שתף קטע נבחר

מחכים לגלעד: משפחת שליט בתל נוף

סמוך לשעה 7:00 יצאה שיירה עם משפחת שליט למנחת תפן, ושם עלו בני המשפחה על מסוק בדרך לבסיס תל נוף, מקום המפגש עם הבן גלעד. סבו צבי יצא בנסיעה מקריית אתא לבסיס

עסקת שליט יצאה לדרך ובמשפחת שליט מחכים לחיבוק הראשון לבן גלעד, ששוהה כבר כמעט חמש שנים וארבעה חודשים בשבי חמאס. סמוך לשעה 7:00 יצאו בני משפחת שליט מביתם במצפה הילה לכיוון מנחת תפן, ושם עלו על מסוק עם אנשי צבא בדרך לבסיס תל נוף - מקום המפגש עם הבן שלא ראו כמעט חמש שנים וארבעה חודשים. ההורים ואחיו של שליט פגשו בבסיס תל נוף את הסב צבי שליט, שהגיע בנסיעה.

 

סבו של גלעד, צבי שליט, הגיע במכונית מקריית אתא לכיוון בסיס תל נוף, מלווה בניידות של אגף התנועה. ברחוב שבו מתגוררת משפחת שליט במצפה הילה הוצבו מחסומים ונתלו שלטים "כמה טוב שבאת הביתה". 

 

משפחת שליט יוצאת לפגוש את הבן, הבוקר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
משפחת שליט יוצאת לפגוש את הבן, הבוקר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

 

במצפה הילה ניכרה הבוקר התרגשות. פעילים רבים שליוו את משפחת שליט בשנים האחרונות הגיעו ליישוב כדי להיות בסמוך למקום ההתרחשות ברגעים האחרונים של הפרשה.

 

אביו של שליט ושאר בני המשפחה בדרך למסוק לתל-נוף (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
אביו של שליט ושאר בני המשפחה בדרך למסוק לתל-נוף(צילום: חגי אהרון)

 

אל ההורים נועם ואביבה והאח יואל, הצטרפה בניגוד לתוכניות המוקדמות גם חברתו של יואל, יערה וינקלר, שהכירה אותו במהלך פעילותה למען שחרורו של גלעד שליט והפכה לדמות בולטת בקמפיין להשבת החייל החטוף.

 

הסב צבי שליט יוצא מביתו, הבוקר (צילום: באדיבות ערוץ 10) (צילום: באדיבות ערוץ 10)
הסב צבי שליט יוצא מביתו, הבוקר(צילום: באדיבות ערוץ 10)

 

אריאל גרוסמן, תלמיד בן 17 ממדרשת שדה בוקר, סיפר כי הוא מלווה את המשפחה מאז הצעדה. "היו רגעים שבהם איבדתי את האמונה, ופתאום הכל חוזר. האמונה בערכים של המדינה. אני יודע שכשאתגייס, אם חס וחלילה יקרה לי משהו, מישהו ידאג לי". חברו, זיו לנדא מקריית-ים, אמר כי החתימה על העסקה "מוכיחה שראש הממשלה כן יכול לקבל החלטות קשות ומחזירה את האמון במדינה".

 

ראש המטה: עכשיו - רק המשפחה

ראש מטה המאבק, שמשון ליבמן, אמר הבוקר ל-ynet: "המאבק הסתיים. אני לא חושב שאני צריך להיות בשיירה. הסקרנות היא דבר משני. גלעד צריך להיות רק עם המשפחה שלו. אחר כך אני אכיר אותו, כי קודם לא הכרתי אותו". הוא התייחס גם לדיון הציבורי הנוקב סביב השחרור: "הדיון הציבורי הוא נוגע לנו מאוד. אני מכיר הורים שכולים ונפגשתי איתם ואני מאוד מכבד אותם מבין את הכאב. יש לנו פה חייל חי. בואו לא נרחיב את הפצע".

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

"בית השואבה" - זה שמו של המבצע, על-שם המנהג ביום האחרון של חול המועד סוכות. על-פי התכנון, לאחר שייווצר מגע ראשוני בין נציגי צה"ל לשליט בסיני, אנשי שירות בתי הסוהר יחלו בתהליך שחרור מאות האסירים, בשני אפיקים מרכזיים. כ-100 אסירים ייצאו באוטובוסים של הצלב האדום ממחנה עופר, לשם הועברו קודם לכן מכלא קציעות לרמאללה, ומשם יחזור כל אסיר לביתו. הקבוצה השנייה, הגדולה יותר, תועבר לעזה ולחו"ל.

 

שליט אמור לעבור מסיני לבסיס צבאי שנמצא לא רחוק מאותו מעבר, שם ייבדק בדיקה ראשונית. משם ימריא במסוק חיל האוויר לבסיס תל נוף שבמרכז הארץ, שם יקבלו את פניו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק. גם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הגיע לבסיס תל נוף. ברק נפגש עם אביבה ונועם שליט וכן עם הסבא צבי, וקיבל עדכונים עם הרמטכ"ל בחדר המצב.

 

צבי שליט בדרכו לפגישה עם נכדו אחרי כמעט  5.5 שנים (צילום: באדיבות ערוץ 10) (צילום: באדיבות ערוץ 10)
צבי שליט בדרכו לפגישה עם נכדו אחרי כמעט 5.5 שנים(צילום: באדיבות ערוץ 10)

 

הרגעים הקריטיים בשובו של שליט צפויים בהעברתו הקרקעית מסיני לישראל: רק לאחר שיתברר מצבו יודיעו בצה"ל לראשונה על הגעתו ארצה. קבוצת המגורשים הקטנה יותר, זו של אסירי מזרח ירושלים ושל ערביי ישראל, תועבר לתחנות המשטרה במעלה אדומים ובקצרין, משם ישוחררו האסירים בהתאם לפקודה ובהתניה להגעתו של שליט. בבסיס תל נוף יפגוש שליט לראשונה את בני משפחתו, ויתקבל על-ידי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

  

לאחר קבלת פנים קצרה, הם צפויים לצאת למאהל התקשורת בפתח הבסיס, שהוקם לרגל האירוע, למסור הצהרה. משם שליט יוטס עם קרובי משפחתו לביתו שבמצפה הילה, שם צפוי הצבא להמשיך בליווי ובסיוע לשליט ולמשפחתו.

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "ספא" דיווחה כי חברי הלשכה המדינית של חמאס, עזת אל-רשק, מוסא אבו מרזוק וסלאח אל-עארורי יצאו למעבר רפיח כדי לעקוב מקרוב אחר ביצוע העסקה. דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מג'אהד, אמר כי: "העברת שליט תתבצע בו זמנית עם הגעתם של האסירים".


פורסם לראשונה 18/10/2011 06:09

 

בהכנת הכתבה השתתפו מורן אזולאי, נרי ברנר ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסב צבי שליט
צילום: חגי אהרון
שחרור האסירים, הלילה
צילום: עידו ארז
"מצפים לך בבית גלעד שלנו"
צילום: רויטרס
נועם שליט. יגיע לתל נוף במסוק
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים