שתף קטע נבחר

חזק במסר, מביך על המסך. ד"ר הרמן ומיסטר קיין

למועמד הרפובליקני השחור יש קסם אישי ויכולת למכור מוצר, אך הבעיה שלו היא שהפעם הוא לא מוכר פיצה אלא את עצמו כמועמד לנשיאות ארה"ב. וכל זמן שהוא חסר עמדה בסוגיות רבות, מזגזג על ימין ועל שמאל ומפרסם תשדירים ביזאריים, לא בטוח שהאמריקנים ימהרו לתת לו את המפתחות לבית הלבן

המירוץ הרפובליקני לבית הלבן נראה יותר ויותר כמו תוכנית ריאליטי. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר לפני כמה ימים בתוכנית הבידור של ג'יי לנו כי הוא מחכה לראות מי יישאר על האי בתוכנית ההישרדות הרפובליקנית.

 

הבחירות לנשיאות ארה"ב - כותרות אחרונות ב-ynet:

סקר: קלינטון מנצחת בקלות את היריבים הרפובליקנים

סקר: איש הפיצה מפסיד לרומני במדינות המפתח

התקשורת נגד אובמה, העם נגד הקונגרס

יוזמה יהודית: לא לתקוף את אובמה בנושא ישראל

 

האגף השמרני במפלגה הרפובליקנית ותנועת "מסיבת התה" מחפשים מועמד שיהיה אנטי מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר והמועמד המוביל במרוץ. הסיבה: הם לא סומכים עליו שייצג את השמרנות החברתית והכלכלית שהמפלגה דוגלת בה.

 

צועד לבית הלבן? קיין במדינת איווה (צילום: AP) (צילום: AP)
צועד לבית הלבן? קיין במדינת איווה(צילום: AP)

 

למזלו של רומני, עד היום לא קם מועמד של "מסיבת התה" המסוגל לתת לו קרב אמיתי. בהתחלה נראה היה שתהיה זו מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, ואחר כך חשבו שאולי יהיה זה דונלד טראמפ. בקיץ האחרון פרחה חברת בית הנבחרים ממינסטוה מישל בקמן ובסתיו היא נבלה וגם מושל טקסס, ריק פרי, נראה פורץ קדימה בסערה, אך הוא נכשל כישלון חרוץ במבחן העימותים הטלוויזיוניים והידרדר.

 

סיסמאות שמוכרות פיצה

מצבו של פרי בסקרים קשה, אך מוקדם להספיד אותו - יש לו כסף וניסיון פוליטי, והוא עוד יכול לחזור לראשות המרוץ.

 

פתאום, בהיעדר מועמד אחר, מצא עצמו שלא בכוונה איש הפיצה הרמן קיין, בן ה-65, כנושא הדגל של השמרנות. הוא עשה זאת עם סיסמאות שמוכרות פיצה כמו לדוגמה תוכנית המיסוי שלו "9-9-9".

 

האחד מועמד יציב, השני מדשדש בסקרים. רומני (משמאל) ופרי (צילום: AP) (צילום: AP)
האחד מועמד יציב, השני מדשדש בסקרים. רומני (משמאל) ופרי(צילום: AP)

 

אסור לזלזל באיש. קיין הוא איש עסקים ואיש שיווק מוכשר שבסך הכול רצה לעשות עוד כמה מיליוני דולרים ממכירת ספרו החדש. אם לשרה פיילין מותר, אז למה לו אסור? והוא בכלל לא הקים מנגנון פוליטי שיעבוד בשבילו.

 

הסיגריה, הספגטי והמערבון החובבני

קיין מסתובב בעשרות מדינות ברחבי ארה"ב, אבל כמעט שלא הגיע לאיווה וניו המפשייר - שתי המדינות הראשונות שבהן יתקיימו בחירות מקדימות בתחילת חודש ינואר. עד כה, יש הטוענים כי הוא מנהל מערכת בחירות הזויה ומציג תשדירים מגוחכים שבמערכת הפוליטית מנסים לפענח אותם בלא הצלחה.

