שתף קטע נבחר

"קול באשה ערווה" זו מחמאה

"פמיניסטיות, ממה אתן נעלבות? "קול באשה ערווה" זה בסך הכל ניסוח משעשע של מחמאה גדולה. חשוב לכן שתהיה שירת נשים? יופי, תילחמו על זכותם של חיילים דתיים לצאת מהטקס"

לחיילים צ'רקסים ניתן פטור משטיפת כלים בצבא, כי זה משפיל אותם. אני אחזור על זה: אצל הצ'רקסים גברים לא שוטפים כלים, כי זה נחשב דבר משפיל, ולכן בצבא הוחלט שחיילים צ'רקסים לא ישטפו כלים. בלשון חכמיהם זכרונם לברכה זה בטח מנוסח יותר מנומס, משהו כמו "שטיפת כלים בגבר – מרשם לויאגרה", כי אחרת אני לא מבינה למה לא ראיתי הפגנות בעניין הזה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

חילונים לא אוהבים לשמוע שהשפה החז"לית לא למדה להתחשב בפוליטיקלי קורקט העדכני. הטענה שמדובר בשפה זרה מבחינתם - מעצבנת אותם מאוד. הם רוצים שנפסיק את ההתנשאות הזאת כאילו רק אנחנו מבינים את חז"ל. הרי חז"ל הם גם שלהם, ומשמעות המילה "ערווה" לא כל-כך השתנתה מאז ועד היום.

 

זה אולי נכון, אבל מה שאנחנו למדנו ואתם עדיין לא, זה שזה לא מעצבן אותנו כל-כך שמישהו לא מחק מהעריכה את המילים והסיפורים האלה. נשים מכשפות? אנחנו יכולים לספוג את זה, קול באישה ערווה? סבבה. יכול להיות שכשבמרחב לא היו חנויות של "סיסטרז", אוצר המילים היה יותר מצומצם. לא בא לנו להתעכב על זה.

 

עם כל הרצון להתחבר לקול הנשי הפגוע, המוחה על "הדרת נשים" ועל "אנחנו לא ערווה", נדמה לי שמדובר פה בסוגיה אחרת לגמרי - סובלנות. סובלנות לזר ולשונה, ולצ'רקסי שמשפיל אותו להיכנס למטבח הצה"לי ולשטוף כלים. כי אני לגמרי נגד להשפיל צ'רקסים. ואני לגמרי בעד לאפשר לחרדים לשרת בצה"ל, וגם לדתיים-לאומיים שהתעוררו בשנים האחרונות להקפיד על כל מיני הקפדות שלא שיערום אבותיהם ואימותיהם. לא נורא בעיניי שבטקסים שמחייבים אותם לנכוח בהם, נשים לא ישירו, והפוך גם - בטקסים שבהם חשובה מאוד שירת נשים, שלא יכריחו את מעט החיילים המקפידים – לצאת.

 

גיוס חרדים לא הולך עם שירת נשים

אי-אפשר, בשם איזושהי חילוניות נאורה וסובלנית, לדרוש גיוס חרדי ודתי שוויוני, אבל לא באמת ליצור את התנאים המתאימים. מבחינת החיילים המקפידים, אין באמת הבדל בין שירת נשים לבין לחלל שבת בגלל אורחים שמגיעים והם תקועים בש"ג. אין הבדל בין שירת נשים לבין כשרות המטבח הצה"לי. וגם פמיניסטיות מקצועניות צריכות להבין שלצעוק "הדרה הדרה" בכל הזדמנות, שוחק את האמון בטיעונים האמיתיים.

 

חשוב לכן שתהיה שירת נשים בכל הטקסים? יופי. אז תילחמו על זכותם של חיילים דתיים לצאת

מהטקס. נראה אתכן.

 

הניסיון להתערב ולהגיד לזולת מה צריך להיות חשוב לו ומה לא, נגוע בחוסר סובלנות. נכון, יש דתיים שזה לא חשוב להם, יש גם דתיים שיאכלו במסעדות בלי תעודת כשרות ויש דתיים שלא ימצמצו ב"לא תנאף". אבל יש דתיים שכן. ואתן לא מחליטות עליהם. ואם אתן רוצות להחליט, תתחילו בבקשה בצ'רקסים.

 

"קול באישה ערווה". אני לא יודעת מה מעליב בזה. אם כבר, מדובר בניסוח משעשע של מחמאה גדולה. לא יכול להיות שלא נשארו פמיניסטיות עם חוש הומור ונכונות לקבל מחמאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שירת נשים. ואיפה הסובלנות?
צילום: שי רוזנצוויג
יעל משאלי
מומלצים