שתף קטע נבחר

קנסות היציאה בסלולר יבוטלו לגמרי

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול קנסות היציאה בסלולר ללקוחות קיימים וחדשים. בתחילת 2011 הופחתו קנסות היציאה באופן דרמטי, אך בוועדה התעקשו על אפס קנס. יו"ר הוועדה: נבטל גם את הגבייה המופרזת על המכשירים בגין התנתקות - טריק חדש-ישן של החברות

אפס קנס על התנתקות מחברת סלולר: ועדת הכלכלה אישרה היום (א') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של היו"ר כרמל שאמה-הכהן , לבטל כליל את הקנסות בחברות הסלולר. זאת אחרי שבפברואר השנה, משרד התקשורת וועדת הכלכלה הגבילו את הקנסות  ל -8% בלבד מהחשבון החודשי הממוצע כפול מספר החודשים שנותרו למנוי ללקוחות קיימים וחדשים.

 

 

מחר בבוקר (ג') אף יכנס לתוקפו התיקון לחוק שהוביל משרד התקשורת, המפחית את קנסות היציאה של לקוחות קיימים בחברות הכבלים, הלוויין, האינטרנט, הטלפוניה והטלפוניה הבינ"ל. באוגוסט, בוטלו כליל קנסות היציאה ללקוחות חדשים בחברות הללו, אקט שקידם את ביטול קנסות היציאה גם בסלולר. 

 

להצעת החוק לביטול קנסות היציאה בסלולר היו שותפים גם היו"ר היוצא של ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' (קדימה) וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה).

 

מדובר בתיקון של חוק התקשורת בנושא איסור תשלום והפסד הטבה בשל ביטול הסכם למתן שירותי סלולר. "נטפל גם בקנסות על המכשירים עד שחברות הסלולר יבינו שהן צריכות להרוויח ממכירת זמן אוויר", אמר שאמה-הכהן.

 

תופעה: החזר הטבה מופרז על מכשירים

עוד אמר: "אנחנו עדים לתופעה חדשה, שהחברות אמנם לא גובות קנסות יציאה אבל מציעות מכשירי דור שלישי מתקדמים בחינם וכשהלקוח מבקש להתנתק הן גובות עליו מחיר מופרז". הוא הביא דוגמה לכך מפרסום של אחת החברות, שמציעה לחיילים סמסונג SII חינם, אך אם ירצה להתנתק מצוין כי שווי ההטבה יעמוד על למעלה מ-5,000 שקל.

 

מדובר בשיטה מוכרת, בה השתמשה בין היתר חברת HOT. החברה גבתה בעבר ממנויים שביקשו להתנתק "שווי החזר הטבה" - כלומר דרשה שישיבו לה את ההפרש בין מחיר המבצע למחיר העלות - כמעין עונש על התנתקות.

 

יו"ר הוועדה הבהיר כי יש בכוונתו לפעול לתיקון המצב, ולבחון שילוב התיקון בחקיקה הנוכחית כך שיגביל את חברות הסלולר בקביעת שווי ההטבה. "עברנו מקנסות בתחום המסלולים לקנסות בתחום המכשירים, וזה כנראה יהיה רומן בהמשכים, עד שחברות הסלולר יבינו שהן צריכות להרוויח ממכירת זמן אוויר והעברת נתונים ולא ממכשירים", אמר שאמה-הכהן. עוד אמר כי בכוונתו לקדם במהרה גם את הצעתו להגבלת הסכום שיכולות החברות לגבות עבור המכשירים, במסגרת הכנסת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

 

היועץ של מנכ"ל משרד התקשורת, נתי ביאליסטוק, הסביר כי הטיפול בבעיה נעשה באמצעות הפחתת קנסות היציאה, באישור ועדת הכלכלה ובנושא של הוראות לניתוק הזיקה בין המכשיר למסלול. לדבריו, אותו חייל שירצה להתנתק מהחברה הסלולרית, אמנם ימשיך לשלם על המכשיר, אך יוכל לקבל בחברה מתחרה את אותן הטבות כאילו קנה את המכשיר אצלה.

 

ביאליסטוק אף ציין כי במשרד עובדים על מסמך הבהרות שיישלח בעניין לחברות הסלולר. כמו כן הסבירו נציגי משרד התקשורת, שניתן לגבות רק 8% מההטבה שניתנה (כפול מספר חודשי ההתחייבות שנותרו), בהתאם למתווה הפחתת קנסות היציאה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים