שתף קטע נבחר

אוקראינה: 7 שנות מאסר לרה"מ לשעבר טימושנקו

טימושנקו הורשעה הבוקר בניצול סמכויותיה לרעה. עונש המאסר ימנע ממנה להתמודד בבחירות הכלליות בשנה הבאה ובבחירות לנשיאות ב-2015. לפני הקראת גזר הדין היא אמרה: "אף אחד, לא הנשיא ולא השופט, לא יוכל להרוס את שמי הטוב"

תשב מאחורי סורג ובריח ולא תוכל להתמודד בבחירות הכלליות בשנה הבאה ובבחירות לנשיאות ב-2015: ראש ממשלת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, נידונה היום (יום ג') לשבע שנות מאסר בגין שימוש לרעה בסמכויותיה. לאחר שעונשה נודע אמרה טימושנקו כי תערער על הפסיקה בבית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג. במקביל, מחוץ לבית המשפט נערכו עימותים בין תומכי טימושנקו לכוחות משטרה.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"בית המשפט מצא את טימושנקו אשמה וגוזר עליה שבע שנות מאסר", אמר השופט רודיאון קירייב שגם גזר על טימושנקו פיצוי בסך 189 מיליון דולר לחברת הנפט הממשלתית "נפטוגז".

 

ומה עשתה טימושנקו בעת הקראת גזר הדין? שיחקה באייפד שלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ומה עשתה טימושנקו בעת הקראת גזר הדין? שיחקה באייפד שלה(צילום: רויטרס)

 

"אני לא מסכימה עם גזר הדין, אגן על שמי בבית המשפט האירופי בשטרסבורג. כאן אין תקווה לצדק ומשפט הוגן", אמרה בתגובה ראש הממשלה לשעבר.

 

"הפסיקה הזו מחזירה אותנו לשנת 1937. כולנו צריכים להיות היום חזקים", אמרה טימושנקו כשהיא רומזת לתקופת הדיכוי בארצה בעת שלטונו של יוזף סטלין. באותה עת נשלחו המוני בני אדם לגולאגים, מחנות עבודה מרוחקים ובתי סוהר - מבלי שנערך להם כל משפט.

 

שימוש בכוח למטרות פליליות

מוקדם יותר הבוקר הרשיע בית משפט בקייב את טימושנקו בחריגה מסמכויותיה לאחר שהורתה לחברת הנפט הממשלתית "נפטוגז" לחתום על חוזה עם רוסיה ב-2009. לאורך כל הקראת גזר הדין, הפגינה טימושנקו בוז כלפי השופט ולא הורידה לרגע את העיניים מהאייפד שלה.

 

"בינואר 2009, יוליה טימושנקו חרגה מסמכויותיה כראש ממשלה, השתמשה בכוחה למטרות פליליות וביצעה פעולות שהביאו להשלכות חמורות", אמר השופט רודיאון קירייב בפסיקתו.

 

באיחוד האירופי גינו את הרשעתה של יריבתו הגדולה. הנשיא ינוקוביץ' (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
באיחוד האירופי גינו את הרשעתה של יריבתו הגדולה. הנשיא ינוקוביץ'(צילום: רויטרס)

 

האיחוד האירופי גינה את הרשעתה של טימושנקו ואמר כי אם היא תיכלא ולא תוכל להתמודד בבחירות הכלליות בשנה הבאה, אז ייפגעו סיכויי המדינה להצטרף לאיחוד האירופי.

  

לפני הקראת גזר הדין על ידי השופט, אמרה טימושנקו לשופט: "אתה יודע היטב כי הפסיקה לא ניתנת מפי השופט קירייב אלא מפי הנשיא ינקוביץ'". היא גם אמרה ש"לא משנה מה יהיה גזר הדין, המאבק שלי יימשך. פסק הדין הזה, שנכתב על ידי ינוקוביץ', לא ישנה דבר בחיי או במאבק שלי", היא אמרה בנחישות. 

 

טימושנקו עמדה למשפט מתוקשר ביותר לאחר שהוגש נגדה כתב אישום בגין שימוש לרעה בסמכויותיה בנוגע לחוזים שחתמה עם ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אחרי הפסקת משלוחי הגז לאוקראינה בתחילת 2009. עונש המאסר שנגזר עליה ימנע ממנה את ההשתתפות במערכת הבחירות לפרלמנט שתתקיים בשנה הבאה ובמערכת הבחירות לנשיאות ב-2015.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גזר דין ידוע מראש? טימושנקו
צילום: EPA
תפר לה תיק? השיא ינוקוביץ'
צילום: AP
מומלצים