שתף קטע נבחר

דיכטר: קדימה לא דמוקרטית, אתמודד מול לבני

הח"כ מקדימה תקף בחריפות את היו"ר, האשים כי מנגנון המפלגה משרת אותה והודיע שיתמודד מולה בפריימריז: "לא זוכר שום נושא ראוי שעלה לדיון". לשכת לבני: "ניסיון לפגוע בקדימה"

חבר הכנסת אבי דיכטר (קדימה) כינס אחר הצהריים (יום ב') מסיבת עיתונאים בכנסת בה תקף בחריפות את יו"ר המפלגה ציפי לבני והודיע שיתמודד מולה ומול ח"כ שאול מופז בפריימריז. בעקבות ישיבת סיעה סוערת, שבה הוטחו בדיכטר האשמות, אמר הח"כ: "המנגנון של קדימה הופך למנגנון של ציפי ולא של קדימה. זה מנגנון שעושה עבודה עבור לבני ומזמן לא משרת את קדימה". בישיבה עלה לדיון חוק הלאום שהציע דיכטר, ושנוסחו הנוכחי מעורר מחלוקת בקדימה.

 

יום סוער בכנסת:

קדימה נגד ריבלין: "פתח את הקמפיין לנשיאות"

 

דיכטר טען שמכיוון שאין שום דיון אידאולוגי בקדימה, "יש חולשה. קדימה לא נקטה עמדות ברורת בנושאים חשובים. זו תעודת עניות. אני לא זוכר שום נושא ראוי שעלה לדיון במפלגה. הדוגמא האחרונה הייתה סביב שחרור מחבלים עבור שליט. לא היה שום דיון וכל אחד אמר כמיטב הבנתו, וציפי דיברה על פי הבנתה, המוטעית לטעמי".

 

דיכטר ולבני בימים טובים יותר (צילום ארכיון: AFP) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דיכטר ולבני בימים טובים יותר (צילום ארכיון: AFP)
 

 

חבר הכנסת הזכיר את דו"ח מבקר המדינה שעסק במימון מפלגות בכלל ובקדימה בפרט, כינה אותו "דו"ח קשה ומקומם", ואמר כי אינו מתכוון להיות במפלגה "לא נקייה ולא דמוקרטית". עם זאת, הוא הבהיר שבכוונתו לתקן את המצב במפלגה ולא לפרוש ממנה.

 

המבקר מצא שלקדימה גרעון בסך 34 מיליון שקלים, וכי אף על פי כן העניקה המפלגה בונוס לרואה החשבון שלה בסך בסך 58 אלף שקלים.

 

"אני בתור מנהל מטה יום הבחירות לא הכרתי חלק מן הדברים", אמר דיכטר על דו"ח המבקר, "הפעילים היו צריכים לקבל 1,575 שקלים, וקיבלו רק 1,500 שקלים. גילחו 75 שקלים מכל אחד. הוחלט לנכות סך הכל חצי מיליון שקלים. אף אחד לא דיווח את זה לי, ליו"ר מטה הבחירות. אין לנו זכות לגעת בכסף שהמדינה מעבירה לפעילי קלפיות".

 

"לא תהיה בקדימה התנהלות לא שקופה", אמר דיכטר, "אני עומד על זה. לבני לא ממלאת תפקידה כנדרש בנושא התקציב. כשיש 23 מיליון שקלים תקציב קבוע זה מחייב אותנו להתנהל באופן שקוף. אני לא יודע אם היא מסתירה בכוונה".

 

לגבי הפריימריז בקדימה, אמר דיכטר כי הוא מאמין שהם יוקדמו. "קדימה לא יכולה להמשיך בהתנהלות בלי שיהיו פריימריז. מי שייבחר, קדימה תלך איתו". על התנגדותם של לבני וחברי כנסת נוספים מקדימה לתיקון לחוק הלאום, שאותו יזם, אמר דיכטר: "עד היום לא נקבעה ישיבה לדון בחוק שלי למרות שהוא קיים חודשים.

לבני החלה היום לדבר על החוק בהפתעה, בלי להודיע לי מראש. זו דוגמה לכך שמנגנון קדימה החל לעבוד רק בשביל היו"ר".

 

בתגובה לדבריו, האשימו בלשכתה של לבני כי דיכטר מנסה לפגוע בקדימה: "ברור לחלוטין שפעולותיו של דיכטר נובעות מהבנתו שהחוק הרע אותו הוא מנסה לקדם לא יקבל את תמיכת קדימה והוא סותר את דרכה. כמו החוק גם התנהלותו האישית היום, שזכתה לקיתונות של ביקורת מחברי הסיעה, היא ניסיון לפגוע בדרכה ובמעמדה של קדימה למען עניינים אישיים מובהקים. כמו במקרים דומים בעבר, אנחנו לא נשתף פעולה עם נסיונות פרסונליים לפגוע בקדימה. בעבר כבר הוכח שמי שפעל כך איבד את תמיכת חברי המפלגה ואיבד את תמיכת הציבור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיכטר. "יש חולשה"
צילום: גיל יוחנן
לבני. "ניסיון לפגוע בקדימה"
צילום: איציק אדרי
מומלצים