שתף קטע נבחר

זיקוקים באוויר: חוגגים עסקה בעזה, בגדה ובכלא

בעקבות אישור עסקת שליט ושחרורם הצפוי של אלף אסירים, אמרו בחמאס כי עשרות אלפי פלסטינים הגיעו למסגד בג'בליה, "על מנת לחגוג את ההתנגדות ואת עסקת החילופים". גם בגדה ירו זיקוקי דינור, והאסירים מחכים לשמוע מי ברשימת המשוחררים

אלף אסירים פלסטינים צפויים להשתחרר במסגרת עסקת שליט, ובעזה ובגדה כבר החלו לחגוג את שובם. עשרות אלפי פלסטינים התאספו הלילה בצפונה של העיר עזה כדי לחגוג את עסקת השבויים שנחתמה בין ישראל לחמאס.

  

גלעד שליט בדרך הביתה - כתבות אחרונות:

  • בני משפחתו של גלעד שליט: עכשיו או לעולם לא

  • צפו: הסרטון האחרון של שליט מהשבי

  • מהחטיפה ועד היום: חמש השנים של גלעד בשבי

 

"עשרות אלפים הגיעו למסגד בג'בליה על מנת לחגוג את ההתנגדות ואת עסקת החילופים", נאמר בהודעת חמאס. הארגון השולט בעזה הודיע לפני כן כי ההסכם הושג בתיווך מצרי. על פי חלק מן הדיווחים, בעסקה אמורה ישראל לשחרר בין השאר גם את מי שמוגדרים במערכת הביטחון "אסירים כבדים", בהם ראש התנזים לשעבר בגדה, מרוואן ברגותי.

קרוביהם של אסירים פלסטינים הכלואים בישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרוביהם של אסירים פלסטינים הכלואים בישראל(צילום: רויטרס)

 

המפגינים ברצועה נושאים שלטי תמיכה בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, שהייתה האחראית העיקרית על מבצע החטיפה. בנוסף, החלו בעזה לשגר זיקוקים לאוויר ונהגים רבים צפרו לאות שמחה. גם בגדה המערבית חוגגים את השלמת העסקה, וגם בחברון ובשכם ירו זיקוקי דינור.

 

השמחה לא פסחה על בתי הכלא בישראל, וכלי תקשורת פלסטינים מדווחים כי בכלא באר שבע חגגו אסירים עם הישמע הידיעה על כך שהושגה עסקת חילופי שבויים. אחד האסירים הפלסטינים בכלא ציין כי "כעת כל האסירים ממתינים לשמוע מי נמצאים ברשימת המשוחררים". הוא ציין כי הנהלת בית הכלא עוקבת מקרוב אחר המתרחש באגפים השונים בעקבות ההודעה.

 

בתוך כך הודיע דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, כי כחלק מהעסקה ישראל הסכימה להיענות לדרישות האסירים הפלסטינים ששובתים רעב בבתי הכלא בישראל. 

 

"כל האסירות הפלסטיניות ישוחררו"

גורם שהיה מעורב בשיחות שהובילו להסכם על העסקה, אמר לסוכנויות הידיעות כי עסקת שליט תצא לפועל בשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 450 אסירים פלסטינים בתמורה להחזרת החייל שנחטף לרצועת עזה לפני 1,934 יום, ו-550 האסירים הנותרים ישוחררו לאחר ששליט ישוב הביתה. רשת BBC הבריטית דיווחה כי בין האסירים הכבדים שישוחררו גם ברגותי, שנידון לחמישה מאסרי עולם בגין חלקו ברצח ישראלים בפיגועי אינתיפאדת אל-אקצה.

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אחד הארגונים שחטפו את שליט, אישר כי הושגה עסקה. לטענת הדובר, אבו מוג'אהיד, העסקה הושגה בעקבות הסכמתה של ישראל להיענות לתנאיהם של "ארגוני ההתנגדות". הוא ציין כי ההסכם עם ישראל כולל את שחרורן של כל האסירות הפלסטיניות וכן את שחרורם של אסירים ממזרח ירושלים וערבים ישראלים.

 

הממשלה התכנסה לישיבה לא מתוכננת כדי לאשר את העסקה וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר כי אם הכל יילך כשורה, שליט יחזור הביתה בתוך ימים, אחרי יותר מחמש שנים בשבי חמאס. "דיברתי עם נועם שליט, הבטחתי שאני מחזיר את הבן הביתה, ואני מחזיר את הבן הביתה", אמר נתניהו בפתח ישיבת החירום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומכים באסירים. אלף ישוחררו
צילום: AFP
נתניהו בישיבת הממשלה, הערב
צילום: אבי אוחיון לע"מ
גלעד שליט. 1,934 יום ברצועה
צילום: AP
משפחתו של אסיר פלסטיני הכלוא בישראל, הערב
צילום: רויטרס
מומלצים