 

בתשדיר אחד נראה ראש מטה הבחירות של קיין כשהוא מעשן סיגריה, נושף עשן לעבר המצלמה וקורא לתמוך בקיין. בתשדיר שני אוכל היועץ הכלכלי של קיין ספגטי וקורא לתמוך בקיין, ובשלישי יש מערבון חובבני. המשותף לשלושת התשדירים - מתנגנת בהם מוזיקה אמריקנית ודמותו של קיין מופיעה כשהוא מחייך חיוך לבבי ונוסך ביטחון.

 

צפו: ראש הקמפיין של קיין עישן סיגריה בתשדיר ועורר סערה בארה"ב

 

על אף שקיין מוביל בסקרים ארציים בקרב הרפובליקנים, אפשר להעריך מבלי להסתכן שהוא לא יהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות. בתחילה, התקשורת האמריקנית לא ממש התייחסה אליו ברצינות וקיין הצליח לרחף באין רואים עד לצמרת מצעד הסקרים. כעת הוא נמצא על הכוונת מתוקף עמדתו כמועמד מוביל והמשמעות היא שהוא נחשף לציבור כשהוא מחזיק בידע מוגבל ואיננו מוכן כראוי.

 

הגימיק התורן - "9-9-9"

קיין ניסה למכור לציבור האמריקני את המוצר "9-9-9", גימיק שהגה במוחו לרפורמה במיסים, אך כזה שהוא מתקשה להגן עליו מול כלכלנים.

 

איש העסקים הרפובליקני ידוע כמסתבך סדרתי עם ציבורים שונים בקרב המצביעים. למפגינים בוול סטריט הוא קרא "לוזרים" והציע להם ללכת לעבוד. הבעיה היא שלמדינה אין עבודה להציע להם.

 

המועמד הרפובליקני השחור כינה אותם "לוזרים". מפגינים בניו יורק (צילום: AP) (צילום: AP)
המועמד הרפובליקני השחור כינה אותם "לוזרים". מפגינים בניו יורק(צילום: AP)

 

ההיספנים לא סופרים את קיין אחרי שבהופעה בטנסי הוא טען שצריך לפתור את בעיית המהגרים הבלתי חוקיים על ידי הקמת גדרות חשמליים בגבול עם מכסיקו ולכתוב שלטים באנגלית ובספרדית: "זה יהרוג אותך".

 

תנינים וכלבים נגד ההיספנים

מאוחר יותר, בראיון ל"פגוש את העיתונות" של רשת NBC, טען קיין כי הוא התלוצץ. "זו בדיחה. זו לא היתה תוכנית רצינית. אמרתי גם שלאמריקנים צריך להיות חוש הומור".

 

צחוק צחוק, אבל בהופעה אחרת באיווה אמר קיין: "הייתי מקים גדר תיל דוקרנית וחשמלית בגובה של 8 מטרים ובצד האמריקני הייתי מבצע חפירה בגודל של מגרש פוטבול ומציב שם תנינים". בהזדמנות אחרת הוא דיבר על כלבים במקום תנינים.

 

קיין יודע איפה נמצאת אובקי-בקי-סטאן-סטאן? פיילין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קיין יודע איפה נמצאת אובקי-בקי-סטאן-סטאן? פיילין(צילום: רויטרס)

 

הבעיה של קיין מול בסיס התמיכה השמרני שלו היא הזגזוג שלו בסוגיית ההפלות. המועמד השחור הביע אמנם מול קהלים שמרניים עמדה חד משמעית נגד הפלות, אבל בראיון ל-CNN הוא נשאל מה תהיה עמדתו אם בתו או נכדתו תיאנס ותצטרך להחליט על הפלה והשיב: "זו החלטה שהמשפחה והאשה צריכים לקבל". ייתכן שהתשובה הזו תחסל אותו בקרב השמרנים ותחזיר את ריק פרי לתמונה.

