בראיון כי אם המצית אכן יהודי - חלים עליו חלק מדיני "רודף". הוא הסביר כי חובה למנוע ממנו לבצע את זממו - "אפילו בדרכים קשות" - אך כמובן שאין להרגו.

 

לשאלת המראיין, נועם זיגמן, כיצד התקבלה ההחלטה לבקר במסגד, הסביר הרב עמאר כי ראה בכך חובה, בין היתר כדי לתת דוגמה אישית לכבוד שיש לנהוג במקומות הקדושים לדתות השונות.

 

הרב הראשי יונה מצגר, שהשתתף אף הוא בביקור בטובא זנגריה, הצטרף לגינוי, אך מתח ביקורת על אנשי דת לא יהודים הדורשים ממנו לגנות מעשים מעין אלה, בעוד שהם עצמם אינם פוצים פה לאחר פיגועים חמורים של טרוריסטים ערבים כלפי יהודים. לדבריו, הוא עדיין מצפה לגינויים על הפיגוע המשולב שהיה

בחודש אוגוסט בדרום, ועל רצח אשר הלל ויונתן פלמר בשבוע שעבר.

  

למרות זאת, מצגר מסר לאנשי הכפר טובא זנגריה מסר של פיוס, ואמר כי אם אכן המסגד הוצת על ידי פעילי ימין - אזי היהודים והערבים הם "אחים לצרה", לאחר שגם צה"ל הצטרף לאחרונה לנפגעי "תג מחיר" בשומרון.

 

"באנו להרגיע את הרוחות ולמנוע התלהמות", הוסיף הרב הראשי, "עברנו את ליל הבדולח ואנחנו יודעים מה זה לראות מקומות קדושים עולים בלהבות. אסור לעבור על דבר כזה לסדר היום ואנחנו כאן כדי למחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסדר שנשרף בטובא זנגריה
צילום: AFP
מומלצים