שתף קטע נבחר

"השר מרגי, מצא פתרון - ובוא לחתונתי"

נועה לשנו-יער תכננה להתחתן באמצעות רבני צהר. במכתב ששיגרה לשר יעקב מרגי, כתבה: "מאוד אעריך אם תמצא לי אלטרנטיבה שפויה לנישואים, שהמדינה מכירה בהם. אם תפתור לי את הבעיה, אשמח להזמין אותך לחתונה"

ארגון רבני "צהר" הודיע אתמול (יום ג') על הפסקת עריכת חופות מטעמו בעקבות צמצום דרסטי במספר תעודות הנישואים המגיעות לידי רבניו. ביקורת ציבורית רבה נשמעה על השר לענייני דת, יעקב מרגי, שאחראי על הנפקת התעודות וטוען כי מדובר באכיפת נוהל מוכר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

רשמית: מיזם החתונות של צהר נסגר

 

חברי כנסת, ארגונים חברתיים, אנשי ציבור ורבנים היו בין אלו שנחלצו למען צהר, אך מי שבעיקר יושפע מהשינוי הם צעירים, בעיקר חילונים, המבקשים להינשא ואינם רוצים לעשות זאת ישירות דרך הרבנות.

 

נועה לשנו-יער (26) ואורן ברקאי (28) חברים כבר תשע שנים. לפני שבועיים, בטיול לתאילנד, הוא הציע לה נישואים - וקצת אחר כך החלו הדיונים. לא על התפריט והאולם, אלא על אופי החתונה שעומדת להיות להם.

 

"כשחשבנו איך אנחנו רוצים לעשות את זה, מהר מאוד הבנו שהשאיפה היא שזה יהיה הכי רחוק שאפשר מהרבנות", מספר לשנו-יער. "נולדתי בחו"ל ואני לא מבינה מדוע מישהו עוד עשוי להסתכל על הפרט הזה ולתהות על יהדותי. גם העניין עם הכסף נראה לי מגוחך, שמעתי על רבנים שבחופה פתחו את המעטפה, אמרו שזה לא מספיק וביקשו עוד. ולמה אני צריכה לשבת מול בלנית ולהגיד לה שלא קיימתי יחסים עם בן זוגי? למה המדינה מעמידה אותי במצב שאני צריכה לשקר? זה נראה לי אבסורד.

 

"עם זאת, חשוב לנו שהמדינה תכיר בנו כזוג נשוי, ואנחנו רוצים לעשות את זה כמו שצריך. הטקס הזה הוא אחד הטקסים החשובים שיש לאדם בחייו, ואני רוצה להרגיש בנוח ביום הזה. בגלל זה האופציה שהיתה נראית לנו מתאימה זה להתחתן באמצעות צהר. בשנה האחרונה, במהלך קורס שעסק בדת ומדינה באוניברסיטה, שמעתי הרצאה של ראש ארגון צהר, שהציג את מיזם החתונות שלהם, וזה היה נראה לי מתאים, כי הם הציגו אלטרנטיבה הגיונית. אני מרגישה שבניגוד לרבנות, זה ארגון שמקבל אותי כמו שאני, ולכן מבחינתנו זו האפשרות הכי טובה שהיתה".

 

אלא שאתמול התברר שהאפשרות הכי טובה שלהם נסגרה. אז לשנו-יער לא ויתרה כל-כך מהר, ומיד שיגרה מכתב הזמנה לחתונתה לאדם נוסף - השר יעקב מרגי.

 

הזמנה לשר

במכתב ששלחה לו היא סיפרה על האירוסין, ועל כך שהיא ובן זוגה גדלו בישראל, שירתו בצבא, ומתנדבים בעמותות שונות. היא מספרת כי התכוונה להתחתן באמצעות צהר, אך כעת עומדת בפני שוקת שבורה - ובחרה לפנות אליו: "אני בטוחה שאתה לא תבין את המקום שממנו אני באה, כי אמנם גדלנו באותה מדינה, אך כנראה בעולמות שונים מאוד. ובכל זאת, אתה השר, איש הציבור אליו אני יכולה לפנות, ומאוד אעריך אם

תמצא לי אלטרנטיבה שפויה שהמדינה תכיר בנישואין שלי....

 

"אם תצליח לפתור לי את הבעיה הזו, אשמח אפילו להזמין אותך לחתונה שלי. זה יוכיח לי שיש עוד תקווה לחיות חיים ליברלים ודמוקרטיים במדינה הזו, שלמרות הכל - אני עדיין אוהבת".

 

בשיחה עם ynet מוסיפה לשנו-יער: "אני לא נאיבית ואני לא חושבת שהמכתב הזה ישנה את המציאות, אבל זה היה נראה לי הצעד המינימילי שיש לעשות. אני בטוחה שהשר מקבל עוד פניות דומות. וכנציג שלי לענייני דת, אני מצפה שהוא יציע לי אלטרנטיבה אחרת. המצב שהוא מעמיד אותנו היום לא הגיוני. לאן זה יוביל אותנו אם רוב החילונים לא יתחתנו דרך הרבנות?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים