שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר

הצעצוע של הלוזונים / על חילופי המאמנים בפ"ת

מאמני הנבחרות הצעירות ממשיכים להרוס את עתיד הכדורגל, אבל אותם, בניגוד למאמן מכבי פ"ת, לא מפטרים. פביאן כושל, אוחנה מפשל וחזן מטייל. עמיר פלג בטור דעה, כנסו וטקבקו

החאפרים: ההבדל בין פביאן לבלבול. בחול המועד סוכות חתם עופר פביאן, מאמן נבחרת נערים א', עוד רגע שפל בהתדרדרות הכדורגל הייצוגי שלנו. הנבחרת עד גיל 17 כשלה כבר בשלב הראשוני במוקדמות היורו, שנערך בישראל, וסיימה במקום האחרון בבית שכלל מעצמות כדורגל כשווייץ, יוון ואיסלנד. איפה הימים שלפחות בגילאים האלה עוד היה לנו מה למכור באירופה?

 

כנסו לעוד טורים של עמיר פלג:

 • גזען נשאר גזען / על פיני גרשון בהפועל חולון
 • יש לנו ארץ פרימיטיבית / על נבחרת ישראל בטניס

   

  הסיבה פשוטה מאוד: פעם היו לנבחרות העתיד מאמנים רציניים ומנוסים כמו זאב זלצר ואברהם בכר, היום יש שם חאפרים עם רקורד עלוב, שלשמחתם הרבה ולרוע מזלנו, מקורבים למשפחה שהפכה את הכדורגל לשוק.

   

  עופר פביאן. נכשל כמאמן הנבחרת עד גיל 17 (צילום: יועד כהן) (צילום: יועד כהן)
  עופר פביאן. נכשל כמאמן הנבחרת עד גיל 17(צילום: יועד כהן)

   

  פביאן, שהיה עוזר מאמן מדופלם במכבי פתח תקווה ולא החזיק הרבה זמן מעמד כמאמן ראשי בהפועל מרמורק ובמכבי קביליו יפו, ממשיך בינתיים בתפקידו. למען האמת לא שמעתי אפילו צליל של ביקורת מצד ההתאחדות. אותן דממה ואדישות שאפיינו את כשלונותיהם של אלי אוחנה (שהשיג השבוע עוד שני הפסדים עם הנוער) ושל אלון חזן עם נערים ב'.

   

  האם גם במכבי פ"ת אבי לוזון היה עובר על נפילות מביכות כאלה בשתיקה? התשובה כמדומני ברורה. בקבוצה ששייכת למשפחה, מאמנים חייבים לספק קבלות לאלתר. בנבחרות ששייכות למדינה, אפשר לערוך ניסויים ארוכי שנים, לחלק ג'ובים ולעשות צחוק מהעבודה. הבדיחה על חשבוננו.

   

  אבי לוזון. לא עובר על כישלונות בשתיקה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  אבי לוזון. לא עובר על כישלונות בשתיקה(צילום: יובל חן)

   

  שלושה ימים לפני ההתרסקות של פביאן, פוטר מרקו בלבול ממכבי פ"ת. לבלבול היו 50 אחוזי הצלחה (שלושה ניצחונות, שני תיקו ושלושה הפסדים). לא מדהים, אבל בטח יותר מהרקורד העלוב של פביאן, ולא פחות מכמה מאמנים שקדמו לו באימפריה של הלוזונים וקיבלו יותר תקציב. זה לא הפריע לעוד סמכות מקצועית רבת מוניטין, המנהל איציק לוזון, להכריז בפומבי: "בלבול הוא המאמן הכי גרוע שהיה למכבי פ"ת ב-15 השנים האחרונות". מה שאיציק לוזון לא סיפר, זה שהמאמן לא נענה להפצרותיו לקדם את האחיין שלו, דור מליחי.

   

  כנסו לעוד טורים של עמיר פלג:

  היחסים בין יו"ר ההתאחדות למכבי פ"ת אינם מתמצים רק בצפייה מתוחה במשחקיה. מאמן הכושר של הנבחרת הצעירה, דרור שמשון, הוא לגמרי במקרה גם מאמן הכושר של מכבי פ"ת. וכך יצא שכאשר הנבחרת (של גיא לוזון) יצאה למחנות אימונים, פתח תקווה נותרה ללא מאמן הכושר שלה. ככה זה אצל עמוס ואבי, עושים מערוף איש לאחיו, ולאחיינו.

   

  מרקו בלבול. פוטר ממכבי פ"ת לאחר רקורד של 50 אחוזי הצלחה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  מרקו בלבול. פוטר ממכבי פ"ת לאחר רקורד של 50 אחוזי הצלחה(צילום: עוז מועלם)

   

  ומה היה לפביאן לומר להגנתו? "נכשלנו", תירץ המאמן אחרי ההפסד לאיסלנד בנס ציונה. "הלחץ מצד ההורים השפיע". לך תסביר למאמן הנבחרת שיש מקצועות כאלה, כמו למשל גננת, מאמן נערים, וכפי שלמדנו לאחרונה גם ראש ממשלה, שבהם צריך להתמודד לפעמים עם לחצים של הורים. אבל המסר של פביאן ברור: זה לא שלא הצלחתי להתמודד עם הלחץ של האיסלנדים. מה שגמר אותי זה הלחץ של ארבע אמהות ושלושה אבות. ואחרי זה עוד אומרים שהכישלון הוא יתום.

   

  המבריז: הנבחרת במחנה, חזן מחלטר  

  הסיפור המדהים הבא קרה לפני שלושה ימים: נבחרת נערים ב' (עד גיל 16) התכנסה למחנה אימון סגור בן יומיים בשפיים. ביום שני בלילה הם נשארו במלון, חוץ מאחד - המאמן חזן, שנסע לדוחא כדי לפרשן את המשחק בין בני סכנין לבית"ר ירושלים. חלטוריסט!

   

  אלון חזן. נסע לחלטר כפרשן בזמן מחנה אימונים (צילום: Getty Images Imagebank) (צילום: Getty Images Imagebank)
  אלון חזן. נסע לחלטר כפרשן בזמן מחנה אימונים(צילום: Getty Images Imagebank)

   

  לא מזמן, כשערן זהבי לא הגיע לישון עם הנבחרת בגלל חתונת אחיו, הארץ געשה, ההתאחדות רעשה והסורר הועמד לדין והוענש. והנה בא מאמן נבחרת, מוציא פטור מהמחנה שהוא בעצמו כינס, ובעוד שחקניו סגורים בשפיים, יוצא לפרשן בטלוויזיה. יופי של דוגמה אישית לכדורגלנים הצעירים, בהתאחדות שמתנהלת כמו שכונה. ללוזון זה כמובן משתלם. למה להשקיע במאמנים רציניים שיקדמו את הנוער, אם אפשר לטפח פרשנים, כמו אוחנה וחזן, שבחיים לא יוציאו עליו מילה רעה?

   

  עוד ב-ynet ספורט:

   

  אילו חזן היה מאמן רציני, הוא יכול היה לנצל את העובדה שכל הנבחרת ביחד, לארגן צפייה משותפת במשחק הליגה בדוחא, ואחר כך לנתח אותו יחד עם שחקניו. מצד שני, אחרי ששמעתי את הפרשנות שלו, אולי עדיף שיהיה כמה שיותר רחוק מהכדורגלנים הצעירים. בפתיחת המחצית השניה בדוחא למשל, כשסכנין הוליכה 0:1 ושתי הקבוצות עלו למגרש, הפרשן הדגול שברח מהנבחרת שלו אמר: "בית"ר חייבת לעשות הכול כדי לחזור למשחק"...וואלה? הבנאדם גאון כדורגל!

   

  דרור קשטן. החליט לא להגיב לביקורות מההנהלה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  דרור קשטן. החליט לא להגיב לביקורות מההנהלה(צילום: ראובן שוורץ)

   

  השפוט: קשטן לא מתעסק עם ההנהלה  

  לתומי הייתי משוכנע שאחרי שאביחי ידין התנצל בפני מאמנו והוחזר לאימונים של הפועל תל אביב, מכת ההדלפות ממתחם חודורוב תגווע לחלוטין. טעיתי. הנה מקבץ ההדלפות שפורסמו באמצעי התקשורת השונים אחרי ההפסד המביך באשדוד:

   

  1. גורם בכיר במועדון: "נכון לעכשיו לא הצגנו אף משחק ראוי. יש בקבוצה שחקנים טובים מאוד, אבל משהו לא מתחבר".

  2. גורם בכיר בהנהלה: "האוהדים מאוכזבים מהיכולת בדיוק כמונו, וזכותם לקרוא למאמן להתפטר".

  3. גורמים בהנהלה: "מדוע קשטן לא עושה רוטציה בין השחקנים? לא היה שחקן אחד שהמאמן ביקש ולא קיבל".

   

  אביחי ידין. מכת ההדלפות בהפועל ת"א לא נפסקה (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
  אביחי ידין. מכת ההדלפות בהפועל ת"א לא נפסקה(צילום: מור שאולי)

   

  4. מקורות בקבוצה: "עבדנו קשה בקיץ כדי לסגור החתמות של שחקנים שהמאמן ביקש, כל מה שרצינו זה שהקבוצה תשחק התקפי ולא בצורה פחדנית"

  5. גורמים בהנהלה: "לא יכול להיות שקשטן מחכה עם החילופים עד הדקה ה-80, כשאנחנו נראים כל כך רע, ובסוף עושה אותם רק אחרי שאנחנו סופגים".

  6. גורמים בקבוצה: "לא רק שאנחנו מפסידים באירופה, אנחנו מאבדים נקודות בליגה לקבוצות כמו אשדוד ונתניה. אלי טביב מתפוצץ מבפנים".

   

  לעוד טורים ב-ynet ספורט:

   

  ואלה באמת רק שש דוגמאות, שנאמרו תוך 24 שעות. לא מזמן, כששחקנים גילו סודות מחדר ההלבשה, קשטן התלבש על ידין, הדביק לו תווית של מדליף, סילק אותו מאימונים ואילץ אותו להתנצל. עכשיו, כשיש "גרון עמוק" בהנהלה שמלכלך עליו בלי חשבון, המאמן הקשוח עושה קולות של שטיח. לפחות דבר אחד הוא למד מהבוס - להתפוצץ מבפנים.

   

  מוסא קונאטה. מכבי חיפה זוכתה מאשמת הנהמות כלפי החלוץ (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  מוסא קונאטה. מכבי חיפה זוכתה מאשמת הנהמות כלפי החלוץ(צילום: יובל חן)

   

  הדינוזאורים: הדיינים דופקים את באר שבע  

  דייני בתי הדין המשמעתיים של ההתאחדות ממשיכים להחליט מה שבא להם, מצ'פרים את הגדולות, תוקעים את המסכנות - אין דין, ויש דיין!

   

  נתחיל דווקא עם מכבי חיפה, שזוכתה מאשמת קריאות גזעניות ונהמות של אוהדיה כלפי חלוץ מכבי תל אביב מוסא קונאטה. האלופה הועמדה לדין בעקבות דו"ח רב פקד אלי פינטו, האחראי על בלומפילד, שחזר על גרסתו בעל פה גם בדיון המשמעתי. אבל הדיין, עו"ד דוד לב, החליט לקבל את טענת אנשי מכבי חיפה, כלומר לעשות צחוק מגרסת איש החוק.

   

  כתובות הנאצה של אוהדי הפועל ת"א. בית הדין זיכה את הקבוצה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  כתובות הנאצה של אוהדי הפועל ת"א. בית הדין זיכה את הקבוצה(צילום: ראובן שוורץ)

   

  מה שעוד יותר מוזר הוא שבדיון אודות אוהדי הפועל ת"א שמרחו כתובות נאצה בבלומפילד, אותו דיין, לב, אימץ את גרסתו של אותו שוטר, רפ"ק פינטו, שלפיה אנשי הפועל ת"א משתפים איתו פעולה, וזיכה את הקבוצה, למרות שלא עמדה בהבטחתה להעביר למשטרה לפחות 20 שמות של חשודים. כלומר לפי ההגיון של הדיין, רפ"ק פינטו הוא עד מהימן בעניין הפועל ת"א, ואינו ראוי להתייחסות כשמדובר במכבי חיפה. כמו כולנו, גם לב בטח שמע סיפורים על השוטר הטוב והשוטר הרע, אבל במקרה של רב פקד פינטו, זה אותו אחד!

   

  והכל מתגמד לעומת העוול הנוראי שנעשה להפועל באר שבע. הקבוצה ואוהדיה, שעזרו למשטרה לאתר ולעצור את משליך רימון הגז, הוענשו במשחק ללא קהל, ואילו הפועל ת"א, שלא עשתה שום דבר מעשי פרט לגלגול עיניים ופיזור סיסמאות, קיבלה הנחה מדיין שהיה צריך לפרוש מזמן.

   

  רימון הגז ביציע ב"ש. הקבוצה הוענשה במשחק ללא קהל (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
  רימון הגז ביציע ב"ש. הקבוצה הוענשה במשחק ללא קהל(צילום: ישראל יוסף)

   

  "משחק ללא קהל זה כמו תיאטרון בלי צופים, אבל זה התקנון", קבע אב בית הדין, עמי פזטל, שדחה את ערעור באר שבע. מה באמת? אז למה במקרה של הפועל ת"א התקנון לא תופס? ובפרפראזה על דברי פזטל: בית דין עם כאלה דיינים, זה כמו קרקס מלא ליצנים.

   

  מילה זו מילה

  15.10.11 - "הכדור אליפטי עשוי גומי, השער בצורת H". השדר המיתולוגי גדעון הוד מכין את הילידים מהמזרח התיכון לגמר גביע העולם בראגבי.

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מרקו בלבול
  צילום: ערן יופי כהן
  מומלצים