 

"נושאי חוץ? אשאל את המומחים"

כדי למנוע את נפילתו בפח במקרה ויישאל שאלה בנושאי חוץ, כפי שקרה לפיילין, הקדים קיין תרופה למכה ואמר בראיון שזה לא ממש חשוב אם הוא יודע לענות לשאלה מכשילה על "אובקי-בקי-בקי-סטאן-סטאן" ושבכל נושא חוץ וביטחון שהוא נשאל עליו, הוא משיב כי יתייעץ עליו עם המומחים בבית הלבן. דוברו של קיין התייחס ל"זלזול" באוזבקיסטן והבהיר שקיין היה עייף ממסע מתיש, ואילו קיין עצמו אמר שהוא בסך הכול התבדח.

 

את הביקורת הנוקבת ביותר על בורותו של קיין השמיעו היועצים הרפובליקנים הוותיקים קרל רוב ואד רולינס שאמר: "הוא בהחלט אינו מוכן. אף אחד לא מטיל ספק באינטליגנציה שלו. זו שאלה של משמעת. מועמד חייב שתהיה לו משמעת".

 

קיין אמר שישחרר אלף מחבלים תמורת חייל אמריקני שבוי - וחזר בו. גלעד שליט ()
קיין אמר שישחרר אלף מחבלים תמורת חייל אמריקני שבוי - וחזר בו. גלעד שליט

 

לקיין יש קסם אישי ויכולת למכור מוצר, אבל הבעיה היא שהפעם הוא לא מוכר פיצה אלא את עצמו כמועמד לנשיאות ארה"ב, וגם חושף את עצמו לא רק לבעיות משמעת, אלא לבורות.

 

כל עצורי גואנטנמו תמורת חייל אמריקני אחד?

כאשר נשאל קיין בעימות על עסקת גלעד שליט תמורת יותר מאלף אסירים פלסטינים, יומיים לאחר שחרור החטוף הישראלי, הוא הצהיר שהיה נוהג באותה צורה ומשחרר את כל עצורי גואנטנמו תמורת חייל אמריקני שבוי.

 

אולם, בראיון ל-CNN מיד לאחר העימות הוא אמר שטעה. "לא הייתי עושה את זה", אמר קיין ומיהר להבהיר שאת מדיניותו לגבי אפגניסטן הוא יקבע עם יועציו לאחר כניסתו לבית הלבן.

 

בקרב האקדוחנים הזה הוא מנצח. צפו במערבון החובבני של קיין

הבעיה של קיין היא שהאמריקנים רוצים לדעת כבר עכשיו את עמדתו לפני שהם נותנים לו את מפתחות הכניסה לחדר הסגלגל, ולפי שעה נראה כי בכמה נושאים מרכזיים פשוט אין לו עמדה.

 

נכון לעכשיו, רומני הוא המועמד של הממסד הרפובליקני, של הכסף של וול סטריט, ואילו קיין/פרי/בקמן (מחקו את המיותר) הוא המועמד של מסיבת התה. האמת היא שאילו היה לרפובליקנים מועמד רציני, אובמה היה יכול להתחיל לארוז את חפציו, אך לא זה המצב.

 

בכל פעם שאובמה נמדד בסקרים מול מועמד רפובליקני וירטואלי, הוא מפסיד. בכל פעם שמציבים אותו מול הגלריה הרפובליקנית האמיתית, הוא מנצח. ולכן מוקדם להספיד את הנשיא האמריקני. הוא נמצא במצב קשה ביותר וכל מועמד רפובליקני בינוני יכול להפיל אותו לקרשים, אבל העניין הוא שהרפובליקנים עדין מחפשים בנרות את המועמד הבינוני הזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקשה לשמור על משמעת - ומפגין בורות. קיין
צילום: AP
בממסד הרפובליקני לא סומכים עליו. רומני
צילום: רויטרס
יש לו מספיק כסף כדי להמשיך במרוץ. פרי
צילום: AP
פרחה בקיץ, נבלה בסתיו. בקמן
צילום: AFP
בהתחלה הימרו עליו כמועמד רציני. טראמפ
מחכה לראות מי יישאר על האי בתוכנית ההישרדות הרפובליקנית. אובמה
צילום: MCT
מומלצים