שתף קטע נבחר

איש לא מרוצה: שעה שבועית לנשים ב'קול ברמה'

תחנת הרדיו החרדית שסירבה להעלות נשים לשידור נכנעה ללחץ וקבעה שעה בשבוע שבה תחרוג ממנהגה. ח"כ אורבך: "התחנה קרויה על שם רחל אמנו, שלא הייתה מושמעת בה". ח"כ אייכלר השיב: "אל תחנכו את הציבור החרדי"

תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" תאפשר שידור נשים למשך שעה אחת בשבוע, בבוקר יום ראשון - זאת בעקבות המאבק נגד הדרתן מתוכניותיה. רצועה ראשונה כזו, שבה שוויון בין גברים לנשים, שודרה אתמול, והמהלך עמד במוקד דיון שנערך הבוקר (יום ב') בוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת. 

 

הדרת נשים בחברה החרדית:

 

בישיבה הסוערת, שאותה יזם יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ אורי אורבך, התעמתו חברי כנסת חרדים ונציגי "קול ברמה", מגובים על-ידי הרשות השנייה לטלויזיה ברדיו, עם ח"כים ונציגי ארגונים הדורשים מהתחנה לאפשר העלאת נשים לשידור ללא הגבלה, בלי שיופלו על רקע מיני. 

 

מיהו חילוני? מיהו דתי?

מנהל התוכן של "קול ברמה", אבי מימרן, אישר כי הדרת הנשים משידוריה התחנה אינו עניין הלכתי, אלא של השקפת עולם ואורח חיים. עם זאת טען כי שידור רדיו המותאם לאוזן החרדית הוא עשיית צדק עם ציבור גדול של 300 אלף בתי אב בישראל, שבמשך 50 שנה לא בא לידי ביטוי ולא קיבל מענה הולם בתקשורת. 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לדבריו, העובדה כי מדובר בתחנה החרדית המואזנת בארץ, וכי יותר ממחצית ממאזיניה הם נשים, מלמדת כי זה מה שקהל היעד רוצה וכי הן אינן מרגישות מקופחות. "שינינו את לוח השידורים כך שכל אישה במדינת ישראל שרוצה לעלות לשידור - נכבד את בקשתה במסגרת הראויה", אמר. על טענות המתנגדים לפיהן שעה בשבוע אינה מספיקה, השיב: "עוד מעט תרצו שהוועדה כאן תקבע לנו את לוח השידורים".   

 

מימרן הזכיר כי במשך שנים נאלצו החרדים לעבור על החוק ולסכן את המרחב האווירי של ישראל בשידורים פיראטים, ויש חשש כי אם יכפו עליהם אופי שידורים שאינו כרצונם הם ישובו לכך. 

 

נציג בעלי התחנה, שי בן מאור, לשעבר מנכ"ל רדיו תל-אביב, ביקש בדיון: "אל תחנכו את החרדים. תנו למאזין לקבוע בעצמו מה הוא רוצה לשמוע. אני כמנכ"ל רדיו חילוני לא הייתי רוצה שיתערבו לי כך". 

 

בתגובה קרא ח"כ אורי אורבך לעברו כי "עם כאלה חילונים מי צריך חרדים?". הוא הוסיף כי שם התחנה נגזר מהפסוק "קול ברמה נשמע נהי בכי תמרורים רחל מבכה על בניה מיאנה להינחם", אך סביר להניח שאם רחל אמנו הייתה בוכה כיום על עם ישראל – לא היו משמיעים זאת בתחנה החרדית הקרויה על שמה. 

 

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) השיב לאורבך כי "עם כאלה דתיים מי צריך חילונים", וקרא לאפשר חופש עיתונות מלא לכלי תקשורת דתיים וחרדים שבבעלות פרטית. "כמו שאף אחד לא יגיד לי מה לדבר בסלולרי שלי". לדבריו, מתנגדי התחנה הפכו ל"בולשביקים שמנסים לחנך ציבורים שלמים שלא הולכים בדרכם". 

  

יש נשים בחוץ!

היועצת המשפטית של הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר, הגנה על עמדת "קול ברמה" והבהירה כי מתן האפשרות לנשים לעלות לשידור למשך שעה בשבוע היא רק "תחילת תהליך". היא קראה ש"לא לשפוך את התינוק עם המים", ולתת את הדעת גם לכך שהתחנה צריכה להיות מואזנת על-ידי הציבור החרדי ויש להתחשב בו. 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) הטיחה בה כי נראה שהרשות השנייה התאהבה יותר מדי בשיקולים אלה, והזכירה כי גם ערוצי הטלויזיה מחויבים בסוגה עילית שאינה בהכרח עתירת רייטינג ואינם רשאים לשדר כל היום תוכניות ריאליטי. היא ביקרה את הרשות על משך הזמן

שארך הטיפול בתלונות נגד "קול ברמה" ועל כך שלדבר פשוט כזה, שהוא בסך הכל ציות לחוק, נדרש "תהליך". 

 

על הדרת הנשים מהתחנה אמרה חוטובלי: "ממה הם כל כך מפחדים? אז המאזינים ילכו לגלי צה"ל ואז יגלו שגם שם יש נשים, ואז יעברו ל'רדיו קול חי' ויגלו שגם שם יש נשים, ואז יצאו לרחוב ויגלו שאבוי – גם שם יש נשים, ואז יברחו הביתה ויגלו שגם אמא שלהם והבת שלהם הן נשים!"

 

בסיום הישיבה החליטה הוועדה כי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו תודיע לה תוך חודשיים כיצד נמשך הטיפול בהדרת הנשים בתחנה החרדית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קול ברמה. לא קול באישה
צילום: ניר קפטן
ח"כ אורבך. מישהו שמע את רחל?
צילום: אורות
ח"כ אייכלר. בולשביקים נגד התחנה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים