שתף קטע נבחר

פנייה לשר הדתות: אפשר טבילת רווקות במקווה

בעקבות מקרים שבהם נמנעה טבילתן של נשים שאינן נשואות - כדי שלא להעניק להן גושפקנא הלכתית לקיום יחסי מין - פנה "המרכז לפלורליזם יהודי" לשר מרגי: המקווה הוא ציבורי, הנחה את המועצות הדתיות לאפשר טבילה לכולן

מקווה - לנשואות בלבד? התנועה הרפורמית פנתה לשר לשירותי דת יעקב מרגי, בדרישה כי יורה למועצות הדתיות ברחבי הארץ לאפשר טבילה במקווה של כל אישה - בלי קשר למעמדה האישי.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

לטענת "המרכז לפלורליזם יהודי", הזרוע המשפטית של התנועה, ביישובים רבים נמנעת טבילתן של נשים שאינן נשואות, כדי שלא העניק להן גושפנקא הלכתית לקיום יחסי אישות כפנויות - אלא שמדובר באפליה המהווה "עוולה אזרחית ועבירה פלילית".

 

מקווה. למי מותר? למי אסור? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מקווה. למי מותר? למי אסור?(צילום: אבי מועלם)
 

 

באת כוח המרכז, עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, שיגרה מכתב בעניין לשר מרגי בעקבות פנייה שקיבלה מאישה גרושה הגרה ביישוב

קטן בנגב שלא הורשתה לטבול במקווה שבמקום מגוריה, ולאחר שהבינה כי במקומות רבים דורשות הבלניות הצגת תעודת זהות לשם הוכחת המעמד האישי כתנאי לטבילה.

 

מקווה הוא מבנה ציבור המופעל על-ידי המועצה הדתית לרווחת כלל התושבים, והוא אינו רכושה הפרטי של הבלנית", נטען במכתב, "המקווה נועד לשימושן של נשים תושבות האזור, ולפיכך אין למנוע כניסתה של אישה בשל מעמדה האישי".

 

על-פי המרכז לפלורליזם יהודי, מניעת אישה פנויה להיכנס למקווה, אף שהיא מבקשת לעשות בו את השימוש שלשמו הוא נועד, מהווה הפליה על רקע מעמד אישי, ועומדת בניגוד לחוק איסור הפליה

במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים. בנוסף, נטען כי בכפייה על נשים נורמות דתיות שאינן מקובלות עליהן יש משום פגיעה בחופש הדת והמצפון ובזכותן לכבוד.

 

עו"ד ארז-לחובסקי מזכירה בפנייתה כי בשנת 2007 שלח ראש הרשות הארצית לשרותי דת דאז, מאיר שפיגלר, מכתב לראשי ומזכירי המועצות הדתיות ובו הנחיה: "על הבלניות לאפשר לכל אישה המגיעה לטבול במקווה לעשות זאת, ללא כל התניה, ובכפוף לתשלום מראש, כמקובל, ובלבד שיישמרו כללי הצניעות המקובלים והתנהגות הולמת".

 

ממשרד הדתות נמסר כי "הפנייה הגיעה למשרדנו היום, היא תיבחן אל מול הגורמים הנוגעים בדבר ותשובה תימסר לפונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל לנדסמן
אז מי יכולה לטבול?
צילום: אייל לנדסמן
מומלצים