שתף קטע נבחר

שטייניץ: "ברק שר הביטחון היקר בתולדות ישראל"

שר האוצר לא נכנע לביקורת על הקיצוץ בתקציב הביטחון ואומר כי למרות מה שסוכם בעבר, מערכת הביטחון קיבלה תוספות של 20 מיליארד שקל: "אני בעד מערכת הביטחון וחיזוקה, אבל הכל צריך להיות בפרופורציה". על הדחייה באישור דו"ח טרכטנברג אמר: "אני סמוך ובטוח בכך שהמסקנות יתקבלו ביום ראשון"

שר האוצר יובל שטייניץ תקף היום (ג') את הטענות נגד הקיצוץ במערכת הביטחון, שאושר על ידי ראש הממשלה כדי לספק מימון להמלצות ועדת טרכטנברג. לדברי שטייניץ, הקיצוץ של שלושה מיליארד שקל בתקציב הביטחון מתגמד ביחס לחריגות שנרשמו בתקציב זה בשנים האחרונות. חריגות אלו מתבטאות בתוספות לתקציב הביטחון, מעבר למה שסוכם במתווה ברודט, ובקיצוצים שלא בוצעו על אף שלפי המתווה היה מקום לבצעם.

 

 

"אמרתי פעם לאהוד ברק בצחוק - שהוא שר הביטחון היקר ביותר בתולדות המדינה", אמר שטייניץ במסגרת פורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה. "אנחנו במצב היום שמערכת הביטחון חורגת ב-20 מיליארד שקל ממה שהוקצב לה".

 

השר ברק. "הצליח להוציא פעם אחר פעם כסף מהממשלה" (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
השר ברק. "הצליח להוציא פעם אחר פעם כסף מהממשלה"(צילום: אבישג שאר ישוב)
 

  

שטייניץ התייחס בדבריו לדו"ח ברודט, ששורטט על ידי הוועדה שמונתה לאחר מלחמת לבנון השנייה, כדי לבדוק את מבנה תקציב הביטחון והתאמתו למצב הכלכלי של המדינה ולצרכי הביטחון שלה.  

 

המתווה קובע תוספת של 100 מיליארד שקל לתקציב הביטחון בהדרגה לאורך עשר שנים. לדברי שטייניץ, משמעות התוספת היא שבמסגרת התקציב הגדל, מערכת הביטחון צריכה להסתדר עם משאביה ולא לדרוש כסף מהממשלה מעבר לתוספת שהוענקה. זאת, למעט במקרה של מלחמה איזורית כוללת. בנוסף, קובע דו"ח ברודט כי במקרה של צמיחה שלילית לנפש (פחות מ-2% צמיחה בשנה), יש מקום לבחון קיצוץ בתקציב הביטחון.  

 

"הועדה ציינה שרק מלחמה כוללת או צמיחה נמוכה מ-2% יכולות לפרוץ את המתווה", אמר שטייניץ. "אך מאז המתווה נפרץ כבר כמה פעמים והיו חריגות. אני אומר זאת לזכותו של שר הביטחון שהצליח פעם אחר פעם לקבל מהממשלה עוד כסף".

 

לדברי שטייניץ, מערכת הביטחון לחצה וקיבלה תוספת של 2.5 מיליארד שקל לאחר מבצע עופרת יצוקה, וזאת למרות שלא היה מדובר בסכסוך כלל איזורי. בנוסף, קיבלה מערכת הביטחון תוספת של 1.5 מיליארד שקל בסוף 2009, עוד 700 מיליון שקל לבניית גדר הביטחון בדרום הארץ, ועוד חמישה מיליארד שקל לצרכים שתוכנם חסוי. בסיכום, לפחות עשרה מיליארד שקל נלקחו מעבר לתוספת של ברודט מבלי שהתנאי שהציבה הוועדה לפריצת המתווה התקיים.  

 

כמו כן, טוען שר האוצר כי למרות שב-2009 הצמיחה הייתה שלילית והיה מקום לקצץ בתקציב הביטחון, לא בוצע כזה קיצוץ. לדברי שטייניץ, ממערכת הביטחון נחסך קיצוץ של חמישה מיליארד שקל בתקציב 2009, ועוד חמישה מיליארד שקל בתקציב 2010, וכך מגיעה החריגה לסכום של 20 מיליארד שקל. "המספרים של בנק ישראל קצת שונים, אבל גם הוא קובע שיש חריגה של מיליארדים מהמתווה", אמר שטייניץ.  

 

"כל מה שוועדת טרכטנברג המליצה הוא להתחיל להחזיר אותנו למתווה ברודט. אני בעד מערכת הביטחון וחיזוקה, אבל הכל צריך להיות בפרופורציה. כשהמערכת חורגת ומקבלת תוספת של 20 מיליארד שקל, צריך להחזיר אותה למתווה. לכן יש לומר כי לא מדובר בקיצוץ אלא בהקטנת החריגות של השנים האחרונות", אמר שטייניץ, שדיבר במסגרת פורום ראשי המשק של אוניברסיטת חיפה.

 

ביחס להתנגדות שרי הממשלה למסקנות ועדת טרכטנברג אמר שר האוצר כי הוא סמוך ובטוח בכך שהמסקנות יתקבלו ביום ראשון. "קשה לי לחשוב על חבר ממשלה שלא ירצה לאשר את המסקנות הללו שנותנות הקלות משמעותיות לזוגות עם ילדים. התכנית להוספת נקודות זיכוי, תוספת מס הכנסה שלילי, חוק חינוך חינם מגיל 3 והארכת יום הלימודים, מוסיפים יחדיו שאלפיים שקל לחודש לזוג עם שני ילדים שמרויח 11 אלף שקל נטו". לדברי השר, "זו לא הפעם הראשונה שלממשלה לוקח יותר מישיבה אחת לאשר משהו ואני בטוח שביום ראשון הכל יאושר". 

 

שטייניץ ציין בעיקר את החשיבות שבביצוע תיקון ללא פריצת מסגרת התקציב. "אם אתה מבצע תיקון חברתי תוך שמירה על צמיחה ועל מסגרת התקציב, זה תיקון בר קיימא. אפשר לבצע גם תיקון תוך התפרקות כלכלית, זה סוג התיקונים שיוון עשתה. אך מחויבותי ומחויבות ראש הממשלה היא לשמור על אושיות הכלכלה. אין לי שום כוונה להתפרק מהאחריות הכלכלית כי רק בזכותה אנחנו יכולים בכלל לדבר על תוספות ותיקונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים